„Záujem o nové priestory je taký veľký, že takmer všetky plochy sa prenajmú ešte pred zahájením stavby. Z toho dôvodu dnes takmer neexistuje špekulatívna výstavba. Najviac sa to prejavuje v Poľsku a v Českej republike. Záujem ťahajú naďalej firmy z odboru automobilizmu, zosilňuje však tiež rola internetových predajcov,“ hovorí Ferdinand Hlobil, vedúci stredoeuropského priemyselného tímu v Cushman & Wakefield.
V prvom polroku vyrástlo v CEE 520 tisíc metrov štvorcových, minulý rok za celý rok takmer 700 tisíc. V Poľsku nová výstavba v prvým polroku predstavuje 340 tisíc m2, čím prekročila celkovú výstavbu za rok 2013 (350 tisíc m2). Väčšina nových hál v strednej Európe vyrástla pod taktovkou štyroch developerov – Panattoni, PointPark Properties, Prologis a MLP Group.
Firmy si v prvom polroku prenajali takmer 1,9 mil. m2 moderných priemyselných hál (vlani 1,5 mil. m2). Najviac sa v prvom polroku prenajalo v Poľsku – cez milión m2 a v ČR – 570 tisíc m2. Silný dopyt na trhu stlačil priemernú neobsadenosť v celom regióne o viac než jedno percento (z 10 % v januári 2014 na 9 % v júni). Najrýchlejšie klesala v Maďarsku – o 3 %. Najmenší podiel voľných plôch sa nachádza na Slovensku (4 %) a v ČR (6,5 %).
Výhľad do budúcnosti
Podľa očakávaní expertov z Cushman & Wakefield porastie trh priemyselných nehnuteľností do konca roka rovnakým tempom ako doposiaľ. „Ťahúňom developerského trhu v posledných desiatich rokoch je a zostane Poľsko – a to nielen na stredoeurópskej úrovni, ale v európskom meradle. Deje sa tak hlavne vďaka neustále rastúcej ekonomike a rovnako vďaka aktívnemu prístupu terajšej vlády. Český trh zostane naďalej silný, avšak s tým, že stále zostáva priestor pre prehľadnejší a ústretovejší postoj politikov voči zahraničným investorom. Do budúcna sa ako istá bariéra javí nedostatok pozemkov pripravených pre priemyselnú výstavbu,“ hovorí Ferdinand Hlobil.
Maďarský a rumunský trh pomaly začínajú tiež pociťovať oživenie, ktoré ide ruka v ruke s pozitívnym vývojom v celom stredoeurópskom regióne a Európe ako celku. Predovšetkým Maďarsko sa po dlhej dobe dostalo s neprenajatosťou pod 20 %, čo by v prípade ďalšieho zlepšenia bolo jasným signálom pre nové developerské investície v strednodobom horizonte. Slovensko je ťahané predovšetkým oblasťou Bratislavy a niekoľkými veľkými investíciami typu VW. Väčšia diverzifikácia investícií a projektov v rámci východného Slovenska by určite boli pozitívne pre celú krajinu.