cargo-partner získal na Slovensku certifikát pre systém environmentálneho manažérstva
Spoločnosť cargo-partner je už držiteľom certifikátov ISO 14001 vo viacerých krajinách, od 9. septembra 2024 medzi ne patrí aj pobočka na Slovensku, čo odráža jej vysoké štandardy v oblasti životného prostredia a umožňuje znižovať environmentálne dopady spojené s fungovaním organizácie.
„Uvedomujeme si dopady, ktoré má naše odvetvie na životné prostredie. Aktívne realizujeme opatrenia na minimalizáciu dopadu našej činnosti, ako konkrétny príklad môžem uviesť nedávny nákup zelenej energie pre naše pobočky v Bratislave a Dunajskej Strede na celý budúci rok.“ uvádza Tibor Majzún, Regional Director North East Europe v cargo-partner. Spoločnosť tiež pomáha jej klientom pri sledovaní a znižovaní ich uhlíkovej stopy, čím im poskytujeme podporu pri dosiahnutí ich cieľov v oblasti udržateľnosti.
Účasť v programe HHLA Pure
Cieľom spolupráce medzi spoločnosťou cargo-partner a projektom HHLA Pure, ktorá prebieha od roku 2023, bolo podporiť klimaticky neutrálne dopravné reťazce z európskych prístavov do vnútrozemia. Program zahŕňa celý rad ekologických opatrení, vrátane používania moderných hybridných a elektrických lokomotív, rozsiahlej elektrifikácie procesov na kontajnerových termináloch HHLA a vlakov a vagónov s optimalizovanými emisiami CO₂, ktoré prevádzkuje spoločnosť Metrans. Okrem toho sú všetky nevyhnutné emisie CO₂ kompenzované prostredníctvom certifikovaných rozvojových projektov podľa najvyššieho medzinárodného štandardu (Gold).
„Vďaka zapojeniu cargo-partner Slovensko do tohoto projektu bolo za rok 2023 na trasách do a z Hamburgu, Bremerhavenu a Koperu prepravených 3 181 TEU klimaticky neutrálnym spôsobom a za rok 2024 očakávame ešte vyššie číslo.“ upresnil Majzún.
Zelené palivo vode aj vo vzduchu
Letecká nákladná doprava je v porovnaní s námornou dopravou menej ekologická kvôli vysokej spotrebe paliva a vyprodukovaným emisiám na jednotku nákladu. Aj tu už však je k dispozícii spôsob ako prepraviť letecký náklad klimaticky neutrálnym spôsobom s využitím udržateľného SAF paliva (Sustainable Aviation Fuel) a kompenzáciou emisií CO₂ generovaných pri obstaraní SAF.
„SAF je čistejšia náhrada konvenčného leteckého paliva, ktorá má podobné vlastnosti a je možné toto palivo využiť v lietadlách bez nutnosti úprav motora. cargo-partner v spolupráci s naším dlhoročným partnerom, leteckou spoločnosťou Lufthanska, prepravil svoju prvú SAF zásielku priamo z viedenského letiska na letisko Dallas Fort Worth v Texase koncom roka 2022. Aktuálne naša ponuka zahŕňa aj podrobné správy a certifikáty o zodpovedajúcom znížení emisií pre lety do a z akéhokoľvek miesta na svete a s akoukoľvek leteckou spoločnosťou,“ vysvetľuje Majzún
Pri námornej preprave je na 1km vyprodukovaných v porovnaní s leteckou prepravou síce len 10-40g CO2 na tonu, no podľa zákona Európskej únie o ekologickej lodnej doprave by mala byť námorná doprava do roku 2050 úplne bezemisná. Zelený servis dnes ponúka už aj väčšina lodiarskych spoločností, ide o servis s využitím paliva zmiešaného s biometánom, ktoré umožňuje znížiť emisie pri námornej preprave kontajnerov o 25%, alebo servis s využitím nefosílneho biopaliva, ktoré umožňuje úsporu emisií skleníkových plynov až o 84 %. Podľa Tibora Majzúna tento typ servisu využívajú už aj niektoré slovenské firmy, pre ktoré poskytujú aj potvrdenie o úspore CO2.
Bronzová medaila od ECOVADIS
Spoločnosť cargo-partner si v marci tohto roku výrazne zlepšila svoje skóre v poslednom hodnotení od spoločnosti EcoVadis, ktorá je popredným poskytovateľom hodnotenia podnikov v oblasti udržateľnosti, pričom jej sieť zahŕňa viac než 125 000 hodnotených spoločností. Skóre cargo-partner sa za posledný rok zvýšilo z 44 na 58 bodov, vďaka čomu získala bronzovú medailu a zaradila sa medzi 35 % najlepších spoločností hodnotených v oblasti udržateľnosti.