Nárast počtu cestujúcich a po rokoch aj nárast počtu vodičov autobusov. Arriva je pripravená stáť na čele transformácie regionálnej autobusovej i vlakovej dopravy na Slovensku.
Počet cestujúcich v mestskej a regionálnej autobusovej doprave rástol aj v roku 2024 – teda tretí rok po sebe. Vyplýva to z údajov spoločnosti Arriva, podľa ktorých do konca tohto roku prepraví približne 58 miliónov cestujúcich, čo predstavuje medziročný nárast o 3,5 percenta. Spoločnosti sa v roku 2024 po prvýkrát po siedmych rokoch podarilo zvýšiť aj počet vodičov autobusov, a to o viac ako 3 percentá.
V tomto roku obhájila Arriva svoju pozíciu lídra v oblasti verejnej osobnej dopravy na Slovensku, a to jednak vďaka novej 10-ročnej zmluve na poskytovanie služieb regionálnej autobusovej dopravy v Trnavskom samosprávnom kraji a tiež pokračovaniu zmlúv v Nitrianskom kraji a meste Hlohovec. Vedúcu pozíciu Arriva potvrdila aj zavádzaním inovácií, či už išlo o rozširovanie taktovej dopravy, testovanie bezemisných autobusov, alebo prípravu projektov na zvýšenie podielu bezemisných a nízkoemisných vozidiel vo verejnej doprave.
Nárast počtu cestujúcich
V roku 2024 Arriva prepravila takmer 58 miliónov cestujúcich (+ 3,5 %), čo odráža kľúčovú úlohu verejnej dopravy ako udržateľného a efektívneho riešenia mobility pre slovenských občanov. Pokračujúci návrat cestujúcich do autobusov potvrdzuje rastúcu príťažlivosť verejnej dopravy ako alternatívy k osobným automobilom. Autobusy Arriva aj v tomto roku najazdili približne 80 miliónov kilometrov, takže nárast počtu cestujúcich znamená, že spoločnosti sa darí uspokojovať potreby cestujúcich v mestách a regiónoch pri neustálom zvyšovaní kvality služieb.
„Nárast počtu cestujúcich využívajúcich naše služby je jasným dôkazom toho, že trend návratu ľudí do verejnej dopravy pokračoval aj v roku 2024,“ povedal Michal Horák, generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku. „Arriva sa aj naďalej snaží o to, aby plnila a prekonávala očakávania cestujúcich aj našich objednávateľov bezpečnými, pohodlnými a ekologickými službami.“
Záväzok k udržateľnej verejnej doprave
Záväzok spoločnosti Arriva k environmentálnej zodpovednosti viedol k príprave nových investícií do bezemisných a nízkoemisných technológií. V tomto roku ARRIVA rozšírila testovanie elektrických a vodíkových autobusov v mestskom prostredí, aby preverila skutočný dojazd rôznych typov vozidiel, čas nabíjania batérií a reálne výkonnostné ukazovatele.
V roku 2025 sa Arriva pripravuje na obstaranie 17 elektrických autobusov spolu s dobíjacou infraštruktúrou pre mestskú autobusovú dopravu v Trnave. Projektový zámer už v septembri schválila kooperačná rada mesta Trnava a ďalším krokom bude schválenie Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Tieto autobusy by mali byť nasadené do prevádzky najneskôr v roku 2026 a ponúknuť cestujúcim tichšie a pohodlnejšie cestovanie, najmodernejšie bezpečnostné prvky a významne znížiť celkové emisie skleníkových plynov v meste aj náklady na údržbu.
Arriva zároveň pracuje na príprave podobných projektov financovaných z fondov EÚ, ktoré by jej v spolupráci so samosprávnymi krajmi umožnili ďalej rozšíriť ekologický vozidlový park s nulovými emisiami. V spolupráci s Nitrianskym samosprávnym krajom pripravila projektový zámer ekologizácie regionálnej dopravy, pri ktorom využila svoje skúsenosti z prevádzky taktovej dopravy, ktorá umožňuje nasadenie elektrobusov. Ide o vôbec prvý projekt zavádzajúci bezemisné elektrobusy na regionálnych linkách (a nie v mestách) na Slovensku. Projektový zámer na nákup 5 elektrobusov a príslušnej nabíjacej infraštruktúry už schválila Rada partnerstva Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý v súčasnosti pripravuje žiadosť o nenávratné finančné prostriedky (NFP).
„Prípravou projektov v oblasti elektromobility sa Arriva snaží o takú budúcnosť, v ktorej bude verejná doprava skutočne udržateľná, s minimálnym vplyvom na životné prostredie,“ uviedol Michal Horák. „Je to viac než len obchodné rozhodnutie, je to záväzok k čistejšiemu a zdravšiemu Slovensku.“
Inovatívny nábor vodičov
Spoločnosť Arriva podnikla aj v roku 2024 proaktívne kroky na riešenie rozsiahleho nedostatku vodičov autobusov, ktorý je výzvou pre odvetvie verejnej dopravy v celej Európe. Prostredníctvom inovatívnej náborovej kampane pod názvom „Vyskúšajte si šoférovanie autobusu!“ Arriva prilákala novú skupinu záujemcov o povolanie vodiča tým, že umožnila potenciálnym kandidátom vyskúšať si ovládanie autobusu pod vedením skúsených inštruktorov. Arriva zároveň úspešne pokračuje v získavaní vodičov z tretích krajín, čo prispieva k zmierneniu nedostatku personálu v kritických oblastiach. Počet vodičov z tretích krajín v spoločnostiach Arriva na Slovensku dnes tvorí 6,7 percent z celkového počtu našich vodičov.
Arriva podporuje zníženie minimálneho veku vodičov autobusov na 18 rokov pri zachovaní doterajších obmedzení, ktoré členským štátom umožňuje smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2561 o základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku vodičov určitých cestných vozidiel nákladnej a osobnej dopravy. Zároveň je pripravená zabezpečiť pre najmladších vodičov robustný výcvik zameraný na bezpečnú a plynulú jazdu. Všetky tieto iniciatívy majú za cieľ garantovať aj do budúcnosti vysoký štandard a spoľahlivosť služieb pre cestujúcich na celom Slovensku.
„Systémové riešenie nedostatku vodičov si vyžaduje kreativitu a odhodlanie na strane štátu, objednávateľov aj dopravcov,“ zdôraznil Michal Horák. „Sme hrdí na naše praktické náborové kampane a na naše know-how pri podpore mladých vodičov a zahraničných nováčikov. Kvalifikovaní vodiči sú kľúčoví pre naše poslanie poskytovať spoľahlivú verejnú dopravu.“
Regionálna integrácia a spolupráca s verejným sektorom
Arriva naďalej podporuje rozširovanie integrovaných dopravných systémov (IDS) na celom Slovensku s cieľom zjednodušiť cestovanie a podporiť efektívne siete verejnej dopravy v celej krajine. Po úspešnej implementácii IDS v regiónoch Bratislava a Východ teraz Arriva pripravuje spustenie integrácie svojich služieb v Žilinskom kraji. IDS harmonizujú podmienky cestovania, predaj cestovných lístkov a plánovanie kombinujúce viaceré druhy dopravy a služby rôznych dopravcov, čo cestujúcim umožňuje jednoduchú a pohodlnú navigáciu po celých regiónoch.
V Nitrianskom a Trnavskom samosprávnom kraji Arriva posilnila partnerstvá so samosprávnymi krajmi. V Trnavskom samosprávnom kraji zahájila poskytovanie služieb regionálnej autobusovej dopravy podľa novej zmluvy. Nové služby v Nitrianskom kraji zlepšujú obslužnosť koridorov s vysokým dopytom cestujúcich. Zriadenie taktovej linky medzi Nitrou a Šaľou nadviazalo na pilotný projekt taktovej dopravy na trase Nitra – Levice, pričom sa plánuje tretia vysokofrekvenčná linka spájajúca Nitru a Zlaté Moravce. Tieto snahy podčiarkujú záväzok spoločnosti Arriva zabezpečovať spoľahlivú a dostupnú verejnú dopravu, ktorá spĺňa rozvíjajúce sa potreby občanov Slovenska.
„Integrované dopravné systémy sú účinným spôsobom, ako zvýšiť pohodlie a dostupnosť verejnej dopravy pre cestujúcich,“ podčiarkol Michal Horák. „Teší nás, že môžeme spolupracovať s regionálnymi partnermi na vytváraní takých dopravných riešení, ktoré zabezpečia, že verejná doprava bude stále atraktívnejšia.“
Budúca expanzia do oblasti železničných služieb
Spoločnosť Arriva je naďalej pripravená rozšíriť svoje pôsobenie aj na oblasť železničnej dopravy ako open access provider v zmysle európskej legislatívy, čo je v súlade s dlhodobými záväzkami Slovenska a cieľmi slovenskej vlády liberalizovať a modernizovať železničný sektor. Arriva má víziu plne integrovanej dopravnej siete, v ktorej autobusy a vlaky fungujú v súčinnosti a poskytujú cestujúcim bezproblémový zážitok z cestovania.
Skúsenosti z Českej republiky, kde aj regionálne orgány uzatvárajú zmluvy so súkromnými prevádzkovateľmi železničných služieb, môžu slúžiť ako úspešný model, ktorý by malo Slovensko zvážiť. Arriva sa chce v budúcnosti zúčastniť na výberových konaniach na vybrané železničné trate so zameraním na poskytovanie kvalitných a ekologických železničných služieb.
„Sme presvedčení, že súkromné spoločnosti dokážu prispieť k zvýšeniu kvality železničnej dopravy a rozšírenie našej ponuky o železničné služby vnímame ako logický krok,“ povedal Michal Horák. „Naším cieľom je vytvoriť komplexnú, integrovanú sieť verejnej dopravy, ktorá cestujúcim ponúka flexibilitu, efektívnosť a pozitívny vplyv na životné prostredie.“
Výhľad do roku 2025: Udržateľnosť, dostupnosť a vplyv na spoločnosť
V rokoch 2025 a 2026 chce byť Arriva na Slovensku lídrom v transformácii vozidlového parku smerom k nulovým emisiám. Spoločnosť preto bude ďalej intenzívne spolupracovať s objednávateľmi verejnej dopravy pri uchádzaní sa o finančné prostriedky EÚ, ktoré podporujú projekty udržateľnej dopravy, pričom je pripravená finančne sa podieľať na investíciách do nákupu elektrických a nízkoemisných autobusov.
Arriva tiež plánuje ďalej rozvíjať svoje úspešné náborové programy, pokračovať v získavaní nových vodičov a zlepšovaní pracovných podmienok pre svojich zamestnancov. V tejto súvislosti Arriva víta pokračovanie podporných opatrení zo strany štátu ako sú dotácie na školenia a rozšírených kvalifikačných programov pre mladých vodičov.
„V rokoch 2025 a 2026 sa Arriva zameria na to, aby sa stala vzorom v budovaní udržateľnej, inovatívnej verejnej dopravy,“ vyhlásil Michal Horák. „Od rozširovania nášho vozidlového parku o stále väčší počet nových autobusov s nulovými emisiami až po silný systém podpory zamestnancov – budujeme sieť verejnej dopravy, ktorá slúži našim cestujúcim, našim komunitám a nášmu životnému prostrediu.“