Cena propánu sa v priebehu roka mení podľa vývoja kurzu eura voči doláru. Ďalšou ovplyvňujúcou veličinou je index ANSI, ktorý určuje mesačnú nákupnú cenu tejto suroviny v rafinériách. Výkyvom cien spôsobených týmito faktormi sa spotrebitelia môžu vyhnúť uzavretím zmluvy stanovujúcej fixnú cenu na dobu jedného roka. „Po rozhovore so zákazníkom spoločne určíme jeho predpokladaný odber propánu na ďalšie obdobie. Na základe toho vieme povedať, či je pre neho fixácia vhodná, alebo nie. Následne na túto dobu uzavrieme zmluvu, v ktorej sa zákazník zaviaže odobrať stanovené množstvo propánu. Uzavretím zmluvy si zákazník môže fixovať cenu na zhruba 80 % predpokladaného odberu paliva. Po prípadnom vyčerpaní stanoveného objemu potom určujeme cenu ďalších dodávok na základe vzájomnej dohody,“ uvádza Martin Tesař, špecialista na zásobníkový plyn z firmy Flaga.
Cenu propánu je možné fixovať od začiatku júla do konca júna nasledujúceho roka. Zmluvu však musia zákazníci uzavrieť už do 30. júna 2014. „Je to z toho dôvodu, že v lete je index ANSI najnižší. V tejto dobe teda môžeme nakúpiť propán lacno a zákazníkom ho za dopredu stanovenú fixnú cenu doručovať v priebehu roka podľa ich potreby. Firmy vďaka tomu ušetria približne 7,5 % nákladov. V minulom roku dosiahli zákazníci zapojení do programu v porovnaní s predchádzajúcou zimou priemernú úsporu 73,5 eur na jednu tonu,“ opisuje Peter Polák, konateľ spoločnosti Flaga.
Komplexný program fixácie cien propánu je určený zákazníkom, ktorí propán odoberajú niekoľkokrát v priebehu roka. Zatiaľ čo ho minulý rok využili predovšetkým veľkoodberatelia tento rok je otvorený tiež menším subjektom a odberateľom propánových fliaš pre vysokozdvižné vozíky.