Firmy majú v súčasnosti k dispozícii bezprecedentné množstvo nových technológií a nástrojov, ktoré svojimi vlastnosťami a možnosťami redefinujú zavedené procesy, nástroje a obchodné modely. Práve demokratizácia exponenciálnych technológií otvára široké pole pôsobnosti pre digitalizáciu a automatizáciu. Nielen o tejto téme sme v nasledujúcom rozhovore hovorili s Petrom Bilíkom, smart industry solution dizajnérom spoločnosti ANASOFT, ktorý sa dlhodobo zaoberá digitalizáciou, optimalizáciou a automatizáciou logistiky. Bude aj jedným z rečníkov blížiaceho sa logistického fóra LOG-IN. To sa uskutoční 21. novembra v Prahe.
Rozhovor viedol: Petr Neckař
Zo svetových veľtrhov aj reálnych realizácií z priemyselných firiem je zrejmé, že ideme na vlne automatizácie. Táto vlna však nedorazila všade. Aj cez automatizáciu je ale vidieť, že v podnikoch zostáva stále veľa nevyužitého potenciálu pre optimalizáciu činností a procesov a zvyšovanie ich efektívnosti, agility a kvality. Súhlasíte?
Áno. A nejde len o prácu manuálna, ale aj mentálnu. Okrem robotiky sú v tomto ohľade stále viac nápomocné nové smart industry systémy, ktorých súčasťou sú inteligentní informační agenti, teda technológia digitálnych dvojičiek. Miera implementácie digitálnych dvojčiat do podnikových procesov podľa súčasných prieskumov naznačuje, že práve táto technológia by sa mohla čoskoro stať normou. Umelá inteligencia sa postupne tiež dostáva do firiem a po internete vecí (IoT) sa pričiní o ďalšiu revolúciu. Z našej skúsenosti vieme, že niektoré podniky už začínajú pracovať práve s týmito dvoma technológiami, digitálnymi dvojčatami a umelou inteligenciou, predovšetkým vo forme takzvanej rozšírenej inteligencie, čiže kombinácii ľudského intelektu a strojovej inteligencie. Výrobná logistika, riadenie skladov a riadenie zásobovania, vychystávanie a expedícia – to všetko sú oblasti, kde obe spomínané technológie dokážu prostredníctvom riadiaceho smart industry systému efektívne automatizovať a optimalizovať manuálnu aj mentálnu prácu. Tieto riešenia sa zameriavajú na operatívne riadenie všetkých činností súvisiacich so skladovaním, preto sa tiež označujú ako warehouse execution (WES) systémy. Vyhranený evidenčný spôsob spracovania skladových operácií umožňuje WMS systémom len statické riadenie práce a vyťažovanie zdrojov. V tejto oblasti dosahujú práve WES systémy, vďaka svojmu procesnému vnímaniu reality a orientáciou na spracovanie udalosti a reakcie na ne, výrazne vyššiu úroveň dynamiky riadenia a optimalizácie využívania zdrojov.
Je každopádne možné, že niektoré spoločnosti nevedia hodnoverne kvantifikovať vlastnú efektivitu, následkom čoho sa im horšie vyhodnocujú možné prínosy automatizácie, a následne nie sú schopné prijať rozhodnutie o akejkoľvek automatizácii. Čo im odporúčate?
S ohľadom na postupujúcou digitalizáciu a kyber-automatizáciu je pre podniky v súčasnosti prínosnejšie pomýšľať na širšie, strategickejšie, rámce digitálnej transformácie, ktorá siaha za výzvy, ktorým musia čeliť v súčasnosti. So súčasnými smart industry systémami si môžu pripraviť infraštruktúru a platformu pre smart transformáciu, teda nástup umelej inteligencie, už teraz, keďže takéto kyberfyzikálne systémy sú už modulárne, škálovateľné a flexibilne kustomizovateľné, zvlášť vzhľadom na špecifiká každého podniku. Prirodzene, medzi prekážky tiež spadá prebiehajúca kultúrno-spoločenská zmena, s ktorou súvisí paradigmatická transformácia pracovných metód a spôsobov, a ktorú exponenciálne technológie ešte akcelerujú.
To súvisí aj s nekončiacimi diskusiami týkajúcimi sa školstva, vzdelávania a rozširovania kvalifikácie zamestnancov, rovnako ako aj s celoživotným vzdelávaním, ktoré vo svetle disruptívnych technológií bude nevyhnutné. Čo si o tom myslíte?
Je dôležité si uvedomiť, že nové technológie a automatizácia neberú ľuďom prácu, ale transformujú jej povahu a spôsobujú vznik úplne nových pozícií. Rutinné práce, manuálne aj mentálne, budú zabezpečené strojmi, zatiaľ čo ľudia sa budú venovať kreatívnejším rolám a komplexnejším pracovným náplniam. Transformácia sa teda netýka len technológií a procesov, ale aj ľudských zdrojov.
Aký očakávate vývoj v oblasti automatizácie skladovania a manipulácie s materiálom a hotovým strojárenským tovarom? Možno napr. v súvislosti s nedostatkom zamestnancov predpokladať boom automatizácie? A ako oblasť skladovania a manipulácie zmení umelá inteligencia, čo myslíte, že môžeme očakávať?
Pokiaľ máte obrovské množstvo dát, ktoré potrebujete spracovať v niekoľkých sekundách, aby ste mohli začať vyskladňovať materiál vo veľkých objemoch a zabezpečiť tým bezodkladne správne zásobovanie pre výrobnú linku, navyše v neľútostnom režime JIT, zvýšenie počtu zamestnancov vám nepomôže. Nedostatok zamestnancov nie je kľúčovým spúšťačom automatizácie, aj keď, prirodzene zohráva svoju úlohu pri jej akcelerácii. Exponenciálna technológia mení obchodné modely, a teda aj pracovné spôsoby a metódy. Celková transformácia trhu, ako aj fluktuácia a premenlivosť trendov a požiadaviek klientov a trhu, vytvárajú dynamické a volatilné prostredie, ktorému sa podniky musia prispôsobiť (technologicky i procesne), aby zabezpečili udržateľnosť svojich procesov a boli konkurencieschopné. Preto je digitalizácia a automatizácia celoplošným fenoménom, ktorý nepodmieňujú dočasné zmeny na pracovnom trhu.
Možno predpokladať, že v oblasti skladovania a manipulácie s materiálom sa bude viac rozširovať využitie autonómnych rozhodovacích algoritmov pre určenie pozície pri naskladňovaní materiálu na sklad, ktoré budú pri rozhodovaní brať do úvahy niekoľko parametrov, napríklad sezónnosť, obrátkovosť a pod., a budú ich prehodnocovať v reálnom čase?
Samozrejme. To znamená, že rozloženie tovaru v sklade by sa pokojne mohlo meniť deň odo dňa za účelom dosiahnutia čo najväčšej efektívnosti pri vychystávaní. Operačná analýza obrátkovosti bude zabezpečovať okamžitú dostupnosť materiálu. V skladoch, ale tiež aj pri výrobnej logistike, sa bude nabiehať na autonómne riadenie automatizovaných zakladačov a dopravníkových systémov a optimalizáciu využitia dopravných zariadení napríklad v podobe agilného milkrun procesu. Demokratizácia exponenciálnych technológií bude viesť k zvyšovaniu agility a responzívnosti v oblasti skladovania a manipulácie s materiálom, teda k ďalšej vlne optimalizácie týchto procesov.
Čo to bude znamenať v praxi?
Intenzívnejšiu integráciu systémov a funkcionalít v digitálnom ekosystéme logistiky a riadenia skladov. V praxi to znamená prechod na rozšírené WMS systémy alebo rovno upgradu na WES systémy. Tie predstavujú vertikálnu integráciu systémov naprieč PLC, WCS, WMS a ERP, zároveň sú organicky previazané v horizontálnej línii na podnikové MES (manufacturing execution system) systémy a riadenia prepravy vo forme TMS (transportation management system) systémov. Toto smerovanie môžeme vnímať ako prirodzený vývoj digitálnej transformácie, ktorý s narastajúcou dostupnosťou a zavádzaním ďalších technológií, ako digitálne dvojčatá alebo umelá inteligencia, vedie k autonómnosti procesov a tesnejšiemu prepojeniu jednotlivých vrstiev v komplexnom digitálnom ekosystéme podniku.
Očakávate teda rozširovanie umelej inteligencie do logistických prevádzok?
Čo sa týka rozširovania umelej inteligencie medzi kognitívne technológie, ktoré sa už využívajú v logistike a ich nasadzovanie v logistike bude len narastať, patria najmä strojové učenie, rozoznávanie reči, spracovanie prirodzeného jazyka, priestorová orientácia a počítačové videnie, teda analýza obrazu. Tieto technológie sa budú implementovať na účely komplexného riadenia dodávateľského reťazca ako aj pre vnútropodnikové procesy, predovšetkým pre riadenie zásobovania, skladových procesov a logistiky výroby, teda intralogistiky. Cieľom implementačných projektov je najmä zabezpečenie čo najvyššej efektívnosti logistických procesov, dosiahnutie vyššej úrovne kvality, minimalizácia prestojov a zlepšenie responzívnosti procesov voči narastajúcim a neustále sa meniacim požiadavkám klientov a trhu.
Jednou zo špecifických technológií, ktorej význam aj rozširovanie v súčasnosti prudko narastá, je digitálne dvojča. Práve o tejto téme budete hovoriť aj na fóre LOG-IN. Prečo by si vaše vystúpenie ľudia z podnikov nemali nechať ujsť?
Pretože digitálne dvojča ako virtuálna reprezentácia fyzických objektov a ne-fyzických entít, teda zariadení, nástrojov, materiálu, ľudí, ale aj dát, systémov a procesov, sa v súčasnosti využíva predovšetkým pre monitorovanie materiálov a zariadení a simulovanie prepravných procesov. Vo výsledku to prináša zhromažďovania veľkého množstva dát. Preto aj tu bude umelá inteligencia nápomocná, nielen pri triedenie dát, metadát a tzv. temných dát (dark dáta), ale aj pri ich spracovaní. Takáto forma rozšírená analytikmi umožní vyťažiť z dát relevantné informácie, akými sú vzory správania a korelačné súvislosti alebo tiež rôzne prognózy, predikcie a odporúčania. Preto je dobré mať včas podstatné informácie a vyťažiť z tejto novej vlny maximum.
Môžete byť konkrétnejší?
Riešenie vybudované na princípoch kyberfyzikálních systémov využíva digitálne dvojča v jeho rozšírenej podobe – ako inteligentného informačného agenta fyzického objektu. To znamená, že aj objekty, ktoré nie sú vybavené dispozíciami vlastnej strojovej inteligencie, sa môžu stať „smart“, práve prostredníctvom procesu virtualizácie a digitálneho dvojčaťa. Prvky umelej inteligencie aplikované v technológii virtuálnych agentov, digitálneho dvojčaťa, budú prestupovať všetky odvetvia a budú tiež inkrementálne nasadzované aj do súčasných systémov. Virtualizácia totiž umožňuje aj z bežných výrobných prostriedkov alebo výrobkov urobiť plnohodnotné inteligentné veci, čo sa po Internete vecí (IoT), Internete služieb (iOS) a digitálnych dvojčatách stane novým technologickým a disruptívnym trendom – AIoT – Artificial Intelligence of Things (umelá inteligencia vecí).
Kognitívne technológie umožňujú digitálnemu dvojčaťu reagovať na úplne nové podnety, a to vďaka predchádzajúcim skúsenostiam, respektíve výsledkom predchádzajúcich rozhodnutí a ich následné reevaluácii. Je toto naozaj budúcnosť? Nebavíme sa o nejakom sci-fi filme?
Je to naozaj budúcnosť. Inteligentný informačný agent, teda digitálne dvojča, musí mať predispozíciu interagovať v kolektíve iných agentov. To znamená komunikovať a kolaborovať v skupinovom zriadenia alebo v istej hierarchii. Zavádzanie inteligentných vecí v priemysle bude znamenať transformáciu automatizácie na stratégiu autonómie pre zariadenia, procesy a systémy. Dnes známe autonómne riadené vozidlá (AGV) sa rozširovaním kognitívnych funkcií budú meniť na inteligentne riadené vozidlá (IGV), ktorá sa budú nielen autonómne pohybovať v priestore, ale aj nezávisle plniť požiadavky na prepravu materiálu a navzájom medzi sebou spolupracovať.