Problematika bezpečnosti pri práci, ochrany zamestnancov pri pracovných činnostiach a minimalizácia rizika úrazov na pracovisku je v centre pozornosti každého typu spoločnosti. Nie je to len záležitosť týkajúca sa výrobných firiem, ktorých produkcia je spojená s obsluhou nebezpečných zariadení či manipuláciou s nebezpečnými látkami. Zabezpečenie ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci svojich pracovníkov je dôležitou súčasťou každodenného fungovania aj v logistickej spoločnosti. Čo sa však za tým skrýva? V tejto súvislosti nás ako prvá napadne skratka BOZP. Je to správna dedukcia, avšak troška neúplná. Poďme sa bližšie zoznámiť s touto všade aktuálnou problematikou.
Bezpečnostný technik je v spoločnosti poverený vypracovaním vnútro firemných predpisov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (BOZP), ich zavedením do praxe a sledovaním ich plnenia či porušovania. Bezpečnostný technik zároveň kontroluje dodržovanie hygienických predpisov a používanie ochranných pracovných prostriedkov a pomôcok pri práci. Identifikovať možné pracovné a technické riziká, s ktorými sa zamestnanci v logistickej spoločnosti môžu a aj stretávajú pri dennej pracovnej rutine, navrhovať nápravné riešenia vedúce k zvýšeniu bezpečnosti a ochrane pri práci je ďalšou úlohou tohto odborníka. „Rovnako sem patrí aj vykonávanie bezpečnostných auditov a kontrol. Pri vyšetrovaní úrazov a nehôd, ku ktorým došlo v pracovnom procese, má bezpečnostný technik kľúčovú úlohu. V tejto súvislosti je v kontakte s políciou a príslušnými orgánmi štátneho dozoru. Súčasťou jeho práce môžu byť aj náhodné dychové skúšky na požitie alkoholických nápojov, ktoré sú častou príčinou pracovných úrazov,“ vysvetľuje Antónia Mihalčinová, Production & Logistics Consultant spoločnosti Recruitment International.
Na zodpovednosť za vypracovanie evakuačných plánov a smerníc pri nečakaných udalostiach a haváriách nesmieme pri vymenúvaní pracovných zodpovedností tejto pozície zabudnúť. Túto náročnú a hlavne veľmi zodpovednú prácu nemôže bezpečnostný technik dobre zastávať bez toho, aby aktívne nespolupracoval so zamestnancami spoločnosti. Nesie zodpovednosť za vykonanie odborných školení zamestnancov firmy a ich oboznámenie sa s pravidlami BOZP. V niektorých spoločnostiach je oblasť požiarnej ochrany a životného prostredia súčasťou pracovnej náplne tejto pozície. Je to však individuálne a každá logistická spoločnosť si zvolí taký model fungovania, aký vyhovuje jej potrebám.
Táto pracovná pozícia v organizačnej štruktúre logistickej spoločnosti nie je jednoznačne daná. Najčastejšie však zodpovedá priamo riaditeľovi spoločnosti. Môže ju vykonávať človek v hlavnom pracovnom pomere, ale aj externý garant/konzultant. Bezpečnostný technik je v aktívnom kontakte so zamestnancami spoločnosti a samozrejme vystupuje ako poverená osoba za svoju oblasť v interakcii s príslušnými štátnymi orgánmi, kontrolnými inštitúciami, ako aj s orgánmi štátnej správy.