Spoločnosť CTP pred pár rokmi strategicky zamerala svoje investície na rozšírenie svojho portfólia na východe Slovenska. Špekulatívny nákup pozemkov pri Prešove a Košiciach už prináša reálne kontrakty a výstavba hál pokračuje plynule.
Spoločnosť Dejong, ktorá pôsobí ako samostatná obchodná jednotka v rámci Rheem Global Water, si vybral lokalitu CTPark Prešov Sever. Na pozemku s rozlohou 43,5 hektára a celkovou prenajímateľnou plochou 200 000 m² sa už začala výstavba. Nový výrobný závod pomôže uspokojiť rastúci dopyt po zásobníkoch teplej vody v celej Európe. Výroba v Prešove bude mať konečnú kapacitu až 1 milión zásobníkov ročne. Ambíciou investora je v priestoroch CTParku Prešov Sever vytvoriť najmodernejší a svetovo najväčší výrobný závod svojho druhu.
„Slovensko musí bojovať o investície viac ako naši susedia. Ale našou snahou je pripraviť im čo najlepšie možné podmienky na to, aby sa rozhodli pre nás. Východ krajiny vnímame ako strategickú oblasť s perspektívou rozvoja. Sme pripravení reagovať na rýchlorastúci dopyt po priemyselných nehnuteľnostiach,“ hovorí Ján Rakovský, Senior Business Developer CTP.
Východ Slovenska ožíva aj vďaka ďalším prichádzajúcim investíciám, ako je Volvo. V okolí Prešova a Košíc je dostatok kvalifikovanej pracovnej sily, či už ide o logistický, automobilový, alebo iný výrobný segment, aj vďaka univerzitám v spomínaných mestách. Nepochybne je pozitívom aj výhodná pozícia CTParkov, ktoré sa nachádzajú priamo pri diaľničných napojeniach do Maďarska, na Ukrajinu, Poľska alebo v rámci Slovenska.
To, že na východe Slovenska investície vítajú, potvrdzuje to aj dobrá spolupráca CTP a samotných investorov so samosprávami. „Samosprávy vítajú každú príležitosť, ktorá vytvára pracovné miesta a prináša ekonomický benefit nielen pre mesto či obec, ale tiež pomáha zlepšovať ekonomickú situáciu rodín,“ hovorí Ján Rakovský. Spoluprácu s lokálnymi inštitúciami si pochvaľoval aj Dejong. Rovnako ocenil kvalifikovanú pracovnú silu v rôznych odvetviach a pre rôzne pracovné pozície. „Výstavba parkov na východe Slovenska potvrdzuje našu stratégiu a podporuje rovnomerný rozvoj a prilákanie investícií do všetkých častí krajiny,“ vysvetľuje Rakovský. Táto lokalita je pre investorov atraktívna aj z pohľadu štátnej pomoci, ktorá je pre túto oblasť najvyššia.
Nearshoring stále významne ovplyvňuje prílev zahraničných investícií na Slovensko. Prispôsobil sa tomu aj trh. „Najväčší dopyt je po tzv. áčkových nehnuteľnostiach, ktorých je stále nedostatok. Prístup, ktorý sme zvolili v prípade Prešova a Košíc, nám dnes významne pomáha pri komunikácii s investormi. Možnosť investovať do týchto lokalít s predstihom nám dopriala časovú rezervu na schvaľovacie procesy. Aj v prípade tejto lokality prichádzame s ponukou už pripravených priestorov a asistenciou pri navigácii v miestnych nariadeniach,“ vysvetľuje Ján Rakovský z CTP.