SL SK 98: Doprava: Palivové karty otvárajú cestu k udržateľnosti
Používanie palivových kariet je v súčasnosti už nevyhnutnou súčasťou efektívneho spravovania vozového parku. Bez ohľadu na to, či firemnú flotilu tvorí zopár menších dodávok, alebo desiatky kamiónov, efektívne využívanie možností a benefitov, ktoré karty ponúkajú, môže viesť k podstatnej úspore peňazí. Palivové karty však už dávno neslúžia len na platbu za pohonné hmoty. Ich poskytovatelia hľadajú v snahe uspokojiť náročné požiadavky dopravcov stále nové možnosti ich využitia.
Palivové karty ponúkajú manažérom firemných flotíl viacero výhod, ktoré im uľahčujú prácu a zefektívňujú správu vozového parku. Eliminujú potrebu platiť za pohonné látky v hotovosti, čím sa znižuje administratívna záťaž a vďaka prehľadným výpisom z transakcií je jednoduchšie sledovať a kontrolovať náklady. Umožňujú nastaviť limity na tankovanie a sledovať spotrebu paliva jednotlivých vozidiel. Mnoho poskytovateľov palivových kariet ponúka rôzne bonusové programy a vernostné body, ktoré manažéri a vodiči firemných flotíl môžu využiť na získanie zliav. Trendy, ktoré v „kartárskej“ brandži rezonujú čoraz viac, sú ekológia a udržateľnosť.
Benefit dlhodobého partnerstva
Otázka neznie, či palivové karty pri správe flotily využívať, ale ako si zvoliť tú správnu a dopracovať sa tak k čo najlepšiemu mixu výhod. „Používanie palivových kariet je pre efektívnu prevádzku flotily nevyhnutné,“ konštatuje Richard Gajdoš, manažér logistiky a dopravy v spoločnosti Minit Slovakia, ktorá patrí medzi najväčších výrobcov mrazených pekárenských výrobkov v regióne. Prevádzkuje sieť viac ako 500 franchisingových pekárničiek v strednej Európe a okrem toho je aj dodávateľom pre maloobchodné reťazce, obchody s potravinami, čerpacie stanice a HoReCa zákazníkov.
„V našej flotile bol dodávateľ palivových kariet zvolený historicky a o jeho zmene neuvažujeme. Teraz by už bola zmena partnera, vzhľadom na veľký počet vozidiel vo firemnej flotile, zložitým procesom,“ dodáva Richard Gajdoš. Ako dlhodobý zákazník poskytovateľa palivových kariet sa firma snaží ťažiť zo stabilného partnerstva. „Snažíme sa tlačiť na zľavy a s týmto cieľom s dodávateľom pravidelne komunikujeme,“ priblížil Richard Gajdoš.
Cena odráža vernosť značke
Pre nákladného dopravcu aj prevádzkovateľa firemnej flotily automobilov je pri výbere poskytovateľa palivovej karty kľúčový rozsah služieb a šírka siete, v ktorej ich môže využívať. Dilemou môže byť výber medzi kartou viazanou na konkrétneho predajcu pohonných látok a univerzálnou kartou od nezávislého poskytovateľa. Prevádzkovateľ siete čerpacích staníc dokáže klientom často poskytnúť výhodnejšie ceny svojich produktov.
„Zákazníci chcú mať z používania palivových kariet stále viac aj cenovú výhodu. Tú im vieme poskytnúť vďaka tomu, že Shell poskytuje hybridné palivové karty a zároveň prevádzkuje vlastnú rozsiahlu sieť čerpacích staníc. Zákazníci tak majú zaručenú cenovú zľavu v celej sieti čerpacích staníc bez toho, aby museli robiť kompromisy v kvalite pohonných látok,“ konštatuje Eva Belák Heberová, riaditeľka divízie Shell Fleet Solutions pre Českú republiku a Slovensko. Kartou Shell môžu používatelia fleetových vozidiel zaplatiť na viac ako 22-tisíc čerpacích staniciach a tiež v sieti s vyše 300-tisíc nabíjacími bodmi v Európe.
Výhoda spojenia do väčšej siete
Na druhej strane nezávislí poskytovatelia služieb pre dopravcov sa snažia začleniť do svojej ponuky aj menších prevádzkovateľov čerpacích staníc. Sieť, v ktorej je možné využiť benefity ich kariet, je preto v niektorých prípadoch aj násobne väčšia. Okrem tankovania nezriedka umožňujú výhodne využívať aj ďalšie služby. „Pre dopravcov je jednoznačným benefitom, ak poskytovateľ má v ponuke popri palivových kartách aj palubné mýtne jednotky pre elektronické mýto. Tak môže dopravca s jedným poskytovateľom pokryť všetky služby spojené s prepravou tovaru, čiže nielen tankovanie, ale aj mýtne služby v Európe a ďalšiu servisnú podporu,“ argumentuje Lukáš Ondráček, riaditeľ slovenskej a českej pobočky DKV Mobility. Akceptačná sieť DKV v Európe zahŕňa približne 67-tisíc konvenčných čerpacích staníc, 564-tisíc nabíjacích miest pre elektromobily, ale aj približne 32-tisíc servisných miest.
Prinášame vám ochutnávku z aktuálneho čísla časopisu Systémy Logistiky 98/2024.
Celý článok, ktorý bol publikovaný v rámci rubriky Doprava, si môžete prečítať v časopis Systémy Logistiky 98/2024, alebo aj na našej webovej stránke.