
Skupina Verex Holding finišuje s výstavbou nového logistického centra v Liptovskom Mikuláši. Ponúkne skladové aj výrobné priestory, pričom sa dokáže šikovne prispôsobiť potrebám nájomcov. „Chceme byť aj ekologickí a na streche plánujeme vybudovať fotovoltickú elektráreň,“ prezrádza Jakub Frackowiak, prevádzkovo-personálny riaditeľ spoločnosti CBA Verex, ktorá je súčasťou holdingu.
Kedy sa dokončí výstavba nového logistického centra?
Prvý stĺp sme postavili začiatkom septembra minulého roka a momentálne sme vo fáze dokončovania. Skolaudované by sme chceli mať do 30. apríla, čo bol aj pôvodný plán. Hala sa nachádza asi tri minúty jazdy od zjazdu z diaľnice v Liptovskom Mikuláši. Staviame moderné logistické centrum s využitím súčasných stavebných materiálov, sústredili sme sa aj na zlepšenie celého areálu, opravujú sa cesty, vysadená je nová zeleň.
Prečo ste sa vôbec rozhodli centrum postaviť?
Naša spoločnosť Verex Holding pôsobí najmä na Liptove a Orave. V areáli, kde sa nová hala stavia, máme už centrály a sklady dvoch našich spoločností, potravinárskej CBA Verex a veľkoobchodu s elektroinštalačným materiálom Verex Elto. Pôvodne celý areál patril obrovským textilným závodom Maytex, avšak spoločnosť skrachovala a budovy sa rozpredali. Každý deň sme sa z našich okien pozerali na chátrajúcu halu, ktorú od textilky síce kúpil nový majiteľ, avšak nič sa v nej nedialo. Prišlo nám to ľúto a rozhodli sme sa ju kúpiť.
Nová budova však na mieste stáť nemala…
Prvotný zámer bol, že starú budovu zrekonštruujeme a vytvoríme v nej moderné skladové priestory, avšak v rámci projektových príprav sme prišli na to, že rekonštrukcia by bola z finančného aj praktického prevádzkového hľadiska veľmi neefektívna. Išli sme teda iným smerom, starú budovu s rozlohou 16 tisíc metrov štvorcových sme zbúrali a naprojektovali nové moderné logistické centrum kategórie A plus, pretože chceme byť aj ekologickí a na streche plánujeme vybudovať fotovoltickú elektráreň.
Máte už dohodnutých nájomcov?
Časť haly budeme využívať pre svoje potreby. Okrem skladov v nej bude možná aj ľahká výroba. S niekoľkými nájomcami už rokujeme a vyzerá to tak, že logistické centrum sa bude využívať skôr na skladové priestory ako na výrobu.
Aké sú parametre budovy?
Zmenšila sa, teraz má desať tisíc metrov štvorcových. Do totálnej asanácie sme išli aj preto, že v pôvodnej budove by bola komplikovaná situácia, čo sa týka kamiónovej dopravy. Muselo by sa vytvoriť šikmé státie a vjazd by bol možný len cez jednu bránu. Postavením novej haly sa tieto problémy vyriešili.
Hala je pripravená na rozdelenie do desiatich samostatných jednotiek s vlastným kúrením aj vjazdom, pričom ponúkame možnosť variabilných riešení. Ak by si teda chcel niekto prenajať napríklad päťtisíc metrov, aj to sa bude dať. Každá jednotka má samostatný drive-in pre menšie nákladné autá a dve logistické brány s vyrovnávacími mostíkmi. V každej časti bude možné vybudovať aj administratívne priestory vo forme mezanínu s rozlohou až 300 metrov štvorcových.
Vravíte, že na streche chcete postaviť fotovoltaickú elektráreň.
Výkon fotovoltaickej elektrárne odhadujeme až na jeden megawatt, vedeli by sme preto energiu z nej využívať nielen pre svoje potreby, ale posúvať ju aj ďalej v rámci celého areálu, v ktorom vlastníme miestnu distribučnú sústavu. Postaviť elektráreň nie je z hľadiska legislatívy jednoduché, plánujeme ju však sprevádzkovať čím skôr. Prioritne sme chceli mať halu, avšak kabeláž a infraštruktúra pre potreby elektrárne už budú pripravené, aby sme nemuseli pri stavbe elektrárne obmedzovať nájomcov.