Gebrüder Weiss, prepravno-logistická medzinárodná spoločnosť, oslavuje v tomto roku 25 rokov fungovania na Slovensku. Spoločnosť chce naďalej napredovať, avšak je tu viacero faktorov, s ktorými sa musí popasovať. Jedným z nich je nedostatok ľudských zdrojov na trhu práce, aj napriek tomu, že tento zamestnávateľ poskytuje nadštandardné pracovné podmienky.
„Gebrüder Weiss má dlhšiu históriu ako samotné USA. Prepravu poskytovala ešte predtým, ako v roku 1492 Columbus objavil Ameriku,“ vykresľuje s humorom históriu firmy René Stranz, country manažér pre Slovensko. Na Slovensku má hlavné sídlo v logistickom parku neďaleko Senca. V roku 2013 plochu logistického skladu rozšírila o ďalších 4600 metrov štvorcových, resp. 7000 paletových miest s najvyššími štandardmi kvality a bezpečnosti vďaka certifikácii systému TAPA. „Vlastné priestory sú garanciou spoľahlivosti a stability pre zamestnancov, aj obchodných partnerov, čím sa môžeme pochváliť ako jediný logistický poskytovateľ v parku. Nehrozí, že zo dňa na deň „zbalíme svoje kufre“ a odídeme. Práve naopak, plánujeme rozšíriť skladové plochy na dvojnásobok, s čím sa počítalo už pri vypracovaní pôvodnej projektovej dokumentácie,“ dodáva René Stranz.
Vážna situácia v regióne Bratislavy, Nitry a Trnavy
Jedinou brzdou plánovanej investície je nedostatok pracovnej sily, čo momentálne pociťuje nielen logistické, ale aj výrobné odvetvie. V súčasnosti firma prevádzkuje na Slovensku štyri pobočky – Senec, Prešov, Bytča, Zvolen, pričom v Prešove plánuje rozšíriť prenajímané skladové priestory. V Prešove funguje aj SSC (Share Service Centrum) – oddelenie, ktoré vyhodnocuje kvalitu logistických služieb podľa určitých parametrov. V každom regióne však bojujú v akútnym nedostatkom kvalifikovaných ľudí. „Aktuálna situácia na trhu práce v odvetví logistiky je kritická, aktuálne spoločnosti pociťujú akútny nedostatok pracovníkov na pracovné pozície dispečerov, logistikov, a taktiež prevádzkových pracovníkov do skladov. Najvážnejšia situácia je v regióne Bratislavy, Nitry a Trnavy, kde je nezamestnanosť pod úrovňou 4 %. Pre GW aktuálne hľadáme pozíciu Operational Manager pre oddelenie Air&Sea,“ zhodnotil Tomáš Perlovský z personálnej agentúry PRE Bonus Consulting.
GW je rodinná firma s osobným prístupom k potrebám zákazníkov, aj zamestnancov. Vo firme je bežné, že niektorý zamestnanec požiada o neplatené voľno, skrátený úväzok alebo prácu z domu. „Bežný ľudský život si vyžaduje takýto prístup. Niekto si založí rodinu, niekto chce stráviť čas so svojimi deťmi, niekto chce cestovať,“ vysvetľuje Pavla Mackovčáková, manažérka ľudských zdrojov. Vo firme pracujú mladí, absolventi strednej či vysokej školy, ale aj ľudia v preddôchodkovom veku.
Vek nie je dôvod na diskrimináciu
„Žiaden vek nie je diskriminačný. V rámci operatívneho personálu v sklade máme pozície, ktoré nie sú fyzicky náročné, napr. vyhľadávanie tovaru skenerom,“ uvádza príklad, akú pozíciu vedia ponúknuť staršiemu zamestnancovi, aby prislúchala jeho veku a možnostiam, pričom ho nechajú v známom pracovnom prostredí a medzi kolegami, ktorých pozná. Vybavovanie reklamácií je ďalšou možnosťou pracovnej pozície vhodnej aj pre dôchodcov. Firma má v kmeňovom stave 140 zamestnancov, z toho približne polovica pracuje za počítačom v kancelárii a polovica v operatíve. Aká je vzdelanostná štruktúra zamestnancov? „Máme ľudí s personálnym vzdelaním, jazykovým vzdelaním, technickým, či ekonomickým vzdelaním, absolventov zasielateľstva, logistiky, či dokonca leteckej fakulty v Košiciach,“ vymenúva Pavla Mackovčáková, pričom zdôrazňuje, že vzdelanie nie je pri prijímaní podmienkou. Skôr záleží na mentálnom nastavení kandidátov, teda vôli, ochote, chuti pracovať a nadobudnutých skúsenostiach. Firma svojím zamestnancom ponúka horizontálny aj vertikálny rozvoj, on-line vzdelávanie alebo rozvoj tzv. „soft a hard skills“, napríklad komunikácie. Ďalší zaujímavý nápad, do ktorého sa firma pustila, je projekt duálneho vzdelávania.