Analýza trhu priemyselných nehnuteľností sa týkala vybraných hlavných miest – Budapešti, Bukurešti, Bratislavy, Kyjeva, Moskvy, Prahy, Sofie, Varšavy a Záhrebu. Už od prvej polovice roka 2012 viedol dopyt po priemyselných priestoroch k znižovaniu miery neobsadenosti v týchto vybraných mestách s výnimkou Prahy.
Priemerná miera neobsadenosti sa podľa špecialistov zo spoločnosti v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znižuje, a to z 9,3 % na 7,8 %. Najnižšia neobsadenosť je v Moskve, kde je len 0,3 % neobsadených priestorov. Najvýraznejší nárast obsadenosti zaznamenala Sofia, kde je z 26 % neobsadených priestorov v prvej polovici roka 2012 voľných už len 16,6 %. Miera neobsadenosti klesala aj v Bukurešti či Varšave.
Aj napriek nižšej miere neobsadenosti a dopytu zo strany nájomcov zostáva rast nájomného utlmený. Individuálne tempá rastu sú mierne nepokojné a v niektorých prípadoch, ako Praha, Varšava, Bukurešť a Budapešť, došlo k poklesu nájomného priestorov najvyššej kategórie o 3 až 5 % v porovnaní s prvým polrokom minulého roka.
Moskva jasne vedie
Pokles bol spôsobený špekulatívnou výstavbou a nižším nájomným, ktoré má prilákať nájomcov. Podľa analýzy dosahovala aktívna výstavba nových priestorov na konci prvej polovice tohto roka 1,973 mil. m2 s dominantným postavením Moskvy. Približne 91 % nových priestorov vo výstavbe je v Moskve, nasleduje Kyjev a Varšava s takmer 3 %, Praha s 2 % a Sofia a Bratislava s menej ako jedným percentom.
Celková ponuka priestorov na týchto trhoch sa zvýšila z 18 mil. m2 v prvom polroku 2012 na 19,5 mil. v polovici roka 2013, čo predstavuje nárast približne o 8 %. „Rozloženie ponuky priemyselných priestorov zostáva veľmi priaznivé pre Moskvu, kde sa nachádza okolo 44 % celkovej plochy. Hoci boli zaznamenané začínajúce zmeny vo výnosoch na niektorých z týchto trhov, ostáva celkový výhľad stabilný,“ komentuje situáciu Damian Harrington, regionálny riaditeľ prieskumu trhu pre východnú Európu Colliers International.