Dopyt po industriálnych a logistických priestoroch dosiahol v prvom kvartáli roku 2020 úroveň 105 887 m2. Medziročne tak v porovnaní s prvým kvartálom 2019 išlo o nárast takmer 48 %. Lízingová aktivita bola pritom poháňaná najmä spoločnosťami poskytujúcimi komplexné logistické služby s podielom 37 % z celkového objemu transakcií.
Od polovice marca ovplyvnila situácia spojená s výskytom koronavírusu aj trh s priemyselnými nehnuteľnosťami. Časť firiem totiž pozastavila alebo odložila svoje rozhodnutia a prehodnocuje svoju stratégiu ohľadom ďalšieho fungovania. Na stále sa meniace prostredie reagovali aj prenajímatelia a začali ponúkať krátkodobé nájomné zmluvy na dobu 3 – 12 mesiacov. Tie boli počas posledných dvoch mesiacov hlavným hnacím motorom lízingovej aktivity.
Ďalšie pokračovanie tohto trendu však odborníci nepredpokladajú. Mimoriadna situácia mala opačný efekt na e-commerce, maloobchodné prevádzky s potravinami, drogérie a farmaceutické spoločnosti. Tie v dôsledku vládnych nariadení o zatvorení obchodov rástli. Ťažkým časom čelil hlavne automobilový priemysel, v rámci ktorého boli dočasne odstavení všetci zo štyroch OEM výrobcov, ktorí sú etablovaní na slovenskom trhu.
„Ak by sme to mali zhrnúť, po netradične silnom prvom kvartáli roku bude s najväčšou pravdepodobnosťou nasledovať netradične slabý druhý kvartál, keďže množstvo firiem odložilo svoje rozhodnutia na obdobie, kedy sa situácia spojená s koronavírusom zastabilizuje. Predpokladáme, že následne príde k opätovnému prebudeniu sektora priemyselných a logistických nehnuteľností, ktorý bol spomedzi všetkých sektorov komerčných nehnuteľností zasiahnutý najmenej. Všetko však ukáže až čas,“ uviedol Michal Cerulík, Head of A&T Industrial & Logistics spoločnosti CBRE.
Aký je súčasný stav trhu?
Ku koncu marca 2020 tvoril trh priemyselných a logistických nehnuteľností v rámci celého Slovenska celkom 2 831 205 m² moderných priestorov A-štandardu, pričom 61 % z tejto rozlohy je situovaných práve v Bratislave a blízkom okolí do 30 km.
Pomerne veľký objem logistických a industriálnych priestorov je ešte stále vo výstavbe, a to aj napriek súčasnej situácii. Aktuálne prebieha realizácia ôsmich projektov s celkovou prenajímateľnou plochou o rozlohe 184 997 m².
Aktuálna neobsadenosť priemyselných nehnuteľností
Celková miera neobsadenosti priemyselných nehnuteľností sa ku koncu prvého kvartálu 2020 mierne zvýšila, a to na 6,15 %. Vzhľadom na meniace sa prostredie v oblasti lízingových aktivít a dostupnosť krátkodobých prenájmov môžeme očakávať, že v horizonte dvoch až troch mesiacov miera neobsadenosti poklesne. V strednodobom horizonte sa však očakáva, že sa zvýši na úroveň ktorú evidujeme ku koncu 1. kvartálu 2020.
Výška nájomného sa pravdepodobne zvýši
Výška požadovaného nájomného v rámci celého Slovenska sa pohybuje na úrovni 3,45 – 4,90 eur/m²/mesiac. Z krátkodobého hľadiska však môžeme predpokladať, že priemerná výška nájomného sa mierne zvýši, a to v dôsledku možnosti krátkodobých prenájmov, ktoré znížia aj celkovú neobsadenosť priestorov. Po zrušení možnosti siahnuť po krátkodobých zmluvách sa však očakáva, že celková výška nájomného sa zníži na súčasnú požadovanú výšku, dokonca by sa mohla znížiť ešte viac. Do tej doby bude totiž dokončených viacero špekulatívnych projektov vo výstavbe.
Situácia na trhu priemyselných a logistických nehnuteľností