
V minulosti mliekari denne rozvážali čerstvé mlieko do domácností a zároveň zbierali prázdne fľaše, aby ich znovu naplnili. Tento systém bol efektívny, pretože mliekari mali pravidelnú a optimalizovanú trasu, minimalizovali počet jázd a zabezpečili plynulé zásobovanie bez veľkých skladových zásob v domácnostiach. Podobný princíp sa neskôr ujal v logistike, kde sa Milk-Run používa na pravidelné a efektívne zásobovanie výrobných liniek.
V logistike sa zberná služba (LTL – Less Than Truckload) a Milk-Run používajú na optimalizáciu prepravy. Oba systémy pomáhajú optimalizovať logistiku, ale zberná služba je vhodnejšia na distribúciu menších zásielok rôznym zákazníkom, zatiaľ čo Milk-Run sa využíva na pravidelné zásobovanie výroby.
Aj keď je Milk-Run typický najmä pre automobilový priemysel, jeho princípy sú využiteľné aj v iných odvetviach a v spojení s inteligentným riadením môže výrazne zefektívniť dodávateľský reťazec.
Princíp so širokým uplatnením
Zabezpečiť výrobu bratislavského automobilového závodu Volkswagen Slovakia pomáha viac ako 1 300 dodávateľov. Systém Milk-Run, resp. zbernú službu využívajú vo Volkswagen Slovakia v každej fáze a približne v 20 percentách zo všetkých dodavok materiálu do závodu.
Výhodou systému Milk-Run je, že pomáha znižovať náklady na prepravu optimalizáciou trasy tak, aby sa minimalizovali čas a vzdialenosť. Tým sa znižujú náklady na palivo a celkove výdavky na logistiku. Dopravné spoločnosti disponujú modernými digitálnymi nástrojmi na ich optimalizáciu. Správnym nastavením frekvencie dodávok je možné dosiahnuť rovnováhu v optimálnych skladových zásobách a transportných nákladoch.
„Milk-Run ponúka flexibilitu pri dodávkach, pretože umožňuje dodávky viacerých dodávateľov a miest v rámci jedného prepravného cyklu. To je výhodné pre firmy s viacerými dodávateľmi alebo distribučnými centrami,“ vysvetľuje Martin Adamička, vedúci oddelenia dispozície vo Volkswagen Slovakia.
Hoci sa metóda Milk-Run často spája s automobilovým priemyslom, nie je obmedzená len na toto odvetvie. Jej princípy sú univerzálne a môžu byť efektívne aplikované v ostatných priemyselných sektoroch.
„V podstate všade tam, kde je potrebné zabezpečiť pravidelné a efektívne zásobovanie výrobných liniek materiálom vo forme diskrétnych manipulačných jednotiek, môže byť Milk-Run prínosný. Perspektíva uplatnenia metódy Milk-Run v rôznych odvetviach je teda veľmi široká. Kľúčom k úspešnej implementácii je prispôsobenie systému špecifickým potrebám daného odvetvia a integrácia s existujúcimi procesmi a technológiami. Princípy Milk-Run sa teda dajú uplatniť aj v iných spracovateľských odvetviach alebo v potravinárstve,“ vymenúva Peter Bílik, dizajnér riešení pre smart priemysel zo spoločnosti Anasoft, a dodáva, že nemusí ísť ani o výrobné podniky, pretože obdobné riešenia je možné nájsť aj v distribučných spoločnostiach, kde sa využívajú na aplikáciu princípu Orders To Person (O2P), pri ktorom sa produkty automatizovane alebo poloautomatizovane dovážajú k pracovníkovi, ktorý ich vychystáva pre objednávky.
Vláčiky dostávajú vlastný rozum
Na rovnakom princípe ako pri toku dodávok od externých dodávateľov funguje systém Milk-Run aj v rámci samotného závodu. Vo vnútornej logistike závodu sa využíva predovšetkým na zásobovanie výrobných liniek zo skladu a na odvoz hotových výrobkov z linky. V posledných rokoch prešlo zásobovanie výroby metódou Milk-Run významnými zmenami vďaka nástupu automatizácie a digitalizácie.
Tradičné systémy Milk-Run, ktoré sa spoliehali na pevne stanovené trasy a harmonogramy, sa transformovali na dynamické a inteligentné systémy označované aj ako Milk-Run 4.0. „Tieto systémy využívajú technológie Priemyslu 4.0 ako internet vecí (IoT), digitálne dvojčatá a umelú inteligenciu. Pôvodný princíp Milk-Run je rozšírený o autonómne riadenie materiálových tokov v reálnom čase,“ vysvetľuje Peter Bílik.
Moderné riešenia Milk-Run sa dnes vytvárajú najmä vďaka inteligentným riadiacim systémom WMS. Tie dokážu autonómne monitorovať stav zásob, analyzovať a predikovať potreby materiálu a optimalizovať trasy aj časovanie dodávok bez priameho zásahu človeka. Výsledkom je dynamické prideľovanie úloh pre ťahače alebo AGV podľa aktuálnych požiadaviek výroby a dostupnosti materiálu.
Integráciou k vyššej flexibilite
Metóda Milk-Run je navrhnutá tak, aby zabezpečila pravidelné a efektívne zásobovanie výrobných liniek materiálom. Ako pripomína Peter Bílik, jej flexibilita v prípade zmien v dopyte po materiáloch alebo neočakávaných výpadkov závisí od úrovne implementácie a použitia moderných technológií.
„Na maximalizáciu efektivity a využitia prepravnej kapacity sa používajú metódy ako dynamické plánovanie trás, integrácia s výrobnými (MES) a skladovými (WMS) systémami, prediktívna analýza a automatizácia prepravy. Dynamické plánovanie trás umožňuje prispôsobovať trasy Milk-Run v reálnom čase na základe aktuálnych potrieb výroby a stavu zásob, čím sa zabezpečí optimálne využitie prepravných kapacít a minimalizácia prázdnych jázd,“ vysvetľuje expert.
K zvýšeniu efektivity systému prispieva aj integrácia s výrobnými a skladovými systémami. Umožňuje získať aktuálne informácie o stave výroby a zásob, čo napomáha efektívnejšiemu plánovaniu a riadeniu prepravy. „Prediktívna analýza využíva historické dáta a prediktívne modely na predpovedanie budúcich potrieb materiálu a plánovanie prepravných kapacít. Automatizácia prepravy, napríklad nasadenie autonómnych mobilných robotov (AMR) alebo automaticky riadených vozíkov (AGV), môže zvýšiť flexibilitu a efektivitu systému Milk-Run tým, že umožňuje rýchlo reagovať na zmeny v dopyte a optimalizovať trasy bez potreby manuálneho zásahu,“ pokračuje Peter Bílik.
Bez implementácie moderných technológií môžu byť tradičné systémy Milk-Run menej schopné rýchlo reagovať na zmeny v dopyte alebo nepredvídané udalosti. Zavedenie dynamického systému Milk-Run však vyžaduje integráciu s existujúcimi výrobnými a skladovými systémami.
Plná autonómnosť ostáva výzvou
Napriek vysokej miere autonómnosti v plánovaní a riadení zostávajú niektoré fázy systémov Milk-Run závislé od ľudskej činnosti. Operátori dohliadajú na celkový proces, riešia neštandardné situácie a zabezpečujú údržbu prepravných zariadení.
„Konkrétne pri ťahačoch je automatizácia o trochu zložitejšia, nie z pohľadu technológie, ale procesov zákazníka. Systém Milk-Run, teda práve zásobovanie pomocou vláčikov, vyžaduje, aby niekto na jednotlivých stanovištiach doplnil z vláčika zásobu materiálu a naopak naložil prázdnu manipulačnú jednotku. Toto väčšinou zaisťuje obsluha vozíka, pri automatickom je potom potrebné, aby zmenou procesov mal na starosti túto činnosť sám pracovník výroby,“ priblížil Pavel Králík, produktový manažér spoločnosti Jungheinrich.
Zapájanie inteligentných technológií a prediktívnych algoritmov do riadenia systému Milk-Run umožňuje dosahovať väčšiu presnosť v plánovaní trás a manipulácie s materiálom, čo sa pozitívne prejavuje aj v odbremenení zamestnancov od častých úkonov. „Integrácia pokročilých riadiacich systémov do procesov Milk-Run prináša vyššiu efektivitu, flexibilitu a presnosť pri zásobovaní. Zároveň znižuje potrebu manuálnych zásahov a zvyšuje celkovú produktivitu logistických operácií,“ vysvetľuje Peter Bílik.
Prinášame vám ochutnávku z aktuálneho čísla časopisu Systémy Logistiky 102/2025.
Celý článok, ktorý bol publikovaný v rámci rubriky Výrobná logistika, si môžete prečítať v časopis Systémy Logistiky 102/2025, alebo aj na našej webovej stránke.