Kaziaci sa tovar vyžaduje logistiku, ktorá je rýchla aj citlivá
Medzi tzv. perishables, teda tovar rýchlo podliehajúci skaze, nepatria len potravinárskej výrobky. Kuehne+Nagel využíva pri monitorovaní správnych teplotných podmienok počas prepravy aj najnovšie technológie.
Náklad rýchlo podliehajúci skaze (angl. perishables) je zvyčajne niečo, čo má obmedzenú dobu trvanlivosti. Obvykle sú to chladené a mrazené potraviny a potraviny, ktoré si musia uchovať čerstvosť, napríklad cukrovinky či rôzne druhy sušeného ovocia a orieškov. Špeciálne požiadavky na teplotu počas prepravy majú však aj rôzne farmaceutické výrobky, sviečky, obalové materiály, jemná elektronika, či citlivé priemyselné výrobky a chemikálie. Aj najmenšia odchýlka od požadovanej teploty môže viesť k znehodnoteniu nákladu.
Spoločnosť Kuehne+Nagel prepravuje rôzne druhy tovarov, ktoré majú prísne požiadavky na kontrolovanú teplotu, pričom v roku 2023 prepravila až 19 % celosvetového objemu tohto typu nákladu. V prípade námornej prepravy zabezpečuje prepravu v tzv. reefer kontajneroch, ktoré sú pripojené na generátory a v ktorých je možné nastaviť teplotu v rozmedzí od -30°C po + 30°C . Ak si zoberieme ako príklad mäso a mliečne produkty, tie sa prepravujú do prístavu od výrobcu pri teplote od 1,5°C do -18°C zvyčajne nákladnými vozidlami. Po nalodení pokračujú potraviny v kontajneroch do cieľového prístavu, kde sa vyložia a vozidlami prepravia do temperovaných skladov alebo obchodov.
V prípade leteckej prepravy rovnakého tovaru, sa tento koncentruje v logistickom HUBe, kde sa kontroluje a ukladá na palety alebo do kontajnerov a môže sa ešte označiť štítkami alebo monitorovacími tagmi. Zo skladu sa prepravujú na letisko a nakladajú do lietadla. Samotná preprava prebieha s kontrolovanou teplotou, pričom mnohé prepravné kontajnery majú vlastný chladiaci agregát a napájajú sa na elektrický okruh lietadla. Tovar sa na letisku v cieľovej destinácii vykladá samozrejme do chladeného skladu a odtiaľ je následne distribuovaný. Letecká preprava je oproti iným typom prepravy rýchlejšia a spoľahlivejšia, čo je obzvlášť dôležité pri výrobkoch s veľmi krátkou dobou spotreby.
Tento typ tovaru je stále žiadanejší. Medzi rokmi 2010 až 2022 vzrástol objem leteckej prepravy perishables spoločnosťou Kuehne+Nagel takmer 6-násobne (zo 130 000 ton na vyše 600 000 ton). Tam, kde je to žiaduce a možné, ponúka Kuehne+Nagel klientom kombinovanú prepravu Sea-Air, aby sa znížila uhlíková stopa, čo je zároveň v súlade so stratégiou Kuehne+Nagel Roadmap 2026.
Kľúčový je obal a profesionálna manipulácia s ním
Kuehne+Nagel prísne dbá na dodržiavanie a kontrolu teploty počas celej prepravy pomocou špecializovaných postupov balenia a manipulácie, ale aj s využitím moderných technológií. Cieľom je nielen zabezpečiť náklad, ale zároveň eliminovať riziko krížovej kontaminácie, znehodnotenia a plytvania potravinami. Pri preprave je veľmi dôležité balenie. Pri niektorých tovaroch postačuje lepenka a polystyrén, iné vyžadujú nepriepustné a vzduchotesné obaly, chladiaci gél alebo suchý ľad. Samotný náklad musí byť ľahko identifikovateľný, ako tovar rýchlo podliehajúci skaze. Balenia teda musia byť zreteľne označené špeciálnymi pokynmi, ktoré sa týkajú manipulačnej polohy („Týmto smerom hore“), ale aj výstrah pred rizikom pre manipulantov, napríklad pri použití spomínaného suchého ľadu.
Okrem vyškoleného profesionálneho personálu s dlhoročnými skúsenosťami využíva Kuehne+Nagel na monitorovanie údajov o teplote pri preprave aj najnovšie technológie. Vytvára tak príležitosti na rozhodovanie v reálnom čase a prispieva k znižovaniu plytvania potravinami. Dodávatelia by sa mali spoľahnúť na takých prepravcov, ktorí ponúkajú komplexné a transparentné sledovanie zásielok tovaru rýchlo podliehajúceho skaze a umožňujú rozhodovať sa na základe aktuálnych údajov.