Organizátor Czech & Slovak Sustainability Summit, skupina ATOZ, zverejnil kompletný program prvého ročníka summitu, ktorý sa uskutoční 20. apríla 2023 v kongresovom centre WPP Campus v Prahe. V dopoludňajšom programe vystúpia špičkoví odborníci na udržateľnosť s inšpiratívnymi prezentáciami a panelovými diskusiami na rôzne témy súvisiace s udržateľnosťou a podnikaním. V popoludňajšom programe bude predstavených 12 najlepších prípadových štúdií („best practices“) v oblasti udržateľnosti, ktoré vybrala vedecká rada summitu.
„Motto summitu je jasné: Každý chce byť udržateľný, spoločne to pôjde lepšie. Chceme poskytnúť fórum pre čo najviac manažérov udržateľnosti z Českej republiky a Slovenska, aby sa stretli, navzájom sa inšpirovali a diskutovali o spôsoboch spolupráce pri presadzovaní spoločného programu udržateľnosti,“ hovorí Jeffrey Osterroth, konateľ skupiny ATOZ. Kateřina Osterrothová, programová riaditeľka summitu, dodáva: „Počas celého dňa máme naplánovaných množstvo ďalších aktivít, ale uvedomujeme si, že program konferencie je to, čo priťahuje najviac účastníkov. Preto sme nešetrili úsilím, aby bol program bohatý, inšpiratívny a nezávislý.“
Veda a podnikanie: protivníci alebo partneri?
Czech & Slovak Sustainability Summit je nové podujatie, ktorého cieľom je prepojiť podnikateľskú a vedeckú komunitu zaoberajúcu sa otázkami udržateľnosti. Touto myšlienkou sa začne prvý konferenčný príspevok. Vo formáte diskusie jeden na jedného sa stretnú Prof. Tomáš Cajthaml z Ústavu pre životné prostredie Prírodovedeckej fakulty UK a Ondřej Beneš, technický riaditeľ spoločnosti Veolia Česká republika. S pomocou moderátora a odborného garanta summitu prof. Vladimíra Kočího budú diskutovať o tom, či sú veda a biznis v otázkach udržateľnosti súpermi alebo skôr partnermi. A predovšetkým o tom, čo robiť pre prehĺbenie partnerstiev a spolupráce.
Nasledovať bude sekcia prezentácií na tému Udržateľnosť a podnikanie. Udržateľnosť v čase energetickej krízy – Martin Ander (Zväz modernej energetiky); Udržateľnosť a financie – Linda Zeilina (International Sustainable Finance Centre); ESG reporting – David Janků (Frank Bold); Spolupráca so štátom v oblasti inovácií – Tereza Kubicová (CzechInvest). Cieľom tejto časti je ukázať, že udržateľnosť je komplexnejší fenomén ako „len“ cesta k dekarbonizácii, ekologizácii alebo sociálne spravodlivejšej spoločnosti. Udržateľné správanie musí byť plne integrované do podnikových procesov.
CEO ako kľúč k udržateľnej spoločnosti
Po prestávke na kávu čaká účastníkov veľká panelová diskusia generálnych riaditeľov. Uvedie ju Peter Sattler (Horváth & Partners), popredný európsky odborník na udržateľnosť. Podelí sa o svoje skúsenosti s využívaním udržateľných inovácií v časoch krízy, preto má príznačný názov Ako vyhrať s udržateľnosťou v časoch viacerých kríz.
Nasledovať bude debata generálnych riaditeľov, v ktorej vystúpia Jaroslava Rezlerová (ManpowerGroup), Katarína Navrátilová (Tesco Stores ČR), Ivo Benda (Greiner Packaging Slušovice), Martin Baláž (Prologis), Jan Chovanec (Malfini) a Alessandro Pasquale (Mattoni 1873). Témou je Úloha generálneho riaditeľa v udržateľnej stratégii podniku. Ukázalo sa, že generálni riaditelia majú rozhodujúcu úlohu pri transformácii svojich spoločností smerom k udržateľnosti. Panelisti sa podelia o rôzne poznatky a opatrenia, ktoré zvažujú v reakcii na environmentálne a sociálne výzvy. Panelovú diskusiu sponzoruje spoločnosť Deloitte Advisory. Panel bude moderovať Beata Hlavčáková, expertka spoločnosti Deloitte na udržateľnosť.
Ktorý udržateľný projekt zvíťazí
Czech & Slovak Sustainability Summit má vo svojom štíte votkané úsilie o prepojenie biznisu a praxe. Preto sa v popoludňajšom programe predstaví 12 inšpiratívnych projektov udržateľnosti. Vybrala ich vedecká rada summitu, ktorej predsedá profesor Vladimír Kočí, z celkového počtu 36 projektov, ktoré boli predložené na posúdenie. Projekty predstavujú skutočný prierez aktivitami v oblasti udržateľnosti v Českej republike a na Slovensku – od veľkých podnikov až po malé, z rôznych odvetví a z oboch krajín. Napriek svojej rôznorodosti majú všetky jedno spoločné: všetky preukázateľne pozitívne ovplyvnili životné prostredie alebo spoločnosť a všetky sú podložené solídnymi údajmi a jasnými dôkazmi.
Na aké udržateľné projekty sa môžete tešiť?
Udržateľnejšia verzia flexibilných fólií na samolepiace etikety
Avery Dennison Praha
Ako vytvoriť svet bez odpadu v potravinárskom priemysle
Biopekárna Zemanka
Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň na hornej nádrži prečerpávacej elektrárne
ČEZ
Elektromobilita v nákladnej doprave
Dachser Česká republika
Udržateľnosť a tepelné čerpadlá
Daikin Airconditioning Central Europe – Czech Republic
Program prevencie pre odolnejšiu krajinu
Kooperativa pojišťovna, Pábení
Zníženie množstva plastov ako krok k udržateľnejším obalom
Lidl Česká republika
Využitie vodíka pre manipuláciu s materiálom
Linde Material Handling Česká republika
Projekt záchrany vody v závode Hamé Babice
Orkla Foods Česká republika a Slovensko
Ekologická predajňa Skuteč
Penny Market
Pro Chmel – umelá inteligencia na chmeľnici
Plzeňský Prazdroj
Recyklácia vyzbieraných PET fliaš a plechoviek do nových obalov
Správca zálohového systému
Podrobnosti o projektoch a ľuďoch, ktorí sa budú prezentovať, nájdete na webovej stránke summitu.
Diskusia o budúcnosti udržateľnosti v Českej republike a na Slovensku
Na záver prvého ročníka summitu o udržateľnosti sa stretne šesť vrcholových manažérov z Českej republiky a Slovenska, aby diskutovali o budúcnosti udržateľnosti. Ako rozvíjať udržateľné prístupy v jednotlivých firmách a na trhu ako celku? Aké sú hlavné prekážky pre firmy na ceste k zelenšej budúcnosti? A ako môžu podniky z rôznych odvetví hospodárstva lepšie spolupracovať medzi sebou a s ďalšími aktérmi pri presadzovaní spoločného programu udržateľnosti? Názory na tieto a ďalšie otázky si vypočujete počas exkluzívnej panelovej diskusie na záver summitu.
Bohatý sprievodný program
Cieľom summitu je predstaviť čo najviac úspešných udržateľných projektov. Keďže program konferencie nemôže pojať všetkých 36 nominovaných projektov, organizátori zaradili do programu prvok, ktorý je na vedeckých kongresoch bežný: Galériu plagátov. Počas celého dňa budú v udržateľných stánkoch vystavené plagáty vytlačené na recyklovanom papieri s plagátovými informáciami o projektoch. Počas prestávok na kávu a obed budú autori k dispozícii osobne, aby záujemcom predstavili svoj projekt a odpovedali na ich otázky. Projekty, ktoré budú vystavené v galérii plagátov, nájdete tu: www.sustainabilitysummit.cz/galerieposteru.
Sprievodnou časťou programu je Vedecká kaviareň. Odborná prednášková sekcia bude zameraná na novinky, výskum a vývoj v oblasti obehového hospodárstva, udržateľnosti a surovinovej a energetickej bezpečnosti. Cieľom platformy je poskytnúť priestor na zdieľanie nových informácií alebo výsledkov výskumu, ktoré by sa mohli uplatniť v praxi. Prezentácie, ktoré si môžete vypočuť vo vedeckej kaviarni, nájdete tu: www.sustainabilitysummit.cz/vedecka-kavarna/.
Večer budú vyhlásené najlepšie projekty udržateľnosti, na záverečnom galavečere. Nasledovať bude Udržateľná krčma, príjemné a neformálne ukončenie dňa s dobrým jedlom, nápojmi, zábavou, skrátka priestor ako stvorený pre networking.
Summit sa uskutoční v bývalom Paláci elektrárenských spoločností. Táto budova, ktorá v čase svojho otvorenia v roku 1935 poskytovala veľkorysé priestory so sofistikovanou technológiou (automobilový výťah, klimatizácia, teplovzdušné vykurovanie atď.), nedávno prešla nákladnou rekonštrukciou. Teraz WPP Campus ponúka jedinečný kongresový a coworkingový priestor v centre Prahy, o výnimočnosti komplexu svedčí aj ocenenie Stavba roka 2021.