Na kafe s… Michalom Kiabom, vedúcim oddelenia skladovej logistiky Lidl v Logistickom centre Nemšová
Ako na efektivitu pri skladovaní? Čo je trendové v skladoch? Aká manipulačná technika a IT systémy sú najideálnejšie v skladoch? Na čo treba najviac dávať pozor vo svete skladovania? Aj o týchto témach sme hovorili pri kafe s Michalom Kiabom, vedúcim oddelenia skladovej logistiky spoločnosti Lidl v Logistickom centre Nemšová.
Opísali by ste aktuálne trendy v skladoch a v skladovaní?
Trendovo sa vývoj skladovania uberá smerom uskladnenia väčšieho poctu paliet a aj väčšieho počtu artiklov z dôvodu stále narastajúcej náročnosti zákazníka. Preto je neustále potrebne prispôsobovať skladovacie priestory/možnosti tomuto trendu. Prispôsobovanie z môjho pohľadu znamená nastaviť skladové procesy/priestory na väčší počet artiklov so zachovaním produktivity procesu. To je možne s použitím nižšie spomínanej automatizácie, digitalizácie a robotizácie.
Do akej miery ich ovplyvňuje automatizácia, digitalizácia a robotizácia?
Práve toto je cesta, ktorá sa implementuje do praxe aj u nás v Lidli. Niektoré procesy sú v našich podmienkach realizovateľne ľahšie, iné ťažšie. V tejto oblasti sme pretavili do praxe napr. systém zaskladňovania tovaru cez LPV, kompletáciu tovaru cez PBV, kompletáciu tovaru cez ZEBRU.
Čo všetko dokáže urýchliť a optimalizovať skladovacie procesy?
V súčasnej pandemickej dobe keď zápasíme s nedostatkom pracovnej sily je význam technológie oveľa významnejší. Výber techniky je závislý od obstarávacej ceny, priestorových možností skladu, prípadného dodatočného využitia v budúcnosti mimo hlavného účelu použitia a samozrejme kalkulácia náklad vs. priamy/nepriamy vynos.
Ako to vyzerá s modernými bránami, vrátami a ďalšími technológiami?
Téma brány v sklade je témou, ktorej treba z hľadiska obstarávacích nákladov a následného servisu venovať veľkú pozornosť. V našich skladoch sa medzi jednotlivými cestami skladu stretávame hlavne s rýchlobežnými bránami. Nakladacie brány pre LKW sú búd manuálne, alebo elektrické. Pri elektrických nakladacích mostíkoch je síce obstarávacia cena vyššia ako pri manuálnych, avšak nedochádza pri nich k takej miere poškodenia.
Ktoré regálové systémy považujete za najtrendovejšie a od čoho najmä závisí ich výber?
Veľký význam prinášajú rollregály, kde na menšom priestore dokážeme uskladniť dvoj/trojnásobný počet paliet. Tu však prichádza do úvahy aj ich obstarávacia cena.
Čo prinesie podľa vás, čo sa týka skladov, ich vybavenia, ako aj skladovacích procesov, budúcnosť?
Podľa môjho názoru je budúcnosťou minimalizovanie personálneho nasadenia a použite robotizácie. Samozrejme ako vyzerá/je vybavený sklad úzko súvisí s profilom spoločnosti. Niektoré novinky v oblasti skladovania/systémov skladovania je možné pretaviť do praxe, iné nie.
Do akej miery využívate EDI? V čom vám najviac pomáha?
Priemerné využitie za Slovensko v rámci nasej spoločnosti je na úrovni zhruba 80% z celkových EDI objednávok. Bohužiaľ percento nasadenia EDI objednávok je relatívne nízke vo vzťahu k celkovému poctu objednávok. Našťastie beží projekt, ktorý by mal zabezpečiť využívanie EDI v oveľa väčšej miere.
Prečo by ste odporučili využívanie EDI?
EDI objednávky dávajú zmysel hlavne z hľadiska časovej náročnosti spracovania objednávky a prípadnej chybovosti na prijme tovaru. Taktiež ich význam spočíva v jednotnosti celého systému pre sklad a dodávateľov.
Ako bude vyzerať budúcnosť EDI z vášho uhľa pohľadu?
Ako som spomínal, ohľadom témy EDI je založená v nasej spoločnosti projektová skupina, ktorá má na starosti zvýšenie miery nasadenia tohto systému. Z toho vyplýva celkový význam systému EDI pre skladové/účtované operácie.
Rozhovor pripravil šéfredaktor časopisu Systémy Logistiky Tomáš Szmrecsányi