Kompletný program Sustainability Summitu 2024 odhalený: Deň plný inšpirácie, diskusie a best practices
Organizátori druhého ročníka Czech & Slovak Sustainability Summitu, ktorý sa bude konať 25. apríla 2024 v Cubex Centre Praha, zverejnili kompletný konferenčný program. Viac ako 60 rečníkov, panelistov a moderátorov vystúpi na pódiu s cieľom inšpirovať ďalších odborníkov na udržateľnosť, zdieľať osvedčené postupy v oblasti udržateľnosti alebo podporovať diskusiu. Cieľ všetkých zúčastnených je rovnaký – podporiť zavedenie udržateľných princípov na českom a slovenskom trhu.
Kateřina Osterrothová, programová riaditeľka summitu, opisuje jednoduchý koncept veľmi komplexného konferenčného programu: „Konferenčný program pokrývajúci všetky udržateľné aktivity na našich trhoch by trval celý týždeň alebo dlhšie. Počas nášho jednodňového summitu sme sa rozhodli zamerať na tri veci. Po prvé, inšpirovať profesionálov v oblasti udržateľnosti, aby rozšírili svoju bublinu a rozhliadli sa po celom svete a do ďalších priemyselných odvetví a sektorov pre spoluprácu. Po druhé, posvietiť na osvedčené postupy na trhu – skutočne najlepšie udržateľné projekty. A po tretie, v šiestich popoludňajších workshopoch sa ponoriť hlboko do rôznych oblastí udržateľného rozvoja.“
Jeffrey Osterroth, konateľ usporiadateľskej spoločnosti ATOZ Group, dopĺňa myšlienky, ktoré viedli k zostavovaniu konferenčného programu: „Potešilo nás množstvo ľudí, ktorí nás kontaktovali a ponúkli vystúpenie na Sustainability Summite. Väčšinu z nich sme, žiaľ, museli odmietnuť, pretože program našej konferencie je iný. My ako organizátori väčšinou nemáme konečné slovo v tom, kto hovorí – prípadové štúdie v obedňajšom bloku vyberá naša nezávislá Vedecká rada a prispievatelia do našich popoludňajších workshopov zaisťujeme v spolupráci s našimi odbornými facilitátormi. To zaručuje nezávislosť nášho konferenčného programu, vďaka čomu je Sustainability Summit na trhu jedinečný.“
Dopoludňajší program s témou Nafúknite svoju bublinu
Dopoludňajší konferenčný blok sa začne inšpiratívnou diskusiou zameranou na tému udržateľnosť vo svete. „Manažéri udržateľnosti v Českej a Slovenskej republike alebo dokonca v celej Európe často zabúdajú, že starý kontinent je súčasťou oveľa väčšieho sveta. Nestačí zlepšovať udržateľnosť v Európe, a pritom zabúdať na zvyšok sveta,“ uviedol Jeffrey Osterroth. V úvodnej diskusii bude preto moderátor hovoriť s dvoma lokálnymi odborníkmi, ktorí strávili veľký kus svojho života riešením problémov udržateľnosti vo svete. Pozvaní do diskusie prijali Pavla Gomba, výkonná riaditeľka UNICEF Česká republika, a Zuzana Harmáčková, vedúca oddelenia sociálno-ekologickej analýzy Ústavu výskumu globálnej zmeny AV ČR. Diskusiu bude moderovať Rey Koranteng.
Nasleduje panelová diskusia. „Takmer každá spoločnosť na lokálnych trhoch sa vydala na cestu k udržateľnosti, a cieľom Czech & Slovak Sustainability Summitu je upozorniť na pozoruhodné kroky, ktoré boli na tejto ceste doteraz urobené. Aby udržateľnosť ako celok pokročila, nemôžu firmy žiť v bubline,“ povedala Kateřina Osterrothová. Podniky podľa nej musia spolupracovať nielen s dodávateľmi a klientmi, ale aj ďalšími aktérmi. V snahe o kooperáciu sa preto v dopoludňajšej diskusii stretnú názory predstaviteľov podnikovej sféry, akademickej obce, štátnej správy aj neziskového sektora. Panelovej diskusie sa tento rok zúčastní Petr Hladík, minister životného prostredia ČR; Michaela Hletková Ploszeková, vedúca oddelenia životné prostredie v spoločnosti Volkswagen Slovakia a predsedníčka Komisie environmentálnej legislatívy vo Zväze automobilového priemyslu SR; Michaela Chaloupková, členka predstavenstva a chief sustainability officer v ČEZ; Michal Kišša, výkonný riaditeľ Nadácie Pontis; Hana Kovářová, výkonná riaditeľka pre stratégiu značky a komunikáciu Komerční banky, a Milan Pospíšil, rektor VŠCHT Praha. Moderátorkou panelu bude Alice Machová, vedúca partnerka poradenstva v oblasti udržateľného rozvoja vo firme EY Česká republika.
Priestor pre vedu, networking a občerstvenie
Od rána bude možné navštíviť odbornú prednáškovú sekciu Vedecká kaviareň, ktorá je zameraná na novinky, výskum a vývoj v oblasti udržateľnosti, obehového hospodárstva a surovinovej bezpečnosti. Cieľom je poskytnúť priestor na zdieľanie nových informácií či výsledkov z výskumu, ktoré by mohli inšpirovať k realizácii v praxi. Návštevníci sa môžu tešiť na viac ako desať prezentácií z oblasti udržateľnej vedy.
Vedeckú kaviareň, ale aj súbežný hlavný konferenčný program preruší dlhšia dopoludňajšia prestávka. Nejde o polhodinovú kávovú prestávku, ale o hodinový brunch s vegetariánskymi a vegánskymi pokrmami. Pre tých, ktorí hľadajú ďalší nadhľad a inšpiráciu, môžu svoje taniere s jedlom vziať do seminárnej miestnosti, kde sa bude konať program Brunch & Learn. Dvaja odborníci nášho výskumného partnera, spoločnosti Ipsos, Tereza Horáková a Tomáš Macků predstavia v prezentácii s názvom „Je udržateľnosť bublina? Alebo nielen udržateľnosťou živý je človek“ exkluzívny výskum českých a slovenských spotrebiteľov a ich pohľad na udržateľnosť.
Počas pauzy sa bude konať aj komentovaná prehliadka posterov udržateľných projektov. Cieľom summitu je totiž predstaviť čo najväčší počet úspešných udržateľných projektov. Pretože sa do programu konferencie nezmestia všetky nominované projekty, organizátori zaradili programovú časť, ktorá je bežná na vedeckých kongresoch: galerii plagátov. Po celý deň budú v udržateľných stojanoch vystavené plagáty vytlačené na recyklovanom papieri s podrobnými informáciami o projektoch. Počas prestávok na brunch a obed budú autori u posterov k dispozícii, aby záujemcom svoj projekt predstavili a odpovedali na ich otázky.
Príležitosť pre best practices
Druhá časť konferenčného programu, ktorá sa koná cez poludnie, bude patriť prípadovým štúdiám. „Nemôžeme sa posunúť k udržateľnejšej budúcnosti jednoducho tým, že budeme hovoriť o tom, čo musíme urobiť, a sťažovať sa na to, čo sa robí alebo nerobí. Musíme podniknúť konkrétne kroky. A mnoho spoločností a organizácií už prijíma opatrenia, ktoré majú skutočný dopad,“ domnieva sa Jeffrey Osterroth. Primárnym cieľom Czech & Slovak Sustainability Summitu je poskytnúť platformu na prezentáciu úspešných projektov tak, aby boli ďalšie firmy motivované k podobným činom. Podľa organizátorov predstavuje najlepšiu možnosť práve zdieľanie pozitívnych skúseností.
V tomto bloku účastníci budú počuť podrobnosti o 10 udržateľných projektoch, ktoré majú preukázateľné pozitívne dopady na životné prostredie alebo spoločnosť. Stručne povedané, uvidíte udržateľnosť v praxi. „Nie je potrebné sa báť greenwashingu. Prezentované projekty sú tými najlepšími, ktoré vybrala Vedecká rada summitu, ktorá požaduje predloženie dôkazov a konkrétnych dát. Tieto námety sú skutočne najlepšími udržateľnými projektmi realizovanými na českom a slovenskom trhu za posledný rok,“ podotkla programová riaditeľka. Budú nielen prezentované tými istými odborníkmi, ktorí na nich pracovali, ale títo ľudia a ich projekty získajú ocenenie Sustainability Star.
Desať udržateľných projektov, ktoré vybrala Vedecká rada a o ktorých budete počuť, sú:
- Alza.cz: EkoBalení v Alze – Cesta k bezobalovej logistike (prezentovať bude Eva Šípková, Alza.cz)
- Classic Oil: Recyklácia prvýkrát poráža spaľovanie v likvidácii nemrznúcich kvapalín (Olga Pleyer a Jan Skolil, Classic Oil)
- Česká krajina: Rezervácia veľkých kopytníkov (Dalibor Dostál, Česká krajina)
- Decathlon: Opakovane použiteľné obaly pre e-commerce (Oliwia Guziel, Decathlon)
- Gopall, Stabilplastik a Penny Market: Poolingová polpaleta z plastového recyklátu v logistike Penny (Marek Božík, Gopall; Patrik Luxemburk, Stabilplastik; Tomáš Kubza, Penny Market)
- Kokoza a Centrum Černý Most: Komunitná záhrada Centrum Černý Most (Radka Pokorná, Kokoza; Karolina Šustrová, Unibail-Rodamco-Westfield)
- Panattoni Czech Republic Development: Panattoni Park Cheb South – hala Autodoc, najzelenšia budova na svete (Pavel Sovička a Pavel Fojtík, Panattoni)
- Pražské vodovody a kanalizace: Biometan – Využitie kalového plynu na ÚČOV Praha (Ilona Líkařová, Pražské vodovody a kanalizace)
- Urbanity Development: Urbanity Campus Tachov (Markéta Šimáčková, Urbanity Development)
- Vodafone Czech Republic: Využitie zvyškového tepla z dátového centra k vyhrievaniu kancelárií (Viktorie Tenzerová a Tomáš Vokoun, Vodafone Česká republika)
Čas pustiť sa do práce
Novinkou konferenčného programu druhého ročníka summitu sú už spomínané popoludňajšie workshopy. Ako vysvetľuje Katarína Osterrothová, „workshopy na Sustainability Summite sú koncipované ako „deep dive“, to znamená, že nebudeme plávať len po povrchu, ale ponoríme sa do hĺbky témy. Jedine tak totiž môže diskusia prispieť k zmene a nájdeniu riešenia.“
Šesť popoludňajších workshopov sa koná súbežne od 15.30 do 18.00. Ak sa teda niekto chce aktívne zúčastniť, musí súhlasiť s tým, že bude sedieť pri okrúhlom stole a debatovať celé dve a pol hodiny. Účastníci majú pred sebou menovky, moderátori vedia o ich záväzku a pýtajú sa ich na názory. Tí, ktorí sa nechcú zúčastniť 150-minútovej aktívnej debaty, sedia bokom ako voľní aktéri a sledujú dianie. Podľa svojej nálady a aktuálne preberanej témy môžu prebiehať z jedného workshopu do druhého.
Súčasťou workshopu budú krátke prezentácie zástupcov firiem a odborníkov v odbore, ktoré poslúžia ako inšpirácia pre diskusné bloky. (Podrobnosti o týchto krátkych prezentáciách a osobách, ktoré vystúpia, nájdete na webe summitu.) Workshopy sa zamerajú na rozmanité témy a každý bude mať svojho expertného facilitátora/moderátora:
Workshop 1: Dekarbonizácia a ďalšie environmentálne aspekty udržateľnosti
Tento workshop bude zameraný na „E“ v ESG – environmentálnu stránku udržateľnosti, ktorá je dlhodobo dominantnou súčasťou úsilia spoločností o udržateľnosť. Niektoré z oblastí, ktorých sa môžu dotknúť, sú: elektromobilita, a to tak z hľadiska súkromnej dopravy, ako aj prepravy tovaru a materiálov; alternatívne zdroje energie ako spôsob, ako znížiť emisie uhlíka; vplyv ďalších skleníkových plynov na globálne otepľovanie a ako ich znížiť; zníženie množstva plastov a ďalších materiálov, ktoré poškodzujú životné prostredie; vplyv rezidenčnej i priemyselnej výstavby na emisie skleníkových plynov a spôsoby, ako ich redukovať. Workshop povedie prof. Vladimír Kočí, vedúci SUPRE na VŠCHT Praha, ktorý je jedným z popredných odborníkov v oblasti ochrany životného prostredia.
Workshop 2: Biodiverzita a ekosystémy
Spoločnosti a inštitúcie v Česku a na Slovensku začínajú chápať svoju závislosť na biodiverzite aj svoj vplyv na ekosystémy, a preto sa organizátori Sustainability Summitu rozhodli venovať celý popoludňajší workshop tejto zásadnej časti „rovnice udržateľnosti“. Niektoré z konkrétnych tém, ktoré budú na workshope prebraté: miestne projekty, ktoré podporujú biodiverzitu; regeneratívne poľnohospodárstvo a ďalšie metódy hospodárenia spôsobom šetrným ku klímy; biodiverzita v mestských oblastiach; dodávateľské reťazce a ich vplyv na biodiverzitu a ekosystémy. Moderovať ho bude jeden z popredných českých odborníkov na environmentálnu stránku udržateľnosti Vojtěch Kotecký z Centra pre otázky životného prostredia Univerzity Karlovej, ktorý na tvorbe a zavádzaní ekologických inovácií úzko spolupracuje s podnikmi a verejnou správou.
Workshop 3: Financovanie a prepojenie pre udržateľné podnikanie
Spoločnosti sú ťažko schopné fungovať bez dostatočných financií, či už ide o zavedené firmy, ktoré chcú expandovať (alebo prežiť poklesy), alebo začínajúce podniky, ktoré hľadajú finančnú podporu pre realizáciu svojich podnikateľských zámerov. Na Sustainability Summite preto nemohol chýbať workshop o aktuálnom stave udržateľného financovania. Niektoré z tém, ktoré na workshope nemôžu chýbať, sú: financovanie z pohľadu bánk; nariadenie o Taxonómii udržateľných aktivít; spolupráca medzi finančnými inštitúciami na zlepšenie procesov na získavanie financovania projektov; inovatívne prístupy k financovaniu projektov s ohľadom na ich environmentálny a sociálny vplyv; podpora udržateľného biznisu vrátane start-upov. Súčasťou workshopu, ktorý povedú Monika Vrbková a Michal Veselý z JIC, bude aj riadený networking medzi účastníkmi.
Workshop 4: Sociálne aspekty udržateľnosti
Sociálne projekty získavajú väčšiu pozornosť u firiem a organizácií, a preto im organizátori summitu vyčlenili celý popoludňajší workshop. Medzi témy, ktorým sa v rámci workshopu budú venovať, patria napríklad: vplyv, riziká a príležitosti CSRD reportingu pre spoločnosti; iniciatívy zamerané na zamestnancov spoločnosti, tj diverzita, rovnosť a inklúzie (DEI); udržateľné vedenie, férové pracovné podmienky, bezpečnosť práce a pod.; úsilie spoločností získať konečných spotrebiteľov a ďalších aktérov pre myšlienku udržateľnosti prostredníctvom rôznych snáh, vrátane filantropie alebo informačných a engagement programov. Moderovať ho budú zástupcovia firmy Horváth & Partners, európskej poradenskej agentúry pre stratégie udržateľnosti, a to konkrétne Kateřina Krebsová a Peter Sattler.
Workshop 5: Marketing a komunikácia udržateľnosti
Greenwashing nemusí nutne vznikať zámerným klamaním zákazníka, ale môže k nemu dôjsť aj kvôli neznalosti tých, ktorí nové riešenia vymýšľajú a realizujú. Preto organizátori spojili sily s iniciatívou No Greenwashing, aby usporiadali popoludňajší workshop zameraný najmä na marketing a komunikáciu udržateľnosti. Počas prezentácií a diskusií sa dotkne týchto konkrétnych tém: nová smernica Green Claims, ktorá sa venuje prevencii greenwashingu; celková znalosť legislatívy na predchádzanie greenwashingu; požiadavky na zdôvodňovanie a overovanie environmentálnych tvrdení; konkrétne príklady dobrej aj zlej praxe. Workshop budú moderovať dvaja zakladatelia iniciatívy No Greenwashing Lenka Mynářová a Vladimír Víšek.
Workshop 6: ESG reporting
Stredobodom workshopu bude téma analýzy dvojitej významnosti, ktorá je základným krokom pre úspešný reporting udržateľnosti podľa novej smernice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) a štandardov ESRS (European Sustainability Reporting Standards). Bude sa diskutovať okrem iného o nasledujúcich aspektoch analýzy dvojitej významnosti: aké zdroje informácií pre analýzu používať; ako si postup v rámci analýzy zaznamenávať; kam analýza dvojitej významnosti siaha (vlastná činnosť podniku, dodávateľsko-odberateľské reťazce a i.); aké sú rozdiely v analýze dvojitej významnosti jedného podniku oproti konsolidovanej skupine; čo má byť výstupom analýzy dvojitej významnosti ak čomu presne slúži. Workshopom a diskusiou v úlohe moderátora vykoná David Janků, reporting konzultant spoločnosti Frank Bold Advisory.
Večerný networking
Večerný program možno označiť ako SusPub, teda Sustainability Pub čiže Udržateľnú krčmu. S dobrým jedlom, pitím a zábavným programom ide podľa usporiadateľov o veľmi dôležitú súčasť stretnutia, kedy je možné prediskutovať všetko, o čom sa hovorilo počas dňa, a nadviazať nové obchodné aj osobné kontakty. Zmysel tohto posledného programového bloku vysvetľuje Jeffrey Osterroth: „Dôležitosť networkingu je nepopierateľná: Nadviazanie nových kontaktov medzi ďalšími odborníkmi na udržateľnosť nás obohacuje a koniec koncov nám pomôže zavádzať udržateľné postupy v našich spoločnostiach.“
Organizátori upozorňujú, že je už registrovaných takmer 300 manažérov a manažérok udržateľnosti a ESG a že voľné miesta rýchlo miznú. Záujemcovia o účasť na Sustainability Summite by sa mali totiž registrovať na akcii čo najskôr, čo môžu urobiť na www.sustainabilitysummit.cz/registrace.