
Tretí ročník Czech & Slovak Sustainability Summitu sa konal začiatkom apríla, len pár týždňov po tom, čo sa potvrdilo, že požiadavky na firemné reportovanie o udržateľnosti sa odkladajú. Napriek tomu, že by sa mohlo zdať, že firmy kvôli tejto neistote stratia o tému záujem, opak bol pravdou. O summit zameraný výhradne na udržateľnosť a ESG bol rekordný záujem – kapacita bola naplnená a organizátori zo spoločnosti Atoz Group museli registráciu uzavrieť už šesť dní pred podujatím. Podujatie, ktoré podporilo 85 partnerov, navštívilo celkovo 474 profesionálov a profesionálok pôsobiacich v oblasti udržateľnosti naprieč odvetviami.
Počas konferenčného programu Sustainability Summitu sa na pódiu vystriedalo 70 rečníkov a moderátorov. Program ponúkol celkovo 43 vystúpení – od inšpiratívnych prezentácií cez panelové diskusie až po interaktívne debaty. „Kvalita tohtoročného programu nás naozaj nadchla,“ hovorí programová riaditeľka Kateřina Osterrothová. „Nešlo len o obsah, ale aj o atmosféru, ktorá ukázala, že české aj slovenské firmy berú udržateľnosť vážne. Po celý čas bolo cítiť vysoké nasadenie a chuť posúvať veci dopredu.“ Účastníci to vnímali podobne – podľa hodnotiaceho dotazníka dalo viac ako 70 % z nich programu najvyššie hodnotenie, ďalších 26 % udelilo hodnotenie dvojkou.
Skvelý obsah však nebol jediným dôvodom vysokej účasti. „Networking hrá v oblasti udržateľnosti kľúčovú úlohu – ľudia chcú zdieľať skúsenosti, prepájať sa a hľadať spoločné riešenia,“ vysvětluje Jeffrey Osterroth, jednatel pořádající společnosti Atoz Group. „Preto sme tento rok výrazne posilnili možnosti vzájomného prepájania, aj vďaka novej mobilnej aplikácii. Účastníkom umožnila vidieť, kto všetko je na mieste, a rovno si dohodnúť napríklad stretnutie pri káve v našej Udržateľnej kaviarni.“
Inšpiratívny spoločný dopoludňajší program konferencie
Odbornú časť dopoludňajšieho programu otvorila prezentácia Filipa Gregora, vedúceho bruselskej kancelárie spoločnosti Frank Bold a člena EFRAG Sustainability Reporting Boardu. Vo svojom príspevku reflektoval situáciu, keď Európska komisia vo februári navrhla zásadné úpravy kľúčových legislatívnych rámcov pre ESG riadenie a reporting vo firmách, vrátane smernice CSRD, Taxonómie udržateľných aktivít a CSDDD. Prednášajúci oboznámil poslucháčov a poslucháčky s aktuálnym stavom tzv. Omnibusu – iniciatívy Európskej komisie zameranej na výrazné zjednodušenie ESG regulácie v EÚ.
Následne prišla na rad úvodná diskusia, ktorej sa zúčastnili europoslankyňa Veronika Cifrová Ostrihoňová, Filip Dvořák z Hospodárskej komory ČR, Filip Gregor z Frank Boldu a v roli moderátorky Veronika Jonášová z ekonomického portálu e15. Témou diskusie bola Budúcnosť Zelenej dohody pre Európu a jej vplyv na ekonomiky Česka a Slovenska. Debata ponúkla rôznorodé pohľady na udržateľnosť, úlohu Európskej únie a jej dopad na miestnu politiku a hospodárstvo v Českej a Slovenskej republike.
Ďalšia časť dopoludňajšieho programu patrila exkluzívnemu výskumu, ktorý pre summit realizovala spoločnosť Ipsos. Jej zástupkyňa Tereza Horáková predstavila, ako občania vnímajú udržateľnosť. Výskum, uskutočnený tesne pred podujatím, priniesol nielen lokálne poznatky, ale aj globálnu perspektívu vďaka dátam zo svetovej siete Ipsosu.
Na „dátový“ bod programu logicky nadväzovala diskusia s hlavnou otázkou: Komunikujeme udržateľné aktivity s občanmi správne? Občania totiž nie sú len voliči, ale aj zákazníci a zamestnanci firiem pôsobiacich na českom a slovenskom trhu. Aj keď sa mnohé podniky snažia zostať apolitické – z pochopiteľných dôvodov – ich vplyv na verejnosť, najmä v oblasti udržateľnosti, je nespochybniteľný. Ako firmy a organizácie nastavujú svoje udržateľné stratégie a ako ich efektívne komunikujú smerom k verejnosti? O tejto téme diskutovali Petr Hladík (Ministerstvo životního prostředí ČR), Martin Jahn (Škoda Auto), Katarína Navrátilová (Tesco Stores Česká republika), Petra Ondrušová (Česká spořitelna) a Ivan Tučník (Asahi Europe & International). Diskusiu moderoval Rey Koranteng (TV Nova).
Nielen obed: bohatý poludňajší sprievodný program
Obedová prestávka ponúkla nielen vynikajúce občerstvenie, ale aj množstvo príležitostí na networking a objavovanie noviniek zo sveta udržateľnosti. Účastníci si mohli vychutnať vegetariánske aj vegánske pochúťky od spoločnosti Perfect Catering. Počas prestávky trvajúcej hodinu a pol mali možnosť preskúmať zákutia Cubexu, najmodernejšieho konferenčného centra v Česku, ktoré sa môže pochváliť mnohými udržateľnými prvkami. Záujemcovia si mohli vyskúšať aj najnovšie modely automobilky Kia a dozvedieť sa viac o trendoch v oblasti udržateľnej mobility. Zaujímavou súčasťou poludňajšieho programu bola galéria posterov. Autori inšpiratívnych udržateľných projektov boli prítomní pri 24 posterových prezentáciách a oboznámili s nimi všetkých záujemcov.
V neposlednom rade obedová prestávka ponúkla príležitosť na networking pri kontaktných miestach partnerov – bol to priestor na stretnutie so zástupcami kľúčových firiem a organizácií, výmenu skúseností a nadviazanie nových spoluprác. Za súčasť celodenného, a v istom zmysle aj celoročného sprievodného programu možno považovať aj novú aplikáciu. Tá poskytovala praktické informácie, ale zároveň pomáhala pri networkingu a nadväzovaní nových kontaktov. A čo je najlepšie – aplikácia zostane aktívna počas celého roka až do ďalšieho ročníka summitu a bude poskytovať príležitosti na kontaktovanie účastníkov i aktuálne informácie zo summitu, napríklad vtedy, keď budú na YouTube kanáli summitu zverejnené videozáznamy prezentácií a diskusií.
Popoludňajší blok so správnym mixom biznisu a vedy
Prvý popoludňajší blok summitu bol rozdelený do troch sekcií. V ich rámci sa uskutočnili prezentácie, prípadové štúdie a diskusie zamerané na rôzne aspekty udržateľnosti. Po každej prezentácii nasledovala odborná diskusia vedená špičkovým vedcom v danej oblasti udržateľnosti. Nechýbal ani dostatok priestoru na otázky z publika.
Earth Stage: Energetika v centre záujmu
Earth Stage sa zamerala na environmentálne otázky udržateľnosti, ako sú dekarbonizácia, elektromobilita a energetika. Prof. Stanislav Mišák (VŠB – Technická univerzita Ostrava) najskôr predstavil výzvy a príležitosti spojené s dekarbonizáciou a modernizáciou energetiky. Následne sa spolu s Milanem Kamarýtem (Rezolv Energy) zamerali na úlohu zmlúv PPA pri presadzovaní ESG cieľov. Diskutovali aj o výhodách dlhodobých dohôd o zelenej energii a ich vplyve na udržateľnosť firiem. Tomáš Pala (Zentiva) potom prezentoval stratégiu svojej spoločnosti na znižovanie emisií a inovatívne prístupy k udržateľnosti vo farmaceutickom priemysle. Po jeho prezentácii nasledovala ďalšia diskusia s prof. Mišákom.
Zuzana Vrbová a Daniel Titov (obaja ACT Commodities) vysvetlili kľúčové aspekty balíčka Omnibus a nové regulačné požiadavky na podniky. „Oponentúru“ poskytlo prof. Vladimír Kočí (VŠCHT Praha). Ten sa vyjadril aj k ďalšej prezentácii, v ktorej sa Zdeněk Zejda (Lidl Česká republika) zameral na praktické kroky smerujúce k znižovaniu emisií. Záverečný čas na tejto scéne patril Kateřině Špánikové (Raiffeisenbank), ktorá priniesla pohľad na realitu ESG transformácie. Následnej odbornej diskusie sa zúčastnil aj Julian Toth (International Sustainable Finance Centre).
Life Stage: Zamerané na biodiverzitu a sociálnu dimenziu udržateľnosti
Paralelná Life Stage sa sústredila na prírodné zdroje, ochranu biodiverzity, bývanie a sociálnu dimenziu udržateľnosti. Najskôr Vojtěch Kotecký (Centrum pro otázky životního prostředí UK) vystúpil s témou obnovy prírody, ktorá sa podľa neho stane kľúčovou výzvou nielen pre štát, ale aj pre firmy. Následne sa zapojil do odbornej diskusie po prezentácii s názvom Prírode blízke riešenie: ako Mattoni 1873 prispieva k ochrane krajiny, ktorú viedla Klára Hálová (Mattoni 1873).
Ďalej Ivan Holub (Danone) predstavil technológie na zníženie emisií metánu, pričom zdôraznil vplyv poľnohospodárstva a možnosti pre spotrebiteľov, napríklad vo forme zmeny stravovacích návykov. Diskutovala s ním Zuzana Harmáčková (Ústav výzkumu globální změny AV ČR). Podobne ako pri ďalšom príspevku, v ktorom sa Miriam Karli (Smurfit Westrock) venovala dlhodobej spolupráci žimrovickej papierne s miestnou komunitou.
Tomáš Habel (Daikin) následne ukázal, ako možno znížiť spotrebu plynu pomocou tepelného čerpadla vzduch-vzduch. Na záver Judita Páralová (Factoring KB) a Jan Hanuš (Enviros) predstavili projekt EPC vo Fakultnej nemocnici u sv. Anny v Brne, ktorý priniesol energetické úspory a modernizáciu energetického hospodárstva. Tieto dva záverečné projekty „oponoval“ Antonín Lupíšek (Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT).
Science Stage: Porozumieť vedeckým princípom
Science Stage sa venovala vedeckému aspektu udržateľnosti, keďže hlbšie pochopenie vedeckých princípov je kľúčové pri implementácii udržateľných riešení v podnikaní. Sponzorom Science Stage bola opäť spoločnosť Veolia.
Pavel Kavina (Česká geologická služba) priblížil CRMA ako nástroj na udržateľné využívanie nerastných zdrojov, s dôrazom na rastúcu globálnu konkurenciu a surovinovú bezpečnosť v EÚ. Hana Brunhoferová (VŠCHT Praha) predstavila LCA analýzu environmentálnych dopadov rôznych typov rozbušiek, pričom odporučila ekologickejšie alternatívy. Antonín Lupíšek (UCEEB ČVUT) ukázal príklady výskumu zameraného na udržateľnosť v energetike a stavebníctve, s využitím obnoviteľných zdrojov a princípov cirkulárnej ekonomiky. Julie Železná (ČVUT) a zamerala na implementáciu uhlíkovej stopy budov v praxi a jej vplyv na dekarbonizáciu stavebného sektora v EÚ. Jan Pešta (ČVUT) hovoril o vývoji nástroja na pred-demolačný audit, ktorý zefektívni recykláciu stavebných materiálov.
Štefan Gorás (SvF Tuke Košice) sa venoval udržateľnosti historických hradov, pričom zdôraznil výhody ich obnovy. Barbora Štěpánová (Dekonta) prezentovala projekt recyklácie fotovoltických panelov a lítium-iónových akumulátorov. Klára Peloušková (Umprum) hovorila o tranzitívnom dizajne v kontexte udržateľného myslenia. Kamila Sirotná (VŠCHT Praha) sa sústredila na nové metódy využitia kalov z recyklácie plastov a ich prenositeľnosť medzi prevádzkami. Radim Petratur (VŠCHT Praha) analyzoval environmentálne dopady dátových centier. Tomáš Holkup (ČVUT) sa venoval ekoefektivite CNC výrobných procesov. Tento blok uzavrel príspevok Zuzany Harmáčkové (Ústav výzkumu globální změny AV ČR), ktorý sa zaoberal cestami k udržateľnosti v energetike a potravinových systémoch.
Novinka: séria popoludňajších workshopov
Súčasťou programu boli štyri nové interaktívne workshopy, ktoré ponúkli efektívne a kompaktné dvojhodinové bloky, a jedno focus group interview. Každý workshop bol limitovaný na 30 účastníkov, aby sa zabezpečilo lepšie prepojenie medzi odborníkmi na udržateľnosť a účastníkmi.
Jan Krajhanzl a Tomáš Chabada (obaja Institut 2050) viedli workshop „Česká verejnosť v dátach – aké sú jej názory a ako ju osloviť?“, ktorý sa zameral na výsledky výskumu České klima 2024. Účastníci sa oboznámili s tým, ako česká verejnosť vníma ochranu klímy a čo to znamená pre ďalšie kroky v dekarbonizácii. Marie Machálková a David Janků (obaja Frank Bold Advisory) viedli workshop o ESG reportingu a analýzach dvojitej materiality, kde sa účastníci dozvedeli, ako pripraviť firmy na povinnosť reportovať udržateľnosť podľa CSRD a ESRS.
Přemysl Píška (Tangelo Software) a Valerie Novotná (Česká spořitelna) a sústredili na výzvy spojené s CSRD v workshope „CSRD v akcii – ako zvládnuť ESG reporting v roku 2025 a ďalej“, kde účastníci získali praktické rady pre efektívnu implementáciu ESG reportingu. Kristína Černá a Julian Toth (obaja International Sustainable Finance Centre) viedli workshop „Ako Kompas konkurencieschopnosti EÚ ovplyvňuje financovanie udržateľnosti“ a diskutovali o zmenách vo financovaní podnikov v súvislosti s európskymi strategickými prioritami. Záver bloku patril Jakubu Adamcovi a Matúši Púllovi (obaja mutualus), ktorí v rámci focus group interview diskutovali o implementácii ESRS.
Best practices aneb Sustainability Stars 2025
Neskoré popoludňajšie programové bloky vyvrcholili slávnostným predstavením najlepších udržateľných projektov. Prezentovaná bola desiatka najlepších projektov, ktoré vybrala Vedecká rada summitu. Po prezentáciách nasledoval galavečer, ktorým sprevádzal Rey Koranteng, počas neho získali autori najlepších projektov ocenenie. Nasledujúci prehľad obsahuje názov projektu a jeho prezentujúceho; kompletný popis projektov je dostupný na webovej stránke www.sustainabilitysummit.cz:
- Buy Back – Aj staré vybavenie môže priniesť nové zážitky: Tomáš Gall, Anna Šedinová (obaja Decathlon)
- Flexipal: Hybridné palety – Evolúcia palety, revolúcia v logistike: Tomáš Vojtěch (Flexipal Group)
- IKEA Česká republika: Doručenie na poslednú míľu s nulovými lokálnymi emisiami po celej ČR: Bernadett Majdanics, Tomáš Zeman (obaja IKEA)
- Jednota Kaplice: Kontajnerová predajňa 24/7: František Kovář (Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici)
- Myco & Camea: Prechod na udržateľné obalové riešenia Myco 4Pack: Martin Fučík (Camea), David Šohaj Minařík (Myco)
- Nesnězeno & Penny: Udržateľný retail v praxi: Petr Baudyš (Penny), Jakub Henni (Nesnězeno)
- Primirest – zariadenia školského stravovania: Samoobslužná bezodpadová školská reštaurácia Primirest v Tanvaldu: Michal Debrecéni (Delirest a Primirest)
- Rohlik Group: upcycling potravin: Katarzyna Kiwalska, Mariana Sochorová (obe Rohlik Group)
- Skanska: Od Merkuria k Mercury – Cesta k udržateľnej demolácii: Martin Zemánek (Skanska)
- Škoda Auto: „From bumper to bumper“ – Nárazníky zo starých nárazníkov: Jakub Šanda, Lukáš Zuzánek (obaja Škoda Auto)
Udržateľná hospoda, udržateľný Relax
Po celodennej dávke inšpirácie v oblasti udržateľnosti prišiel čas na oddych a neformálne ukončenie summitu v podobe tzv. Udržateľnej hospody, ktorú organizátori pripravili v spolupráci s Energy Pubom. Návštevníci si mohli pochutnať na chutných vegánskych a vegetariánskych pokrmoch, osviežiť sa čapovaným pivom Pilsner Urquell, ochutnať udržateľné víno z gravitačného vinárstva Vilavin, alebo si užiť živú hudbu v podaní kapely Prague Rockabilly Cats. Večer ponúkol ideálny priestor na networking a budovanie nových kontaktov.
Na záver podujatia organizátori neváhali a rovno pozvali všetkých prítomných susmanov a susmanky na štvrtý ročník Sustainability Summitu, ktorý sa uskutoční 16. apríla 2026 opäť v Cubex Centre Praha. Záujemcom odporúčame uložiť si tento termín do kalendára už dnes, čo je možné prostredníctvom oficiálneho .ICS súboru summitu:
A medzitým si účastníci tohto ročníka summitu, ako aj celý trh, môžu opäť užiť Sustainability Summit 2025 prostredníctvom videonahrávok všetkých prezentácií a diskusií, ktoré sú dostupné na YouTube kanále summitu.