cargo-partner rozširuje program testovania elektrických kamiónov do Slovinska
Začiatkom roku zahájil medzinárodný poskytovateľ logistických služieb v rámci svojej firemnej stratégie udržateľnosti komplexný program testovania elektrických nákladných vozidiel v celej Európe. Po úspešných pilotných projektoch v Rakúsku a na Slovensku bol program teraz rozšírený aj do Slovinska.
V máji tohto roku oznámila spoločnosť cargo-partner, ktorá je súčasťou skupiny Nippon Express Holding, zahájenie európskeho programu testovania elektrických nákladných vozidiel v rámci iniciatívy „ROAD“ (Reducing Our Atmospheric Dependencies). Od júna 2024 sa k tejto iniciatíve pripojilo aj Slovinsko, ktoré testuje prevádzku elektrických kamiónov pre logistiku poslednej míle.
„Táto fáza komplexného testovania je kľúčovým krokom k pochopeniu a zníženiu dopadu našej nákladnej dopravy na životné prostredie. Po Rakúsku, Slovensku a Slovinsku chceme tento program do konce roku rozšíriť do ďalších krajín. Začlenením pokročilých technológií elektrických vozidiel môžeme podporiť udržateľnejšie logistické riešenia,“ uviedol Thomas Schledorn, Chief Operating Officer Overland v cargo-partner.
Výsledky testovacích jázd e-truckov v Slovinsku
Spoločnosť cargo-partner testovala v Slovinsku elektrické nákladné vozidlo Scania P25, ktoré je určené k prevádzke v mestskej, prímestskej a medzimestskej doprave. Nákladné vozidlo môže prepravovať až 20 ton nákladu s kapacitou až 18 paletových miest. Akumulátorová batérie má dojazd 200 až 250 kilometrov na jedno nabitie pri spotrebe 95 až 110 kilowatthodín na 100 kilometrov. Kapacita nabíjania jednosmerným prúdom je 130 kilowattov.
Skúšobné obdobie bolo zamerané predovšetkým na denné zvozy a rozvozy v okolí skladu cargo-partner iLogistics Centrum Ľubľana, ktoré poskytuje viac než 35 000 m² skladových priestorov. Pokiaľ ide o energetickú účinnosť, výsledky boli na rovnakej úrovni ako pri skúšobných jazdách v Rakúsku a na Slovensku a vykazovali priemernú spotrebu 1 kWh/km, čo je nákladovo porovnateľné s konvenčnými nákladnými vozidlami.
Početné globálne a miestne iniciatívy v oblasti udržateľnosti
Program testovania elektrických vozidiel je len jednou z mnohých ekologických iniciatív, ktoré spoločnosť v posledných rokoch zahájila. V máji tohto roku bolo úsilie spoločnosti cargo-partner v oblasti udržateľnosti ocenené bronzovou medailou spoločnosti EcoVadis, popredného poskytovateľa hodnotenia udržateľnosti podnikov. Okrem toho spoločnosť nedávno predstavila riešenie pre leteckú prepravu využívajúce udržateľné letecké palivo (SAF), ktoré je k dispozícii pre lety na akejkoľvek trase a s akoukoľvek leteckou spoločnosťou po celom svete.
V roku 2023 spravila spoločnosť cargo-partner v Slovinsku dôležitý krok, keď nainštalovala fotovoltický systém na strechu svojho iLogistics Centra v blízkosti letiska v Ľubľane, ktorý pokryje 34 % energetickej spotreby spoločnosti a ušetrí 146 ton CO₂ ročne. Okrem toho spoločnosť cargo-partner v Slovinsku využíva elektromobily i vo vozovom parku svojich zamestnancov a pred budovou nainštalovala niekoľko elektrických nabíjacích staníc.
Železničná preprava ako alternatíva šetrná k životnému prostrediu
Popri bezemisných riešeniach cestnej prepravy kladie poskytovateľ logistiky veľký dôraz na udržateľnú alternatívu v železničnej preprave. V júni spoločnosť cargo-partner uviedla na trh rad intermodálnych riešení pre prepravu v rámci Európy, vrátane Turecka, Veľkej Británie a Írska. Pobočky spoločnosti v Českej republike, na Slovensku a v Maďarsku naviac nedávno rozšírili spoluprácu s HHLA Pure, iniciatívou spoločností Hafen und Logistik AG (HHLA) a Metrans, ktorá umožňuje klimaticky neutrálnu železničnú prepravu na trasách do a z Hamburgu, Bremerhavenu, Koperu a rôznych ďalších miest v Európe.