Na konci druhého kvartálu 2016 bola moderná priemyselná a logistická plocha na Slovensku na úrovni 1,58 mil. metrov štvorcových. V rámci tohto obdobia bolo dodaných približne 12 680 m2 novej plochy, a to v rámci projektu Senec Logistics Centre od developerskej spoločnosti Goodman, ktorá dokončila výstavbu dvoch nových logistických hál (B1 a B2). Približne 50 % tejto plochy si prenajala logistická spoločnosť Kuehne + Nagel.
Širšie okolie Bratislavy je s viac než 60% podielom aj naďalej najväčším slovenským priemyselným regiónom. „Aktuálne máme vo výstavbe vyše 157 000 m2 novej priemyselnej plochy. Až 97 % smeruje práve do širšieho okolia hlavného mesta, čím sa pozícia tejto časti Slovenska z pohľadu priemyselného trhu posilní ešte markantnejšie,“ hovorí Samuel Šporka, vedúci oddelenia priemyselných nehnuteľností JLL.
Najväčší podiel prebiehajúceho developmentu sa nachádza v Lozorne (42 %) nasledovaný je Sencom (28 %), Malackami (18 %) a Bratislavou (12 %). Zvyšné 3 % plochy sú situované v regióne západného Slovenska. V rámci spomínaných 157 000 m2 plochy vo výstavbe sú napríklad dve priemyselného haly v Devínskej Novej Vsi (18 000 m2) alebo aj nová “built-to-suit” hala v rámci P3 parku v Lozorne pre subdodávateľa automobilového priemyslu – spoločnosť PTG (16 750 m2).
Aktivitu na trhu v druhom kvartáli poháňali najmä nové zmluvy. Takmer 50 000 m2 z celkového objemu transakcií (75 000 m2) predstavovali práve nové kontrakty (66 %). Ide o približne 43% nárast oproti rovnakému kvartálu minulého roka a približne 7% pokles oproti Q1 2016. „Súčasná ekonomická situácia podporuje expanziu existujúcich nájomcov, no rovnako nárast záujmu sledujeme aj u spoločností, ktoré chcú vstúpiť na slovenský trh. Očakávame ďalší rekordný záver roka podporený jednak lízingovou aktivitou a rovnako novou výstavbou,” dopĺňa Samuel Šporka.
Celkový objem investícií do komerčných nehnuteľností v prvom polroku 2016 dosiahol úroveň 310 mil. Eur. Zabezpečili ho predovšetkým noví trhoví hráči, ktorí investovali v rámci všetkých sektorov komerčných nehnuteľností. V rámci priemyselného sektora to bol príchod firmy Blackstone, ktorá prostredníctvom svojej platformy Logicor vstúpila na slovenský trh kúpou logistického parku LogCenter Nové Mesto (25 000 m2) od rakúskeho developera Immofinanz.
V druhom kvartáli predával HB Reavis priemyselné a logistické portfólio (132 000 m2) skupine Macquarie Infrastructure & Real Assets (súčasť Macquarie Group) za 79 mil. Eur. Portfólio tvoria štyri logistické parky nachádzajúce sa v Rači, Svätom Jure, Malom Šariši a Mošnove pri Ostrave.
Na konci druhého kvartálu bola miera neobsadenosti na úrovni 3,81%. Prevažná väčšina existujúcich prázdnych priemyselných a logistických priestorov sa nachádza v širšom okolí Bratislavy (vyše 48 000 m2), nasledované regiónom západného Slovenska (9000 m2), východného Slovenska (2000 m2) a stredného Slovenska (1000 m2).
Nájomné podmienky zostali v druhom kvartáli stabilné. Súčasná trhová situácia v širšom okolí Bratislavy nahráva strane nájomcov, keďže v súčasnosti dokážu získať jedny z najvýhodnejších nájomných podmienok za posledných pár rokov. Predovšetkým v okolí Senca potenciálni nájomcovia profitujú z nižších nájmov a výhodných incentív poskytovaných developermi, ktorí v súčasnosti znášajú ťažký konkurenčný boj. V ostatných regiónoch je situácia odlišná. Jednak preto, že do tejto časti Slovenska neprichádza takmer žiaden špekulatívny development a zároveň dopyt stále rastie, čo hrá vo výhodu prenajímateľom, ktorí môžu mierne navýšiť nájomné vo svojich projektoch.