
Facility manažment musí držať krok s dobou a vedieť sa prispôsobiť vysokým nárokom moderných budov. Dosahovať vysokú mieru efektivity v správe nehnuteľnosti počas celého jej životného cyklu umožňuje digitalizácia procesov. Automatizácia procesov vedie nielen k významnej úspore hodín práce, ale tiež k lepšiemu prehľadu o stave kľúčových systémov v reálnom čase. Nielenže každý problém je tak možné rýchlo a operatívne vyriešiť, ale inteligentný systém umožňuje mnohým komplikáciám predísť.
Podstatným rozmerom facility manažmentu industriálnych budov je umožniť podniku lepšie sa sústrediť na predmet svojho podnikania. Ide o zaistenie bezpečnosti, pohodlie užívateľov nehnuteľnosti a bezporuchovú prevádzku všetkých systémov, od ktorých sú kľúčové podnikateľské aktivity konkrétnej firmy závislé.
Odľahčiť správu budov od rutinných a v čase čoraz drahšej práce aj nákladnejších procesov pomáhajú technológie. Robot sa však v modernom priemyselnom areáli stáva nielen vrátnikom, strážnikom či upratovačom.
Automatizácia doslova otvára dvere
Digitalizácia a automatizácia dnes patria medzi najvýraznejšie trendy v správe budov. V kontexte rastúcich nákladov na energie, pracovnú silu a celkovú prevádzku čoraz viac majiteľov budov hľadá efektívne riešenia, ktoré im umožnia znížiť výdavky a zvýšiť udržateľnosť. Automatické systémy sú v moderných priemyselných budovách nezriedka prítomné od prvého kontaktu s návštevníkom. Systém elektronickej recepčnej dokáže spríjemniť návštevníkovi odbavenie a skracuje dobu čakania. Automatizuje vstupy a vjazdy, eliminuje ľudský faktor, takže umožňuje nepretržitú prevádzku bez nákladov na fyzickú silu.
„Pre spoločnosť Coca-Cola HBC sme realizovali automatizáciu vjazdu kamiónov a automatizáciu recepcie. Pre priemyselný areál CBRE sme integrovali systém vzdialeného dohľadu. Pre spoločnosť PERI sme implementovali komplexnú automatizáciu vrátnice a prejazd celým areálom od registrácie vodičov cez čítačky ŠPZ až po manažment nakládky kamiónov,“ vymenúva možnosti praktickej aplikácie moderných riešení Patrik Zúrik, obchodný riaditeľ spoločnosti M2C Slovakia. Tieto technológie navyše výrazne zefektívňujú procesy v priemyselných prevádzkach a prispievajú k vyššej produktivite. Dokonca dokážu zrýchliť prevádzku a výrobu.
„Predpokladáme, že sa bude stále viac využívať digitalizácia, automatizácia a diaľkový dohľad nad budovami a zariadeniami. Diaľkový dohľad bude mať väčší zmysel v oblasti logistiky a zabezpečenia objektov,“ predpovedá Tomáš Korpáš, riaditeľ divízie správy nehnuteľností v spoločnosti Engie Services. Vzdialený dohľad umožňuje prepojenie kamerových systémov s centrálnym dohľadom.
Analýza záznamov prebieha v reálnom čase, vďaka čomu umelá inteligencia dokáže identifikovať podozrivé správanie a včas varovať pred potenciálnym rizikom, čím sa zabezpečuje lepšia ochrana budov. „Technológie ako biometria a umelá inteligencia v kamerových systémoch dokážu automaticky odhaliť bezpečnostné riziká, monitorovať pohyb osôb a upozorniť na hrozby v reálnom čase. Biometrické systémy výrazne zvyšujú úroveň zabezpečenia a zlepšujú kontrolu prístupu,“ vysvetľuje Patrik Zúrik.
Spotreba pod dohľadom algoritmov
Rovnako dôležitou oblasťou, v ktorej automatizácia správy budov umožňuje zvyšovať efektivitu a znižovať náklady, je energetický manažment, ktorý vlastníkom budov poskytuje detailné dáta o spotrebe energií. Do budov sa čoraz častejšie integrujú inteligentné senzory, ktoré umožňujú v reálnom čase monitorovať a riadiť rôzne parametre budov, ako sú teplota, osvetlenie a spotreba energie.
Na analýzu dát zo senzorov a systémov s cieľom predvídať potreby údržby, optimalizovať využitie energie a zlepšiť celkovú efektivitu prevádzky sa následne využívajú algoritmy, vďaka čomu informácie optimalizujú náklady. „Využívame IoT senzory, ktoré umožňujú v reálnom čase sledovať teplotu, osvetlenie a spotrebu energií. Pomocou analýzy dát navrhujeme klientom konkrétne riešenia na zníženie nákladov, ale zároveň aj zníženie emisií CO₂, čo výrazne prispieva k udržateľnosti,“ hovorí Patrik Zúrik, obchodný riaditeľ spoločnosti M2C Slovakia.
Aktuálne medzi hlavné trendy patrí prediktívna údržba, ktorá prostredníctvom analýzy dát pomáha predchádzať poruchám a predlžuje životnosť zariadení. Umelá inteligencia dokáže zároveň predpovedať spotrebu a identifikovať anomálie, čo prispieva k efektívnejšej správe budov a ďalšiemu znižovaniu nákladov. V oblasti prediktívnej údržby sa využívajú senzory na monitorovanie zariadení, ktoré umožňujú identifikovať potenciálne problémy ešte pred ich vznikom. Tento prístup predlžuje životnosť zariadení, eliminuje výpadky a tým šetrí finančné prostriedky.
„Zároveň bude rásť trend inštalácií bezúdržbových zariadení. Aj napriek tomu, že životnosť takýchto zariadení je nižšia, nebude pre užívateľov cenovo a ani prevádzkovo efektívne starať sa o tieto zariadenia priamo. Jednoduchšie bude ich po čase vymeniť. Aj úzke prepojenie facility manažmentu a energetiky sa stane v budovách nevyhnutnosťou,“ dopĺňa Tomáš Korpáš a pripomína, že energetické ciele sú úzko prepojené s tými environmentálnymi a je už bežný štandard preferovať využívanie obnoviteľných zdrojov energie.
Technológie ľuďom uvoľňujú ruky
Technológie v správe budov prinášajú zásadné zlepšenia v automatizácii procesov, a to v úspore času, nákladov a energií. Umelá inteligencia a inteligentné technológie rýchlo menia prostredie správy budov, vďaka čomu sú systémy efektívnejšie, udržateľnejšie a nákladovo úspornejšie.
Budúcnosť správy budov spočíva v ďalšej integrácii, internete vecí a v ďalších novovznikajúcich technológiách s cieľom vytvoriť inteligentnejšie, citlivejšie a udržateľnejšie budovy. Automatizácia tiež umožňuje nahradiť niektoré rutinné činnosti, čím sa znižujú výdavky na personál a zároveň sa šetrí čas. Zamestnanci sa tak môžu naplno venovať úlohám, ktoré vyžadujú odborný dohľad.
„Aktuálne sa AI vo facility manažmente využíva prioritne v aplikáciách pre energomanažment a v rámci rôznych predikcií. Taktiež sa začína aktívne využívať v bezpečnostných a monitorovacích systémoch, kde z dôvodu rastúcej implementácie týchto systémov má jej využitie stále väčší význam a zmysel. Predpokladáme, že AI nám v budúcnosti pomôže v rutinných administratívnych činnostiach,“ predpovedá Tomáš Korpáš.
Súčasťou modernizácie správy budov sú napríklad aj autonómne upratovacie roboty, ktoré vedia efektívne pokryť veľké plochy, pričom zároveň znižujú potrebu manuálnej práce. Toto riešenie je udržateľné, pretože šetrí vodu a energiu. Nové technológie v oblasti facility manažmentu teda zvyšujú prevádzkovú efektivitu.
„Automatizácia procesov eliminuje manuálne chyby, znižuje časovú náročnosť a umožňuje zamestnancom sústrediť sa na strategické úlohy namiesto rutinných činností. Technológie zvyšujú kvalifikáciu zamestnancov, vďaka nim sa môžu venovať kreatívnejším úlohám a rozhodovaniu. Do tretice technológie významne prispievajú k udržateľnosti zavádzaním energeticky efektívnych systémov, autonómnych AGV robotov, ktoré pomáhajú výrazne znižovať ekologickú stopu budov a podporujú realizáciu ESG stratégie,“ uzatvára Patrik Zúrik.
Prinášame vám ochutnávku z aktuálneho čísla časopisu Systémy Logistiky 102/2025.
Celý článok, ktorý bol publikovaný v rámci rubriky Manažment, si môžete prečítať v časopis Systémy Logistiky 102/2025, alebo aj na našej webovej stránke.