S úpravou zákona o dráhach prichádza príležitosť pre mladých ľudí vo veku od 19 rokov získať prácu rušňovodiča. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) víta túto možnosť a chce upozorniť, že príprava na túto profesiu je mimoriadne zodpovedná a dôkladná.
Záujemca o prácu rušňovodiča po novom už nebude musieť čakať kým dosiahne vek 20 rokov, aby požiadal o vydanie preukazu rušňovodiča, ale po dôkladnom štúdiu ukončenom úspešnou záverečnou skúškou môže s určitými obmedzeniami jazdiť už ako 19-ročný. Takto mladý rušňovodič začne jazdiť prevažne na posune v staniciach či depách, prípadne na bočných lokálnych tratiach. Po dosiahnutí veku 20 rokov už môže jazdiť bez rýchlostných či traťových obmedzení.
Mladí rušňovodiči, ktorí sa pridajú k ZSSK, budú mať jedinečnú príležitosť jazdiť na najmodernejších vozidlách v slovenskej železničnej doprave. Národný dopravca disponuje elektrickými jednotkami KISS a Panter, ktoré patria medzi technologicky najvyspelejšie na našom trhu. V roku 2025 očakáva dodanie piatich nových elektrických jednotiek Panter, pričom ďalších šesť príde v roku 2026.
Okrem toho ZSSK vďaka prenájmu aktuálne prevádzkuje aj päť moderných rušňov Siemens Vectron, ktoré predstavujú špičku v oblasti výkonu a efektivity. Zvyšných 10 kusov príde postupne v nasledujúcich rokoch. Súčasne ZSSK pripravuje projekty na získanie nových vozidiel pre nočnú dopravu, súprav pre diaľkové vlaky a spomínané duálne jednotky schopné jazdiť pod trolejom a aj na batérie. Hoci výsledky týchto projektov budú viditeľné až o niekoľko rokov, predstavujú zásadné kroky pre ďalší rozvoj železničnej dopravy.
Vhodný kandidát na post rušňovodiča
Záujem o prácu rušňovodiča môže prejaviť každý, kto spĺňa základné požiadavky stanovené legislatívou. Uchádzač musí absolvovať vstupné psychologické vyšetrenie, ktoré overí osobnostné vlastnosti, odolnosť voči psychickej záťaži a motiváciu. Rušňovodič musí byť zdravotne spôsobilý podľa prísnych štandardov, nevyhnutné je minimálne stredné odborné vzdelanie s výučným listom bez ohľadu na študijný odbor, čistý register trestov a vyhlásenie, že uchádzač nemal uložený zákaz viesť motorové vozidlá.
Novinkou, ktorá sa zavádza novelou zákona o doprave na dráhach, je vek minimálne 19 rokov. Udeje sa tak od účinnosti novely zákona, teda od 1. januára 2025.
Cesta k samostatnej jazde trvá až 18 mesiacov
Komplexná príprava na povolanie rušňovodiča trvá 12 až 18 mesiacov. Začína vstupnou lekárskou prehliadkou a pokračuje kurzom rušňovodiča až po záverečnú skúšku a prax na konkrétnej trati. Počas odbornej prípravy kandidát absolvuje teoretické školenia v oblasti dopravných predpisov a techniky.
Nasleduje intenzívny výcvik v rozsahu 160 hodín zameraný na obsluhu a konštrukciu železničných vozidiel. Potom sa uchádzač dostáva k jazdnému výcviku pod dohľadom odborne spôsobilej osoby, ktorý trvá minimálne 720 hodín.
Čo všetko musí rušňovodič ZSSK splniť v číslach:
- 200 hodín prípravného programu zameraného na osvojenie základných názvosloví a pojmov v železničnej doprave a technike
- 520 hodín teoretického kurzu rušňovodičov
- 720 hodín jazdného výcviku pod dohľadom odborne spôsobilej osoby
- 160 hodín intenzívneho výcviku zameraného na obsluhu a konštrukciu železničných vozidiel
Záverečná skúška rušňovodiča
Po úspešnom zvládnutí teórie nasleduje praktická skúška jazda s vlakom, kde komisia pod vedením skúšobného komisára hodnotí, ako dokáže kandidát aplikovať získané znalosti a zručnosti. Kandidát musí počas skúšky zvládnuť kontrolu funkčnosti vozidla, úkony na bezpečné uvedenie vozidla do prevádzky, a to vrátane skúšky brzdového systému.
Inštruktor overuje aj schopnosť rušňovodiča využívať pomôcky ako cestovný poriadok a jazdný rozkaz, orientovať sa v aktuálnych podmienkach trate a preukázať zručnosti pri bezpečnom riadení vlaku za všetkých prevádzkových situácií. Na tejto prvej jazde musí byť kandidát úspešný, inak nemôže samostatne riadiť vlak.
Vlastná Akadémia na školenie rušňovodičov
Od školského roka 2023/2024 je možné študovať nový študijný odbor rušňovodič v rámci duálneho vzdelávania Železničnej spoločnosti Slovensko, a to na Strednej odbornej škole dopravnej v Martine-Priekope, kde má ZSSK vybudovanú modernú akadémiu. Duálne vzdelávanie funguje na princípe prepojenia teórie s praxou. Študenti získajú okrem všeobecného vzdelania aj špecifické vedomosti a skúsenosti súvisiace s ich budúcou profesiou.
Okrem zaujímavého štúdia a istoty práce po vyštudovaní odboru má študent niekoľko benefitov. Jedným z nich je aj mesačné podnikové štipendium (od 400 do 1 000 eur za celý rok podľa ročníka) na základe študijného prospechu a ďalších študijných podmienok, príspevok na ubytovanie, stravovanie a na cestu do školy a ďalšie. ZSSK tak od fungovania duálneho vzdelávania vyplatila študentom štipendiá v celkovej hodnote 115 360 €.
Zámerom duálneho vzdelávania je najmä rozvíjať žiakov systematickým spôsobom tak, aby boli hneď po ukončení štúdia pripravení pre praktický život a tiež plnohodnotní zamestnanci Železničnej spoločnosti Slovensko v nedostatkových profesiách.
Okrem dualistov môžu v ZSSK získať vzdelanie aj dospelí, a to vďaka kurzom nielen pre rušňovodičov, ale aj pre vozmajstrov, posunovačov a vlakvedúcich. V roku 2023 boli úspešne certifikovaní 97 rušňovodiči.
Aj vďaka Akadémii ZSSK v Martine národný dopravca školí ľudí v špičkovom firemnom stredisku vybavenom modernými technológiami a zariadeniami, ktoré prinášajú progres zamestnancom a zároveň podporujú aj výchovu a vzdelávanie žiakov v oblasti železničnej dopravy.