
Bratislava má stále nevyčerpaný potenciál na rozvoj modernej logistiky a výroby. Len v tesnej blízkosti hlavného mesta môžu v existujúcich priemyselných parkoch spoločnosti Panattoni do 9 mesiacov vyrásť priemyselné haly s plochou vyše 67-tisíc metrov štvorcových.
Spoločnosť Panattoni postavila v posledných dvoch rokoch v blízkosti Bratislavy dva priemyselné parky: Panattoni Park Bratislava North I a II. Prvý z nich v katastri obce Plavecký Štvrtok pri ceste I. triedy do Malaciek, v ktorom už sídlia spoločnosti IKEA Components a Lear Corporation, má všetky povolenia pre výstavbu ďalšej haly s plochou 44 903 m2. Priemyselný Panattoni Park Bratislava North II pri obci Zohor bol otvorený len pred pár týždňami a priestory v prvej hale si prevzala do prenájmu spoločnosť Volkswagen Slovakia, jeden z najväčších európskych výrobných závodov v rámci značky Volkswagen. V tomto parku má developer všetky povolenia pre výstavbu ďalších dvoch hál s plochou takmer 23-tisíc m2.
„V oboch parkoch je možné začať výstavbu okamžite, keďže v nich máme vydané platné povolenia na výstavbu priemyselných hál. Tým pádom vie výrobná firma či logistická spoločnosť získať nové priestory expresne rýchlo. Už o deväť mesiacov po podpise budúcej nájomnej zmluvy vieme sprístupniť priestory pre nájomcu. Výhodou týchto parkov teda je, že sú pripravené na okamžité investície“ hovorí Marián Fridrich, Development Director spoločnosti Panattoni pre Slovensko.
Viac ako 9-tisíc m2 k dispozícii v nových halách
V oboch parkoch je okrem toho okamžite k dispozícii plocha vyše 9-tisíc metrov štvorcových v už postavených priemyselných halách. Oba areály Panattoni Park Bratislava North I aj II sú umiestnené v lokalite s výbornou dostupnosťou smerom do Bratislavy aj ďalej na Záhorie v smere do Českej republiky. Nachádzajú sa v tesnej blízkosti diaľnice D2, na ktoré sa nákladné vozidlá z priemyselného parku dostanú do niekoľkých minút.
Zároveň nákladné vozidlá medzi diaľnicou a areálom parku neprechádzajú cez zastavané územie, čiže preprava prebieha rýchlo a nijako nezaťažuje miestnych obyvateľov. To znamená, že tieto priestory sú vhodné pre subdodávateľov veľkých priemyselných závodov v Bratislave a okolí, ako aj pre výrobné a logistické spoločnosti, ktoré potrebujú byť v dosahu hlavného cestného ťahu medzi Brnom a Bratislavou a vďaka tomu rýchlo dodávať svoje výrobky odberateľom.
Energeticky efektívne haly s množstvom udržateľných riešení
Developerská spoločnosť Panattoni stavia priemyselné parky podľa moderných štandardov s dôrazom na environmentálnu zodpovednosť, čo dokazuje moderná architektúra zohľadňujúca mikroklímu a energetickú účinnosť budov. Haly v priemyselných parkoch sú natreté svetlou farbou, ktoré prispieva k zlepšeniu mikroklímy a znižuje v letných mesiacoch teplotu vo vnútri budovy až o 7 °C. To vedie k výrazným energetickým úsporám a nižšej potrebe chladenia počas horúcich dní.
Okrem toho svetlé fasády znižujú pocitovú teplotu až o 20 % v porovnaní s pôvodným nezastavaným pozemkom a akumulácia tepla v porovnaní s bežnými, tmavšími fasádami sa celkovo redukuje až o dve tretiny. To všetko zlepšuje pracovné prostredie pre zamestnancov v priemyselnom parku.
Panattoni pracuje premyslene vo svojich projektoch s vodou, keď v priemyselnom parku v Plaveckom Štvrtku zachytáva komplete všetku dažďovú vodu, ktorá sa následne vsakuje do pôdy v mieste spadu, čo prispieva k udržaniu prirodzeného cyklu vody v krajine. V parku pri obci Zohor sú vybudované dažďové záhrady, ktoré zase v lete ochladzujú bezprostredné okolie.
V areáli parku sa nachádza aj retenčná nádrž s kapacitou pre storočnú vodu, vtáčie búdky, hmyzí hotel, jašterovisko, ako aj oddychové zóny a workoutové ihrisko pre zamestnancov. Park je tiež prispôsobený pre elektrické vozidlá s viacerými nabíjacími bodmi. Aj vďaka týmto prvkom sa projekty Panattoni Park Bratislava North I aj II usilujú o získanie ekologického certifikátu BREEAM New Construction minimálne na vysokej úrovni hodnotenia Excellent.
Spoločnosť Panattoni ako developer spolupracuje pri svojich projektoch s viacerými partnermi. V prípade Panattoni Park Bratislava North I je investorom spoločnosť BHS a generálnym dodávateľom stavieb firma Goldbeck. Pri Panattoni Park Bratislava North II je investorom spoločnosť Accolade a generálnym dodávateľom stavieb firma HSF.
Flexibilný umožňuje jednoducho modernizovať
Novým prístupom pre modernizáciu výrobných či logistických priestorov na Slovensku je takzvaný flexibilný model. Ten umožňuje firmám alebo aj obciam, ktoré vlastnia pozemky či staršie výrobné haly, získať nové a zmodernizovať pôvodné priestory aj v prípade, že na to nemajú dostatočné zdroje. Do celého procesu vstupuje investor, ktorý refinancuje vložený firemný alebo obecný majetok, a tým umožní postaviť nové priestory.
Tento model využila napríklad kórejská firma Hanon Systems, výrobca dielov pre automobilky na Slovensku a v Česku, ktorá v priemyselnej zóne Kladno vlastnila starú halu a vďaka investorovi dokázala získať nové, väčšie priestory a následne nechať zrekonštruovať tie pôvodné. Tým pádom spoločnosť Hanon dokázala efektívne rozšíriť a modernizovať svoje priestory bez toho, aby musela odísť z pôvodnej lokality a prísť o doterajších pracovníkov.
„Pre firmy či obce je kľúčové od začiatku diskutovať o spolupráci súbežne s investorom aj developerom, ktorí dokážu nový projekt alebo modernizáciu nie len zafinancovať, ale najmä koncepčne pripraviť podľa budúcich požiadaviek prichádzajúcich firiem a načas zrealizovať. Tým pádom majú firmy či obce možnosť rýchlo využiť príležitosť, získať investíciu a vytvoriť nové pracovné miesta,“ konštatuje Ivan Pastier, komerčný riaditeľ Panattoni pre Slovensko.