„Sme veľmi radi, že tento veľmi dôležitý projekt pokročil. Už dnes je jasné, že najvýhodnejšou a v súčasnosti jedinou reálnou formou výstavby je model verejno-súkromného partnerstva,“ povedal minister dopravy výstavby, a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Štát dnes totiž nemá možnosti financovať túto stavbu z eurofondov či štátneho rozpočtu. V prípade, že by sa výstavba nerealizovala formou PPP, jej začiatok by sa posunul minimálne do budúceho desaťročia.
Správu, ktorá zhrnie výsledky práce medzinárodného poradcu na štúdii realizovateľnosti, predloží rezort dopravy na medzirezortné pripomienkové konanie a do vlády by sa mohla dostať v januári roku 2015. Ak vláda potvrdí zámery ministerstva dopravy, začne sa súťaž na koncesionára – spoločnosť alebo konzorcium, ktoré diaľnicu D4 a rýchlostnú cestu R7 postaví a bude ju 30 rokov prevádzkovať.
Už dnes sú vydané územné rozhodnutia na všetky úseky rýchlostnej cesty R7 od Holíc po Bratislavu, ako aj na všetky úseky diaľnice D4 od Jaroviec až po Raču. Na väčšine úsekov v súčasnosti prebieha majetkovoprávne vyrovnanie a v priebehu roku 2015 chce rezort dopravy skompletizovať aj všetky podklady pre stavebné povolenie. So samotnou výstavbou by sa tak mohlo začať na prelome rokov 2015 a 2016.
Diaľničný obchvat D4 a s ním súvisiaca rýchlostná cesta R7 významným spôsobom pomôže všetkým vodičom, ktorí prechádzajú cez hlavné mesto Slovenskej republiky a zároveň dokáže vyriešiť kritickú dopravnú situáciu v husto osídlenom regióne na juhovýchod od Bratislavy. V týchto oblastiach je už dnes doprava na hranici únosnosti a po zohľadnení očakávaných rastov intenzity dopravy bude v roku 2020 doprava na týchto úsekoch kolabovať. Preto je prioritou rezortu dopravy začať s výstavbou čo najskôr.