Celkovo zahraničný obchod Českej republiky za posledných 8 rokov vykázal nárast o 40 %, keď vzrástol zo 4 249 mld. korún v roku 2006 na 5 963 mld. korún v roku 2013. Hoci sa na náraste podieľali všetky regióny, najrýchlejšie sa rozvíjal obchod s Čínou, ktorý za sledované obdobie vzrástol o viac ako 260 %, a z oblastí Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), u ktorých bol zaznamenaný nárast o 140 %.
„Z pohľadu logistických spoločností a ich dlhodobého plánovania nie sú ani tak dôležité konkrétne čísla, ako trendy, ktoré naznačujú, že dopravné kapacity sa v ďalších rokoch budú sústreďovať predovšetkým do týchto oblastí,“ hovorí Petr Zaoral, obchodný riaditeľ GEFCO v Českej republike. „Vďaka dobrej infraštruktúre, ktorá z Českej republiky na tieto trhy vedie, možno pritom veľmi dobre využiť napríklad železničnú či pozemnú dopravu. Pre vzdialenejšie oblasti Ruska potom doprava putuje aj po mori, prípadne letecky,“ dodáva Zaoral s tým, že Česká republika bude aj v ďalších rokoch ťažiť aj z toho, že je dôležitým prepravným centrom medzi EÚ a na východnými trhmi.
V krajinách, s ktorými Česká republika najviac obchoduje, je stále na prvom mieste Nemecko, ktoré sa na zahraničnom obchode podieľa 29 %, nasledované Poľskom a Slovenskom, ktoré majú každý podiel 7 %. Čína dosahuje podiel 6 % a Ruská federácia 5 %.
„Vzhľadom k sledovaným trendom a nárastu objemov, ktoré sa medzi Ruskou federáciou a Českou republikou a medzi Čínou a Českou republikou odohrávajú, možno predpokladať, že ich význam bude aj naďalej rásť a v rozmedzí ďalších desiatich rokov by mohol prekročiť desaťpercentný podiel na českom odchode,“ hovorí Zaoral. Stanú sa tak veľmi pravdepodobne významnejším obchodným partnerom, ako je dnes Slovensko alebo Poľsko, keď sa zaradia za Nemecko na druhé a tretie miesto v objeme prepraveného tovaru. Navyše práve v prípade Slovenska a Poľska sa v posledných rokoch takmer zastavil nárast vzájomného obchodu, skôr sa ustálil na stabilných hodnotách.