Vertikálne skladovacie veže sú populárnou formou automatizácie skladu. Ich výhodou je pomerne vysoká nosnosť, teda bez problémov uskladnia aj nástroje a diely z ťažkých materiálov. Flexibilita a nízke nároky na inštaláciu z nich robia častú voľbu aj v zabehnutých strojárenských výrobných firmách. Vďaka dôslednému zabezpečeniu sú ideálne aj na skladovanie položiek s vysokou hodnotou.
Vertikálne skladovacie veže sú najvhodnejšie na skladovanie drobného tovaru, ako je napríklad spojovací materiál či rôzne malé výrobky a materiál na údržbu a zásobovanie výrobných liniek. Skladová veža je tiež vhodná ako sklad pre e-shopy, ktoré sa vyznačujú širokým sortimentom.
„Naši zákazníci v zakladačoch skladujú od malých položiek, drobných náhradných dielov cez kozmetický, drogistický a lekárenský tovar až po ťažké matrice na meranie a kalibráciu výrobného zariadenia napríklad v automobilovom priemysle,“ vymenúva Bohumil Tejnický, Managing Partner v spoločnosti VertiFlex.
Experti sa zhodujú, že systém vertikálnych zakladačov funguje najlepšie pri skladovaní menších položiek. Veľkostné limity sú napriek tomu štedré. „Výška produktu skladovaného vo veži môže byť až 600 mm, šírka 800 mm a dĺžka 4 000 mm. Čo sa týka nosnosti, vieme dodať police s nosnosťou do 800 kg, čiže z tohto pohľadu nás hmotnosť limituje minimálne,“ opisuje parametre systému Marek Cagala, obchodný manažér spoločnosti SSI Schäfer. Ako však pripomína, je, samozrejme, potrebné myslieť na manipuláciu s takým veľkým bremenom. Vo všeobecnosti platí, že čím menší produkt, tým je takýto systém efektívnejší.
Niektoré firmy využívajú vertikálne zakladače nielen kvôli ich praktickosti, ale aj na bezpečné uskladnenie drahých montážnych nástrojov. „Vďaka zabezpečenému prístupu tak majú k montážnemu vybaveniu prístup iba zodpovední zamestnanci. Navyše je možné obmedziť oprávneným osobám prístup iba na niektoré police v stroji,“ dodáva Bohumil Tejnický.
Veľa úložného priestoru na malej ploche
Pre zavedenie automatizovaného skladu formou vertikálnej veže Modula od spoločnosti SysTech Group sa tento rok rozhodol aj terchovský výrobca rohoží COBA Automotive. Pred implementáciou systému sa nástroje skladovali v plechových skriniach rozmiestnených vo výrobnej hale.
„Plechové skrine už nám na skladovanie nestačili a potrebovali sme ich viac, čo by znamenalo ďalší úbytok výrobnej plochy. Nechceli sme ísť cestou znižovania efektivity, preto sme sa rozhodli pre zaobstaranie automatizovaného zakladača. Je v hale umiestnený na veľmi malej ploche a zaisťuje skladovanie do výšky. Prestali sme vďaka tomu využívať skrine, využiteľný priestor v hale sa nám teda podstatne zvýšil,“ oceňuje Milan Palaj, manažér údržby spoločnosti COBA Automotive.
Prínosom úspory miesta je aj ľahší pohyb v priestoroch montážnej haly a vyššia efektivita. „Inštaláciou nových strojov sa uvoľnilo viac miesta. Výsledkom je ľahšia manipulácia, odstránenie kolíznych miest a znížená potreba presunu skladníkov medzi jednotlivými pozíciami. To všetko sa odbúralo. Aj na ľuďoch vidím, že sú spokojnejší a že zo skladu vymizla nervozita,“ pochvaľuje si Peter Užovič, Logistics and Sourcing Manager spoločnosti Udenco, ktorá po novom disponuje dvojicou zakladačov Logimat od SSI Schäfer. V súčasnosti firma objednávky delí na dve časti, pričom drobné komponenty vychystáva personál obsluhujúci automatizované skladové veže a väčšie komponenty sú umiestnené v štandardných regáloch.
Požiadavky spĺňa väčšina hál
Rozhodnutiu o kúpe vertikálnych zakladačov by však, tak ako pri každej investícii, mali predchádzať dôsledná analýza procesov a jasné sformulovanie očakávaní. Aspektov, ktoré je potrebné posúdiť, je pomerne dlhý zoznam.
„Od základných parametrov, ako sú rozmery skladu vrátane výšky, skladovaný tovar, jeho hmotnosť a výška, až po počty objednávok, množstvo skladovaných a vychystávaných položiek, obrátkovosť, početnosť manipulácie a naskladňovania, variabilitu vychystávaného množstva v čase, počty pracovníkov na zmene,“ vymenúva Bohumil Tejnický. Všetky tieto parametre sa posudzujú individuálne a na základe ich vyhodnotenia nasleduje výber vhodnej technológie.
Vertikálne zakladače majú dobrú návratnosť. Je možné ich využiť aj vo vysokých skladoch bez nutnosti budovať vstavané plošiny pre konvenčné regály, čo z nich v porovnaní s inými technológiami na automatizáciu prevádzky, ktoré majú výrazné výškové obmedzenie, robí veľmi zaujímavú možnosť. Vo väčšine priemyselných hál by navyše osadenie systému nemalo byť problém.
„Zväčša nie je nutné riešiť zložité stavebné úpravy, pokiaľ bude skladovacia veža umiestnená vo vnútornom priestore. Vo väčšine prípadov stačí, aby zákazník priviedol na miesto montáže elektrický prívod a sieťový kábel. Potom ešte skontrolovať nosnosť podlahy,“ pripomína Marek Cagala. Priestor musí tiež preveriť požiarny bezpečnostný technik, aby usúdil, či nie je potrebná napríklad implementácia požiarneho systému.
Prepojením systémov k vyššej efektivite
Do prepraviek na policiach v skladovej veži nevidno tak dobre ako do bežných regálov. Pre udržanie prehľadu o uskladnených položkách je preto nevyhnutný prehľadný a kompatibilný informačný systém. „Pri prepojení veže na systém WMS dosiahneme zníženie chybovosti. Výhodou je tiež kontrola nad skladovanými položkami, pokiaľ zákazník používa WMS,“ hovorí Marek Cagala.
Výhodu pripojenia na ERP systém firmy oceňuje aj Peter Užovič. „Keďže staré stroje neboli pripojené na žiadnu databázu, pri vyskladňovaní bolo potrebné manuálne zadávať číslo police s požadovaným komponentom a čakať, kým mu stroj danú policu dovezie. V súčasnosti sú objednávky distribuované automaticky a pracovníčky pri stroji sa starajú len o ich vyskladnenie. Materiál chodí k vám a nie vy za materiálom,“ opisuje.
Prehľad o histórii zrealizovaných úkonov poskytuje prehľad o čase potrebnom na vychystanie novej objednávky a umožňuje tak lepšie plánovanie práce. To súvisí aj s lepšou kontrolou samotných zamestnancov.
Efektívne prepojenie skladovej veže s ostatnými informačnými systémami firmy podstatne zvyšuje možnosti využitia. „Uvažujeme o prepojení so systémom na reportovanie položiek, ktoré sú z hľadiska objemov na minime. Vďaka tomu by nám automaticky prišlo napríklad oznámenie o nedostatku výrobných nástrojov. Vopred by sme teda mohli byť upozornení na blížiaci sa nedostatok nástrojov, čo by pre nás znamenalo, že výroba nebude prípadným nedostatkom ohrozená,“ opisuje plány Milan Palaj.