IT: Dynamická logistika generuje nové nároky aj na WMS
Vo veľkých skladoch sú v dnešnej dobe informačné systémy pre riadenie, teda WMS systémy (warehouse management system) úplnou samozrejmosťou. Otázkou pre mnohé spoločnosti však zostáva, či sú ich systémy ešte stále efektívne a či dokážu čoraz väčšie množstvo skladových operácií zvládať. Aké sú možnosti optimalizácie týchto technologických systémov, ktoré by firmám zabezpečili ďalší rozvoj a rast?
Digitálna transformácia podnikov a automatizácia výroby sa stávajú normou a nevyhnutnosťou nielen pre expanziu, ale aj pre dlhodobú udržateľnosť procesov. V prípade logistiky ide o naliehavú požiadavku. Dynamické prostredie v logistickom sektore generuje neustále nové nároky na kvalitu, flexibilitu a typ poskytovaných služieb. Spolu s neustálym tlakom na prevádzkové náklady sú spoločnosti nútené prehodnocovať nielen biznis model, ale aj modifikovať stávajúce procesy a postupy za účelom zabezpečenia plynulosti a spoľahlivosti zásobovacieho reťazca.
Digitalizácia a inovatívne technológie vrátane WMS a ďalších pokročilých systémov pre sklady sa stávajú nenahraditeľnými nástrojmi pre očakávanú a požadovanú transformáciu zásobovacieho reťazca. Umožňujú optimalizovať kapacity, posilňovať výkon, zvyšovať kvalitu a pritom zabezpečiť flexibilnosť celého reťazca.
DIGITÁLNA TRANSFORMÁCIA LOGISTICKÝCH PROCESOV
Spoločnosti čoraz intenzívnejšie implementujú inovatívne riešenia schopné správne využiť potenciál, ktorý digitálne technológie ponúkajú. Digitálna transformácia procesov a implementácia nových technológií súhrnne označovaných ako Industry 4.0 alebo Smart Industry riešenia sa nemusia výhradne nasadzovať systémom ’všetko alebo nič’.
„Modulárnosť riešení inteligentnej logistiky, navrhnutých podľa princípov kyberneticko-fyzikálnych systémov, umožňuje postupnú – evolučnú – transformáciu zásobovacieho reťazca. Digitalizácia logistiky sa najčastejšie realizuje v troch základných oblastiach: riadenie a správa skladu (WMS), vnútropodnikové zásobovanie a expedícia a distribučná logistika. V tomto zmysle predstavuje WMS neodmysliteľnú súčasť podnikovej stratégie digitálnej transformácie bez ohľadu na to, či ide o obchodno-distribučnú spoločnosť alebo výrobný či priemyselný podnik,“ hovorí Peter Bílik, smart industry solution designer spoločnosti Anasoft.
Ak chcú spoločnosti efektívne riadiť zásobovanie (riadenie materiálu, ľudských zdrojov a dát), tak sa už bez WMS nezaobídu, nakoľko evidenčné ERP systémy nedisponujú funkciami dynamického riadenia procesov v reálnom čase. Vyspelé WMS systémy navyše umožňujú podľa Petra Bílika využívať inteligentné zaskladňovacie a vychystávacie stratégie pri riadení „chaotických“ skladov, ktoré zohľadňujú tak obrátkovosť tovaru, ako aj jeho sezónnosť. Uvedené vlastnosti zároveň naznačujú, že WMS systémy sú nevyhnutné aj v prípade pokročilej automatizácie skladov a zásobovacích procesov.
ŠTYRI ZÁKLADNÉ ROVINY VLASTNOSTÍ WMS
Vlastnosti WMS systémov sa dajú vo všeobecnosti hodnotiť v štyroch základných rovinách. Prvou je procesná vlastnosť, čo znamená, že aké skladové a logistické procesy dokáže systém pokryť a riadiť. Po druhé sa jedná o technologickú rovinu, ktorá rieši otázku, aké technológie WMS systém dokáže využívať najmä čo sa týka prenosu dát a spôsobov automatickej identifikácie. V poradí tretia rovina sa týka kapacity systému – aké množstvo skladových operácií dokáže bez obmedzenia za určité obdobie zvládnuť. A po štvrté sa jedná o komunikačnú rovinu, čiže akým spôsobom sa dá WMS systém dátovo prepojiť s inými systémami. „Samozrejmosťou je prepojenie s ERP systémom zákazníka, ale môže sa jednať aj o prepojenie s MES systémom pre riadenie výroby, systémom pre plánovanie dopravy,“ upresňuje Filip Šrámek, software architect spoločnosti NETTO Electronics.
EFEKTÍVNE, PRESNÉ A RÝCHLE SKLADOVÉ PROCESY
Zmeny, ktoré nás čakajú, môžu súvisieť s tromi trendami – produktové riadenie cenovo sprístupňuje WMS aj menším firmám. Stále sa prehlbuje integrácia naprieč dodávateľsko-odberateľským reťazcom. A po tretie, firmy stále viac využívajú automatizáciu, čo umožňuje znížiť závislosť na ľudskom faktore a maximalizovať efektivitu v skladoch. Systém, ktorý najviac pomáha priamo v skladoch, je WMS, ktorý zaisťuje efektívne skladové procesy a poskytuje presné a aktuálne informácie o stavu zásob, činnostiach v sklade aj históriu skladových operácií.
Medzi ďalšie systémy, ktoré majú vplyv na efektivitu skladovania, patrí systém pre príjem objednávok, ktorý by mal zaistiť správne vyplnené objednávky na tovar, ktorý je dostupný. Systém pre riadenie zásob rozhoduje o tom, kedy koľko čoho od koho a za koľko nakúpil. Potom sú tu systémy pre plánovanie dopravy, ktoré firmám s vlastnou flotilou vozidiel pomáha rozhodnúť o rozvozových trasách.
„To ide potom využiť v kombinácii s WMS systémom pri organizácii nakládky. Ďalším významným faktorom v sklade môže byť využitie EDI komunikácie, kedy sa v rámci výmeny dát medzi dodávateľom a odberateľom dopredu zasielajú avíza dodávok vrátane informácií o obsahu paliet a detailných expirácií a šarží, čo významným spôsobom uľahčuje proces príjmu,“ vysvetľuje Tomáš Kormaňák, produktový manažér LOKiA WMS v spoločnosti Grit.
Prinášame vám úryvok z rubriky IT z časopisu Systémy Logistiky SK 83/2020. Je to ochutnávka originálneho obsahu, ktorý nájdete každý štvrťrok v luxusnej tlačenej podobe.
Nechodí vám časopis? Registrujte sa k odberu a nezmeškajte žiadne vydanie
Predplatné časopisu je ZADARMO pre odberateľov a užívateľov logistických služieb.