Objemy investícií v strednej a východnej Európe vzrástli v prvej polovici roka 2020 medziročne o 7%
Apetít investorov na trhy strednej a východnej Európy je naďalej veľký, zostávajú však opatrní, zatiaľ čo sa trhy snažia konsolidovať. Konštatuje spoločnosť Colliers International vo svojej najnovšej správe s názvom „H1 CEE Investment Scene“. Objemy investícií v spomínaných krajinách dosiahli v prvej polovici roka 2020 približne 6,26 miliardy eur. Pod tento objem sa podpísali dve veľké portfóliá v celkovej hodnote presahujúcej 2,2 miliardy eur. Poľsko a Česká republika pritom tvorili 78% podiel na celkovej hodnote šiestich krajín SVE. „Inštitucionálni i lokálni investori sú pripravení nakupovať. Na rozdiel od krízy v roku 2008 majú k dispozícii dostatok finančných zdrojov. Očakávajú však ponuku výhodných príležitostí. Predpokladáme však, že v blízkom čase nedôjde k výraznému prepadu cien nehnuteľností,“ komentuje situáciu na Slovensku Richard Urvay, riaditeľ Colliers International.
Veľká transakcia rezidenčného portfólia spoločnosti Heimstaden predstavuje 67% z celkového objemu obchodovaných transakcií v Českej republike a približne 21% z celkového objemu. Spoločnosť Optima nadobudla 61,5% akcií GTC od spoločnosti Lonestar v krajinách SVE, čo predstavuje 15 % z celkového objemu šiestich krajín SVE. Okrem obchodovaného veľkého rezidenčného portfólia dosahovali dobrú výkonnosť aj sektory kancelárskych a priemyselných nehnuteľností, keď dosiahli 41% a 22% podiel na objemoch.
Kevin Turpin, regionálny riaditeľ prieskumu Colliers International pre strednú a východnú Európu, na margo toho dodáva: „Nie je prekvapujúce, že v sektore maloobchodu a hotelov zostala aktivita trochu obmedzenejšia, keďže išlo o odvetvia najviac postihnuté pandémiou. Z hľadiska cenotvorby zostali stabilné výnosy v sektore priemyslu a logistiky, na iných trhoch došlo k určitej kompresii. Najvyššie dosahované výnosy z administratívnych budov sa v priemere posunuli o 25 bázických bodov, zatiaľ čo hlavný maloobchodný predaj sa pohol o 50 bázických bodov. Apetít investorov na región SVE zostáva naďalej silný. Investori však stále uplatňujú opatrný prístup, vzhľadom na snahu trhov o konsolidáciu a pretrvávajúce cestovné obmedzenia v niektorých častiach sveta.“
V priebehu prvého polroka 2020 boli najaktívnejší investori z regiónu EMEA (s výnimkou krajín SVE), a to najmä Švédsko s veľkým českým rezidenčným portfóliom vo výške 1,3 miliardy eur, po ktorom nasledoval kapitál z Nemecka a Francúzska, z ktorých každá krajina realizovala akvizície za približne cca. 250 miliónov eur. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch bol veľmi aktívny aj domáci kapitál strednej a východnej Európy. Zabezpečoval tretinu všetkých objemov.