Nákladná cestná doprava stojí vďaka inováciám a nástupu nových smart technológií na prahu novej éry. Podobne ako internet a smartfóny od základu zmenili životy jednotlivcov, premenia digitálne technológie a z toho odvodené služby spôsob fungovania prepravných spoločností. Na čele tejto revolúcie v cestnej preprave stojí Eurowag.
„EBITDA a EBT spoločnosti za minulý rok vyrástli o celých 44%, resp. 35%. Paralelne s upevňovaním pozícií na existujúcich trhoch sme otvárali trhy nové a s radosťou pozorovali univerzálnosť a atraktivitu našich riešení v celej Európe. Zrealizovali sme niekoľko technologických akvizícií a ako jediná spoločnosť pôsobiaca vo východnej Európe získali licenciu na poskytovateľa elektronických služieb,” hovorí Martin Vohánka, riaditeľ spoločnosti Eurowag.
Jedným z významných míľnikov spoločnosti Eurowag dosiahnutých v roku 2017 bolo získanie licencie európskeho poskytovateľa elektronických mýtnych služieb (European Electronic Toll Service, EETS). V EU je celkovo zatiaľ 6 oprávnených poskytovateľov EETS.
EETS je iniciatíva Európskej únie, ktorá má prepravcom zefektívniť platby mýtneho. Očakáva sa, že EETS vyrieši súčasný problém, keď sú prepravcovia nútení registrovať svoje vozidlá v každom mýtnom systéme jednotlivých krajín zvlášť a vybavovať ich niekoľkými palubnými jednotkami. EETS umožní používanie jednej palubnej jednotky akceptovanej všetkými prevádzkovateľmi mýtnych systémov v členských krajinách EU. Prepravcovia získajú tieto jednotky od poskytovateľa služieb EETS a nie od prevádzkovateľov mýtnych systémov v jednotlivých krajinách, ako je to teraz.
„Eurowag investuje veľké prostriedky do projektu EETS a verí, že poskytne zákazníkom tie najlepšie služby. Potom, ako sa spoločnosť vo februári 2017 registrovala u českého ministerstva dopravy ako poskytovateľ elektronického mýtneho, vyvinula vlastnú unikátnu palubnú jednotku, podporovanú úplne novým IT systémom. Eurowag teraz začína s procesom certifikácie a akceptácie novej palubnej jednotky v krajinách ako sú Maďarsko, Rakúsko, Dánsko, Švédsko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Taliansko a pripravuje sa v krajinách, ktoré tiež plánujú zaviesť EETS, ako sú Česká republika, Nemecko, Poľsko, Švajčiarsko a Bulharsko. Našim cieľom je poskytovať mýtne služby pre celú Európu v rámci jednej zmluvy, s jednou registráciou a s jednou palubnou jednotkou pre čo najviac členských krajín EU,“ hovorí Bruno Launois, výkonný riaditeľ pre mýtne systémy Eurowag.
Prostredníctvom akvizície významného hráča na európskom trhu, rozšíril Eurowag v roku 2017 portfólio svojich produktov o špičkový Fleet Management systém. Ten ponúka správcom vozových parkov širokú škálu cenných funkcionalít od administratívnej podpory, optimalizácie prepravných trás, vzdialeného prístupu k údajom tachografu, kontroly spotreby až po vyhodnocovanie štýlu jazdy vodiča či predpokladanú potrebu údržby vozidla.
V priebehu roku 2017 spoločnosť Eurowag dokázala nielen dosiahnuť rast na svojich existujúcich trhoch, ale taktiež otvárať nové trhy, ako je Dánsko, Taliansko či Bielorusko, kde firma zúročila skúsenosti z predchádzajúcich vstupov do Lotyšska, Litvy a Estónska, kde pôsobí od konca roku 2016.
Srdcom všetkého v spoločnosti Eurowag sú ľudia. Pestrá skladba motivovaných zamestnancov je odrazom úspešne rastúcej firmy. V roku 2017 vo svojich radách spoločnosť Eurowag privítala viac ako 160 nových zamestnancov a môže sa pýšiť pestrým medzinárodným prostredím, v ktorom je zastúpených viac ako 30 národností a kde sa v európskych a blízkovýchodných zastúpeniach hovorí plejádou jazykov. Vedenie spoločnosti predstavuje vyvážený tím v ohľade na národnosť, odbornosť, zastúpenie pohlaví, predchádzajúcich skúseností aj osobnostných charakteristík.