Spoločnosť JT Energy Systems otvorila batériové úložisko so špičkovým výkonom 25 MW
Spoločnosť JT Energy Systems otvorila na jeseň tohto roku až 25 MW batériové úložisko vo Freibergu. Prítomný bol pritom aj saský premiér Michael Kretschmer. Megabatéria je najväčšia v Sasku a patrí medzi najvýkonnejšie svojho druhu v celom Nemecku.
Firma JT Energy Systems, ktorá vznikla spoluprácou spoločností Jungheinrich a Triathlon, nielen dáva použitým lítium-iónovým batériám nový život, ale už odštartovala aj skladovanie najmä obnoviteľnej elektriny vo svojom batériovom sklade vo Freibergu. Vo fázach prebytku bude elektrina skladovaná a neskôr podľa potreby dodávaná späť do siete.
Medziskladovanie regeneratívnej elektriny
V budúcnosti bude batériové úložisko slúžiť na výrobu 100-percentných bezemisných batérií priamo v závode na základe konkrétnych požiadaviek. Úlohou megabatérie je medziskladovanie regeneratívnej elektriny, stabilizácia energetickej siete a zabezpečenie naliehavo potrebnej energie v špičkách.
„Najmä vzhľadom na súčasný nedostatok energie potrebujeme efektívne spôsoby skladovania regeneratívnej energie. Naša megabatéria je na to ideálnym riešením. Akumulačný systém pomáha navyše stabilizovať ceny energie,“ vysvetľuje Reinhild Kühne, generálna riaditeľka JT Energy Systems.
Systém skladovania energie pozostáva z viac ako 10-tisíc batériových modulov. Veľkú časť lítium-iónových batérií, ktorá pochádza po ich úspešnom uplatnení v elektrických vysokozdvižných vozíkoch, ale aj automobilovom priemysle opätovne využívajú v stacionárnom úložisku energie.
„Lítium-iónové batérie sa môžu vo všeobecnosti používať dlhšie ako elektrické vozidlá, v ktorých sú nainštalované. Stacionárne systémy skladovania energie, ako je ten, ktorý máme vo Freibergu, sú logickým vyústením snahy, aby sa batérie naďalej rozumne využívali po dlhú dobu,“ zdôrazňuje Kühne.
Nový život pre Li-Ion batérie
Opätovné využitie lítium-iónových batérií po tom, čo sa používali napríklad v elektrických čelných vysokozdvižných vozíkoch zvyčajne mnoho rokov, je podľa šéfky IT Energy Systems obzvlášť účinným, udržateľným a navyše aj šetriacim príspevkom k súčasnému trendu energetickej zmeny. Ako podotkne, JT Energy Systems analyzuje stav použitých energetických modulov, klasifikuje ich pomocou AI a v prípade potreby ich renovuje.
V súlade s myšlienkou obehového hospodárstva tento postup zabezpečuje maximálnu životnosť zdrojov a surovín využívaných v batériách. Vzhľadom na rýchlo rastúci podiel elektrických vozidiel s lítium-iónovými batériami v posledných rokoch predpokladá Kühne v budúcnosti aj rastúci počet kapacít batérií, ktoré sa použijú v rámci druhého života pri skladovaní energie.
Ambicióznym projektom zúčastnené spoločnosti posunuli energetickú transformáciu výrazne dopredu a zdôraznili aj veľký potenciál, ktorý sa skrýva v inteligentnom prepojení elektromobility a energetickej transformácie. Recyklácia použitých batérií v stacionárnych úložných systémoch je zásadnou súčasťou stratégie udržateľnosti spoločnosti Jungheinrich.
Dopyt po inovatívnych batériových systémoch
Spoločnosť JT Energy Systems bola založená v roku 2019 spoločne výrobcom batérií Triathlon a špecialistom na intralogistiku, so spoločnosťou Jungheinrich z Hamburgu. Spoločný podnik vyrába energetické systémy pre elektrické vozíky. Podnik so sídlom v saskom Freibergu slúži najmä rýchlo rastúcemu dopytu po inovatívnych a udržateľných energetických a batériových systémoch.
Firma má aj špeciálne odborné znalosti v oblasti opravy a renovácie použitých lítium-iónových batérií. Pri klasifikácii a hodnotení zostávajúcej životnosti batérií sa spolieha na know-how spoločnosti NOVUM engineering GmbH so sídlom v Drážďanoch ako experta na monitorovanie batérií na báze umelej inteligencie.
Batériové úložisko vo Freibergu naplánovala a postavila miestna partnerská spoločnosť TRICERA energy GmbH. Spoločnosť sa špecializuje na stacionárne skladovacie technológie a priemyselné skladovacie riešenia. JT Energy Systems a jej akcionári – Jungheinrich a Triathlon – aj prostredníctvom nového batériového úložiska so špičkovým výkonom ako technológie budúcnosti spravili ďalší dôležitý krok v snahe implementovať vlastnú stratégiu udržateľnosti.