Erik Ivaničko: Jednoznačným trendom v developmente je udržateľná výstavba
„V priemyselnom developmente sa už aj na Slovensku certifikácia BREEAM stala štandardom. Klienti certifikáciu vyžadujú a spolurozhodujú o jej úrovni. Panattoni sa dnes pri nových projektoch usiluje o dosiahnutie minimálne úrovne BREEAM Excellent,“ hovorí v rozhovore Erik Ivaničko, riaditeľ spoločnosti Panattoni Slovensko, podľa ktorého medzi kľúčové parametre pri výbere vhodnej lokality pre budúce sklady patrí najmä možnosť budovať priemyselné nehnuteľnosti v rámci územného plánu danej lokality, dobrá dopravná dostupnosť, dostatočná kapacita infraštruktúry a pracovnej sily.
Na základe akých kritérií vyberáte lokalitu pre budúce sklady?
Medzi kľúčové parametre patrí najmä možnosť budovať priemyselné nehnuteľnosti v rámci územného plánu danej lokality, dobrá dopravná dostupnosť, dostatočná kapacita infraštruktúry a pracovnej sily. Pre e-commerce klientov zohráva svoju úlohu blízkosť anglomerácie, u logistických spoločností je to vzdialenosť od výrobných závodov.
Do akej miery je dôležitá lokalita pre sklady a ako to ovplyvňuje to, kto bude, resp. je nájomcom?
Lokalita je veľmi dôležitá nie len pre klienta, ale aj pre jeho budúci biznis. Je dôležité zachovať výhody lokality tak, aby klienti vedeli v danom území rásť a my ich v tom radi podporíme. Príkladom môže byť Panattoni Park Bratislava North, ktorý ponúka 12m svetlej výšky a veľkú plochu pod jednou strechou, čo je u klientov vnímané ako benefit.
Aké sú trendy v súčasnosti čo sa týka výstavby skladov? Čo je dôležité okrem lokality pri výstavbe, aby projekt mohol byť úspešný?
Jednoznačným trendom je udržateľná výstavba. V priemyselnom developmente sa už aj na Slovensku certifikácia BREEAM stala štandardom. Klienti certifikáciu vyžadujú a spolurozhodujú o jej úrovni. Panattoni sa dnes pri nových projektoch usiluje o dosiahnutie minimálne úrovne BREEAM Excellent. O úspechu projektu rozhoduje v dnešnej dobe aj čo najnižšia uhlíková stopa, ktorú Panattoni dokáže deklarovať budúcim nájomcom a to aj v priebehu prevádzky budovy.
Kde všade a v akých rozmeroch máte na Slovensku sklady a pre aké segmenty najmä?
V Panattoni pripravujeme projekty pre širokú škálu klientov z rôznych segmentov trhu. Špecializujeme sa na výstavbu budov podľa špecifických požiadaviek klientov tzv. BTS (Built-to-Suit). Čo sa týka lokalít a rozmerov, na východe Slovenska máme Panattoni Park Košice Airport na pozemkoch o rozlohe 75 000 m2, a na západe Slovenska máme Panattoni Park Bratislava North na pozemkoch s rozlohou 330-tisíc štvorcových metrov. V rôznom štádiu prípravy máme priemyselné a logistické parky v mnohých ďalších lokalitách naprieč Slovenskom.
Do akej miery je pre vás dôležitý ekologický rozmer?
Pre spoločnosť Panattoni je udržateľnosť jedným z kľúčových pilierov dlhodobej stratégie, čo ako líder udržateľnej priemyselnej výstavby aj dlhodobo dokazujeme. V Panattoni jednoducho veríme v šetrnejšie správanie sa k životnému prostrediu, a preto radi prechádzame od slov k činom. V minulom roku sme napríklad ako úplne prvý staviteľ industriálnych hál zaviedli za štandard certifikáciu BREEAM New Construction na úrovni Excellent pre všetky nové projekty, ktoré budujeme v Európe. Zároveň, všetkým klientom tento rok začíname ponúkať výpočet prevádzkovej CO2 stopy a odporúčania na jej kompenzáciu.
Ako vnímate aktuálny návrh nového stavebného zákona z dielne vicepremiéra Holého? V čom sú jeho plusy a v čom mínusy?
Návrh nového stavebného zákona zatiaľ vnímam len z verejnej a odbornej diskusie. Avšak na základný koncept hľadíme ako spoločnosť pozitívne. Samozrejme, každé zrýchlenie povoľovacieho procesu je vítané a nutné. No musíme si počkať na realitu.
V čom nová legislatíva pomôže konkrétne developerom, vám vo vašich plánoch aj vo výstavbe?
Ako developer za najväčší plus považujeme skrátenie a zjednodušenie povoľovacieho procesu. Ak sa proces zjednoduší a vyčistí od vplyvov, ktoré tendenčne napádajú proces len s cieľom ho zastaviť, alebo narušiť, bude to mať pozitívny dopad nie len pre súkromný, ale najmä pre verejný sektor.
Akým spôsobom ovplyvní vaše plány nová legislatíva ak by bola schválená tak ako je navrhnutá dnes?
To sa ukáže až skúsenosťami a praxou.
Rozhovor pripravil šéfredaktor časopisu Systémy Logistiky Tomáš Szmrecsányi