HLAVNÁ TÉMA: PRE LOGISTIKU V AUTOMOTIVE DÔLEŽITÉ SÚ RÝCHLOST, PRESNOST, EFEKTIVITA A IDEÁLNE NÁKLADY
Podstata logistiky pre automotive spočíva hlavne v precíznosti plánovania, absolútnej kontrole nad tokom zásielok a v rýchlosti. Aj najmenšie meškanie môže mat negatívny vplyv na produkciu a spôsobiť nemalé škody pre automobilové závody. Obeh prepravných obalov je v oblasti automobilového priemyslu výnimočne sofistikovaný.
Hlavný rozdiel medzi logistikou v automotive a logistikou vo všeobecnosti je v práci výrobcov automobilov v taktu, lebo presnosť dodávok je rozhodujúci. Zásobovanie montážnej linky prebieha v režimu just-in-sequence, čo znamená, že na linky sa dodávajú diely presne v tom poradí, v akom budú montované. Žiadne automobilka si nemôže dovoliť výpadok akéhokoľvek diela. Výrobné i logistické firmy každopádne sa zhodujú v tom, že automatizácia a digitalizácia im umožňuje zrýchlenie a zlepšenie logistických procesov.
DIAĽNIČNÁ A ŽELEZNICNÁ DOPRAVA
Spoločnosť Škoda Auto má bohaté skúsenosti s digitálnou transformáciou i logistikou, ktorá je zodpovedná za riadenie 2200 nákladných vozidiel, ktoré denne prejdú jej závodmi. Podobne aj za sklady, kde denne pretečie okolo 107-tisíc kubických metrov materiálu. Ročne automobilka vyexpeduje cez 17-tisíc kontajnerov s dielami do zahraničných závodov. Spolupracuje s 1400 dodávateľmi a disponuje s 73-tisíc dielami denne. Pre dodávky dielov používa firma ročne vyše 1‚4 milióna obalov. „Logistika využíva diaľničnú aj železničnú prepravu. Na dodávky zo zámoria využívame námornú prepravu. Vo výnimočných prípadoch volíme aj leteckú prepravu,“ upresňuje David Strnad, vedúci Logistiky značky v spoločnosti Škoda Auto s tým, že transport materiálov do závodov je aktuálne zaistený z 83% kamiónmi, 1% vlakom a z 16% loďami.
Automobilka dlhodobo využíva pre expedíciu hotových vozov 61% podiel železnice a 39% cestnej dopravy. Letecká preprava je využívaná v mimoriadnych a kritických situáciách. Námornú prepravu využíva spoločnosť pre transport materiálu a CKD dodávok do Indie. „V oblasti transportnej logistiky sa snažíme prispievať k ochrane životného prostredia a podporovať udržateľnosť ďalšieho rozvoja spoločnosti. Najnovšie nám v tomto pomáha aplikácia Optikon, pracujúci na báze umelej inteligencie, ktorá vypočítava optimálne umiestnenie paliet rôznych veľkostí v nákladných kontajneroch. Počas prvých šiestich mesiacov bola úspora 151 kontajnerových zásielok a teda 80 ton emisií CO2.“
RAST PODIELU AUTOMATIZÁCIE
Logistika v automotive tvorí kompaktný celok. V súčasnej situácii, ktorú skomplikovala pandémia, je najkomplikovanejšie udržať celok v plynulom chode a zaistiť všetky dodávky. „Automatizácia a digitalizácia prispievajú k zefektívneniu logistických procesov. Napríklad vďaka robotickým sekvenciám v závode Kvasiny alebo plne automatizovaným skladom KLT, ktoré sme zrealizovali v závodoch Mladá Boleslav aj Kvasiny, sme ušetrili veľmi cennú logistickú plochu. Podľa mňa logistika budúcnosti bude využívať veľký podiel automatizácie i umelej inteligencie, ale verím, že dokážeme úspešne vyvážiť automatizáciu, chytrosť a ľudskosť,“ hovorí David Strnad.
Nedielnou súčasťou stratégie ochrany životného prostredia firmy Škoda Auto je zodpovednosť a udržateľnosť vo výrobe a logistike. Logistika značky ŠKODA si plne uvedomuje dopady svojich činností na životné prostredie. Tím Zelenej logistiky, ktorý tvoria zamestnanci naprieč celou logistikou, sleduje pri realizácii projektov trendy vo vývoji alternatívnych palív. Optimalizuje aj balenie, vyťaženie kamiónov a kontajnerov. „Digitalizačnými projektami eliminujeme tlač papiera. V rámci pilotného projektu testujeme biologicky rozložiteľné fólie pre balenie dielov pred expedíciou do závodu v indickej Púne,“ dodáva David Strnad.
GLOBÁLNA SIET DODÁVATELOV
Logistiku v automobilke Volkswagen Slovakia riadi už niekoľko rokov Juraj Mráz. Zodpovedá za celé fungovanie logistiky od plánovania výrobného programu, riadenia výroby, plánovania závodovej logistiky, dispozícií a zabezpečenia výrobného materiálu cez riadenie nasadzovania technických zmien, management dodávateľov, inhouse-logistiku, transport hotových áut k zákazníkom až po personálny management logistiky. Zodpovednosť nesie aj za dodržiavanie politiky značky a koncernu Volkswagen, či už vo sfére compliance alebo v environmentálnej oblasti.
„Špecifikom automobilového odvetvia je komplexnosť. Auto sa skladá približne zo 6-tisíc dielcov. Keď máte v portfóliu osem modelov a prípadné ďalšie deriváty, ide spolu približne o 60-tisíc rôznych komponentov.“ Pri komplexite a globálnej sieti dodávateľov je podľa neho dôležité mať pod kontrolou celý proces. Systémové zadanie objednávky spúšťa celú reťaz, a keď v nej zlyhá jedno ohnivko, proces sa preruší.
„Je potrebné celý proces precízne naplánovať. To je určite prvotná a základná zložka. Operatívne riadenie dodávateľského reťazca je potom permanentný proces, spolu s jeho ďalšími optimalizáciami. Našou prioritou je úspešne zvládnuť všetky procesy a byť flexibilní, aby sme splnili výrobný plán a zákazníkovi dodali vozidlá v požadovanom množstve, čase a v tej najvyššej kvalite. Logistický proces je veľmi komplexný a je dôležité nepodceniť ani zdanlivú drobnosť. Na situácie, ktoré dokážeme predvídať, vieme nastaviť možné riešenie a pripraviť sa na ne. Medzi doteraz najnáročnejšie situácie určite patrilo úplné prerušenie výroby v dôsledku pandémie koronavírusu.“
Volkswagen Slovakia ako súčasť celosvetového koncernu prijíma dodávky výrobného materiálu od stoviek dodávateľov z celého sveta. Kým kedysi sa diely objednávali na týždne, neexistovalo online prepojenie, všetko bolo offline, tak v dnešnej dobe prebieha všetko online v reálnom čase. V automobilke využívajú najmodernejšie technológie so zreteľom na finančnú efektivitu. Všetky logistické procesy má v kompetencii oddelenie plánovania logistiky v spolupráci so značkou. Majú prepracovaný systém prenosu know-how medzi jednotlivými závodmi, čím je zabezpečený online prenos „best practices“. Každý závod je v niečom špecifický. V Bratislave sú jednotkou v autonómnych systémoch line feedingu. Ťažné vozíky bez obsluhy privezú materiál na určené miesto na výrobnej linke, vyložia ho do regálu, naložia prázdne obaly a privezú späť na komisné pracovisko.
„Automatický zakladač zásobníkov s kapacitou 150-tisíc miest a naskladnením / vyskladnením 1 350 zásobníkov za hodinu, virtuálny trenažér VZV v logistickom tréningovom centre, planning table, EASY ALERT systém, robot na sekvenovanie prevodoviek či e-KANBAN a mnohé iné sú technológie, ktoré využívame na optimálne zásobovanie výrobných liniek,“ vysvetľuje Juraj Mráz.
Prinášame vám úryvok z rubriky HLAVNÁ TÉMA z časopisu Systémy Logistiky SK 85/2020. Je to ochutnávka originálneho obsahu, ktorý nájdete každý štvrťrok v luxusnej tlačenej podobe.
Nechodí vám časopis? Registrujte sa k odberu a nezmeškajte žiadne vydanie
Predplatné časopisu je ZADARMO pre odberateľov a užívateľov logistických služieb.