Hľadajú sa najlepšie udržateľné projekty – Nominácie na ocenenie Sustainability Star 2025 sú spustené
Realizácia úspešného udržateľného projektu si vyžaduje čas, energiu a odhodlanie. Na konci by nemal prísť len prínos pre životné prostredie alebo spoločnosť, ale aj uznanie pre tých, ktorí projekt realizovali. Z tohto dôvodu bude súčasťou Czech & Slovak Sustainability Summitu 2025, ktorý sa bude konať 10. apríla 2025 v Cubex Centre Praha, opäť ocenenie a podpora najlepších udržateľných projektov minulého roka prostredníctvom prestížneho ocenenia Sustainability Star 2025.
Top 10 udržateľných projektov uplynulého roka bude vybraných z nominovaných projektov Vedeckou radou Czech & Slovak Sustainability Summitu. Vedecká rada je zložená z členov, ktorí v oblasti udržateľnosti skutočne odborne pôsobia. Nejde o zamestnancov samotných podnikov. To však neznamená, že rada je príliš prísna a prezentácie automaticky vylučuje. Naopak, snaží sa poradiť firmám, ktoré sa chcú prezentovať, aby ich prezentácie boli čo najpraktickejšie a obsahovali všetky dostupné údaje, ktoré preukazujú, že projekty skutočne prispievajú k ochrane životného prostredia, spoločnosti a hospodárstva.
Z desiatok prihlásených projektov vyberá Vedecká rada desať najlepších, ktoré získajú najvyššiu možnú viditeľnosť. Realizátorom projektov je vyhradené miesto v hlavnom programe summitu, moderovanom Reyom Korantengom, kde môžu predstaviť prípadovú štúdiu projektu stovkám ďalších odborníkov na udržateľnosť. Projekty sa môžu objaviť aj na plagátoch v galérii posterov, kde sú zobrazené ďalšie nominované projekty, ktoré splnili kritériá. Na záver tejto časti programu sú všetci víťazi opäť pozvaní na pódium, aby si prevzali trofej Sustainability Star ako uznanie za ich tvrdú prácu.
Viditeľnosť víťazných projektov však nekončí záverom summitu; naopak, len začína. Desať víťazných projektov je predmetom rozsiahlej marketingovej kampane, ktorej cieľom je šíriť know-how projektov medzi ďalšie spoločnosti a organizácie a tým ich inšpirovať k realizácii podobných projektov, ktoré pomáhajú životnému prostrediu alebo spoločnosti. Prezentácie projektov sú profesionálne natočené na video a tieto videá sú zdieľané na YouTube kanáli Sustainability Summitu. Všetky projekty sú opísané v článkoch v časopisoch, na internete a v Executive Reporte summitu. Ďalší mediálni partneri, ako napríklad spoločnosť Active Radio s televíznymi stanicami Frekvence 1 a Európa 2, zabezpečujú, že o projektoch a ich dopade sa dozvie aj široká verejnosť.
Členmi vedeckej rady sú:
- Ing. Vladimír Kočí, Ph.D., MBA (predseda) – Ústav udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT v Praze
- Alexander Ač, Ph.D. – Ústav výzkumu globální změny Akademie věd České republiky
- RNDr. Tomáš Cajthaml, Ph.D. – Ústav pro životní prostředí PřF UK
- Zuzana V. Harmáčková, Ph.D. – Ústav výzkumu globální změny Akademie věd České republiky
- Petra Innemanová, Ph.D. – Ústav pro životní prostředí PřF UK
- Vojtěch Kotecký, Ph.D. – Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy
- Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D. – Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT
- Mgr. Lukáš Novotný Ph.D., M.A. – Katedra politologie, Filozofická fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
- Anna Pasková, M.A. – Ministerstvo životního prostředí ČR
- Jan Pivoňka, Ph.D. – Ústav konzervace potravin VŠCHT v Praze
- Ing. Hana Středová, Ph.D. – Ústav aplikované a krajinné ekologie, Agronomická fakulta, Mendelova univerzita v Brně
- Tatiana Trecáková, Ph.D. – Ústav udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT v Praze
- Ing. Silvia Vilčeková, Ph.D. – Ústav environmentálneho inžinierstva Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach
- Ing. Jan Vymazal, CSc – Katedra aplikované ekologie, Česká zemědělská univerzita v Praze
- Kateřina Osterrothová, Ph.D. (tajomníčka) – ATOZ Sustainability
Na nominaciu stačí vyplniť jednoduchý online formulár
Nominácia udržateľného projektu je jednoduchá a úplne zadarmo. Firmy a organizácie musia vyplniť jednoduchý nominačný formulár, ktorý obsahuje základné informácie o projekte a dáta dokazujúce, že projekt mal konkrétny pozitívny dopad na životné prostredie alebo spoločnosť. Uzávierka pre nominácie na ocenenie Sustainability Star 2025 je 31. januára 2025. Všetky ďalšie špecifikácie a požiadavky sú uvedené v online nominačnom formulári tu: https://www.sustainabilitysummit.cz/prihlaska-projektu/
Rok 2025 bude už tretím ročníkom Czech & Slovak Sustainability Summitu aj ocenenia Sustainability Star. Ocenené projekty z prvých dvoch ročníkov pochádzali zo spoločností a organizácií všetkých veľkostí, od veľkých korporácií, ako sú ČEZ, Vodafone a Lidl, až po neziskové organizácie, ako sú Kokoza a Česká krajina. Zahrnovali všetky kľúčové odvetvia, ako sú výroba, doprava, energetika, služby a maloobchod, a zastupovali všetky oblasti udržateľnosti: E, S a G. Napriek ich rôznorodosti všetky mali merateľné prínosy pre životné prostredie a/alebo spoločnosť a všetky sa usilovali o naplnenie jedného či viacerých z 17 cieľov udržateľného rozvoja OSN.
Informácie o projektoch ocenených v uplynulých dvoch rokoch nájdete tu:
Kontakt pre médiá alebo pre spoločnosti a organizácie, ktoré majú záujem nominovať udržateľný projekt:
Kateřina Osterrothová, program director, tel.: +420 604 105 229, katerina.osterrothova@atoz.cz
www.SustainabilitySummit.cz, www.SustainabilityStar.cz
Ak chcete sledovať priebeh príprav tretieho ročníka, môžete sa zaregistrovať na odber informačného newslettera o samite alebo sledovať profil skupiny ATOZ na LinkedIn alebo Facebooku. Podujatie si môžete automaticky pridať do svojho diára pomocou oficiálneho súboru .ics.