Nafúknite svoju bublinu, nabáda Sustainability Summit
Po úspešnej premiére Czech & Slovak Sustainability Summite, ktorý sa konal tento rok v apríli a ktorého poznatky organizátori potom niekoľko mesiacov oznamovali odbornej verejnosti, sa začali prípravy na druhý ročník, ktorý sa bude konať 25. apríla 2024 v Cubex Centre Praha.
Odborný garant summitu prof. Vladimír Kočí, vedúci Ústavu udržateľnosti a produktovej ekológie VŠCHT Praha, podotkol: „Prvý ročník vzbudil veľký ohlas. Zišlo sa viac ako 350 lídrov z oblasti udržateľnosti, aby sa dozvedeli o najlepších udržateľných projektoch, diskutovali o spôsoboch, ako urobiť ich spoločnosti udržateľnejšími, a našli spôsoby, ako využiť synergie a zlepšiť spoluprácu medzi obchodnými a vedeckými komunitami. Išlo o skvelú premiéru stretnutí, kde sa prepájajú svety biznisu a vedy. Teším sa na zaujímavé projekty a diskusie ďalšieho ročníka.“ Podľa prof. Vladimíra Kočího je Sustainability Summit už pevne etablovaný a stal miestom stretávania manažérov udržateľnosti z radu priemyselných sektorov a firiem rôznych zameraní.
V ročníku 2024 sa usporiadatelia chcú venovať okrem iného téme, ktorá súvisí s profesijnými či geografickými bublinami. Preto zvolili heslo Nafúknite svoju bublinu. „V biznisovej sfére v Prahe a Bratislave, respektíve v Európe, žijeme v takej bubline udržateľnosti. Chodíme v rovnakých kruhoch a stretávame rovnakých ľudí. A väčšina z nich je presvedčená o potrebe žiť a podnikať udržateľne. Ale sme súčasťou väčšieho sveta, a naše odbory podnikania nie sú jediné. Preto vyzveme sustainability manažérov a manažérky, aby sa pozreli mimo svoju bublinu a sledovali trendy udržateľnosti vo svete alebo v iných odvetviach a aby skúmali možnosti spolupráce napríklad so štátnymi organizáciami, akademickou či neziskovou sférou. Svoje bubliny tak zväčšíme, nafúkneme,“ vysvetlila programová riaditeľka summitu Kateřina Osterrothová.
Novinkou v konferenčnom programe budú popoludňajšie workshopy, ktoré pobežia paralelne a zamerajú sa na rôzne témy, ktoré zaujímajú sustainability a ESG manažérov. Jeffrey Osterroth, konateľ spoločnosti ATOZ Group, ktorá akciu organizuje, povedal: „Nový priestor Cubex Centrum Praha, mimochodom jedna z najudržateľnejších budov v Česku, umožní nielen očakávanú účasť okolo 500 ľudí, ale veľmi rozmanitý program.“
Ďalšou novinkou je programová vložka známa ako Lunch and learn, resp. Brunch and learn – formát bežný na konferenciách v zahraničí. Tento bod je určený pre všetkých, ktorí považujú za príliš dlhú hodinovú prestávku na brunch či obed. Pri jedle môžu „konzumovať“ ešte ďalšie informácie. Cez prestávky na občerstvenie usporiadatelia ponúknu prezentácie exkluzívnych výskumov vykonaných výskumnými agentúrami špeciálne pre účastníkov Sustainability Summitu.
Popri oznámených novinkách ale zostáva jadro úspešného prvého ročníka. „Aj na tomto ročníku Sustainability Summit budú tie najlepšie udržateľné projekty, ktoré vyberie naša Vedecká rada, a sprievodný program Vedecká kaviareň. Oboje bolo účastníkmi hodnotené ako veľmi úspešné,“ poznamenal Jeffrey Osterroth.
Dopoludňajšia inšpirácia
Czech & Slovak Sustainability Summit 2024 sa koná niekoľko týždňov pred hokejovými majstrovstvami sveta, ktoré sa budú hrať v Prahe. „To nás inšpirovalo k tomu, aby sme program štruktúrovali ako hokejový zápas a rozdelili ho do troch tretín. Toto hokejové členenie poskytne účastníkom vyváženejší pohľad na otázky udržateľného rozvoja,“ informovala Kateřina Osterrothová.
Prvá (dopoludňajšia) tretina sa začne inšpiratívnou diskusiou zameranou na tému udržateľnosť vo svete. „Manažéri udržateľnosti v Českej a Slovenskej republike alebo dokonca v celej Európe často zabúdajú, že starý kontinent je súčasťou oveľa väčšieho sveta. Nestačí zlepšovať udržateľnosť v Európe, a pritom zabúdať na zvyšok sveta,“ uviedol Jeffrey Osterroth. V úvodnej diskusii bude preto moderátor hovoriť s dvoma lokálnymi odborníkmi, ktorí strávili veľký kus svojho života riešením problémov udržateľnosti vo svete.
Nasleduje panelová diskusia. „Takmer každá spoločnosť na lokálnych trhoch sa vydala na cestu k udržateľnosti, a cieľom Czech & Slovak Sustainability Summitu je upozorniť na pozoruhodné kroky, ktoré boli na tejto ceste doteraz urobené. Aby udržateľnosť ako celok pokročila, nemôžu firmy žiť v bubline,“ povedala Kateřina Osterrothová. Podniky podľa nej musia spolupracovať nielen s dodávateľmi a klientmi, ale aj ďalšími aktérmi. V dopoludňajšej diskusii sa preto – v snahe o kooperáciu – stretnú názory predstaviteľov podnikovej sféry, akademickej obce, štátnej správy i neziskového sektora.
Priestor pre vedu, networking a občerstvenie
Od rána bude možné navštíviť odbornú prednáškovú sekciu Vedeckú kaviareň, ktorá je zameraná na novinky, výskum a vývoj v oblasti udržateľnosti, obehového hospodárstva a surovinovej bezpečnosti. Cieľom je poskytnúť priestor na zdieľanie nových informácií či výsledkov z výskumu, ktoré by mohli inšpirovať k realizácii v praxi.
Vedeckú kaviareň, ale aj hlavný súbežný konferenčný program preruší dlhšia dopoludňajšia prestávka. Nejde o polhodinovú kávovú prestávku, ale o hodinový brunch s vegetariánskymi a vegánskymi pokrmami. Počas pauzy sa bude konať aj komentovaná prehliadka posterov udržateľných projektov. Cieľom summitu je totiž predstaviť čo najväčší počet úspešných udržateľných projektov. Pretože sa do programu konferencie nezmestia všetky nominované projekty, organizátori zaradili programovú časť, ktorá je bežná na vedeckých kongresoch: galérii posterov. Po celý deň budú v udržateľných stojanoch vystavené plagáty vytlačené na recyklovanom papieri s podrobnými informáciami o projektoch. Počas prestávok na brunch a obed budú autori u posterov k dispozícii, aby záujemcom svoj projekt predstavili a odpovedali na ich otázky.
Príležitosť pre best practices
Druhá tretina konferenčného programu, ktorá sa koná cez poludnie, bude patriť prípadovým štúdiám. „Nemôžeme sa posunúť k udržateľnejšej budúcnosti jednoducho tým, že budeme hovoriť o tom, čo musíme urobiť, a sťažovať sa na to, čo sa robí alebo nerobí. Musíme podniknúť konkrétne kroky. A mnoho spoločností a organizácií už prijíma opatrenia, ktoré majú skutočný dopad,“ domnieva sa Jeffrey Osterroth. Primárnym cieľom Czech & Slovak Sustainability Summitu je poskytnúť platformu na prezentáciu úspešných projektov tak, aby boli ďalšie firmy motivované k podobným činom. Podľa organizátorov predstavuje najlepšiu možnosť práve zdieľanie pozitívnych skúseností.
V tomto bloku účastníci budú počuť podrobnosti o 12 udržateľných projektoch, ktoré majú podľa usporiadateľov preukázateľné pozitívne dopady na životné prostredie alebo spoločnosť. Stručne povedané, uvidíte udržateľnosť v praxi. „Nie je potrebné sa báť greenwashingu. Prezentované projekty sú tými najlepšími, ktoré vybrala Vedecká rada summitu, ktorá požaduje predloženie dôkazov a konkrétnych dát. Tieto námety sú skutočne najlepšími udržateľnými projektmi realizovanými na českom a slovenskom trhu za posledný rok,“ podotkla programová riaditeľka. Budú nielen prezentované tými istými odborníkmi, ktorí na nich pracovali, ale títo ľudia a ich projekty získajú ocenenie Sustainability Star.
Po rozdávaní trofejí Sustainability Star bude čas na ďalšie občerstvenie a networking vo forme ľahkého neskorého obeda. Účastníci sa môžu tešiť aj na druhú komentovanú prehliadku posterov udržateľných projektov.
Čas pustiť sa do práce
Novinkou konferenčného programu druhého ročníka summitu sú už spomínané popoludňajšie workshopy, ktoré budú podstatou tretej tretiny programu. Workshopy sa zamerajú na rozmanité témy ako ESG reporting, financovanie udržateľnosti, sociálne aspekty udržateľnosti, dekarbonizácia a environmentálne aspekty udržateľnosti, inkubácia udržateľného podnikania a podpora start-upov či biodiverzita.
Účastníci a účastníčky sa do workshopov môžu zapojiť v zásade troma rôznymi spôsobmi: 1) Krátko (5–7 minút) prezentujú svoj projekt alebo skúsenosti a následne nasleduje diskusie (10–15 minút); 2) Zasadnú pri okrúhlom stole po celý čas konania workshopu a zapoja sa aktívne do diskusie, aj keď sami neprezentujú; 3) „Sedia bokom“, počúvajú debatu a sú tzv. voľnými agentmi, ktorí sa podľa nálady a záujmu presúvajú z jedného workshopu k inému.
Predĺženie: Večerný networking
Večerný program možno označiť ako SusPub, teda Sustainability Pub čiže Udržateľnú krčmu. S dobrým jedlom, pitím a zábavným programom ide podľa usporiadateľov o veľmi dôležitú súčasť stretnutia, kedy je možné prediskutovať všetko, o čom sa hovorilo počas dňa, a nadviazať nové obchodné aj osobné kontakty. Či na konci predĺženia dôjde k samostatným nájazdom, sa ešte uvidia podľa nálady a výdrže účastníkov.
Možnosti zapojenia partnerov do summitu
Spoločnosti na českom a slovenskom trhu a ich susmani a susmanky sa môžu do druhého ročníka Czech & Slovak Sustainability Summitu zapojiť rôznymi spôsobmi. Buď sa stanú partnerom summitu a podporia zavádzanie udržateľných postupov na českom a slovenskom trhu, alebo nominujú svoj udržateľný projekt do konferenčného programu a na ocenenie Sustainability Star 2024. Môžu sa zúčastniť praktických workshopov a diskutovať o spôsoboch, ako zlepšiť udržateľnosť nielen vo svojej spoločnosti, ale aj na trhu ako celku. Každopádne málokto si nechá ujsť možnosť byť v kontakte so stovkami odborníkov na udržateľnosť a nadviazať nové kontakty, ktoré môžu ich spoločnosti pomôcť. Zárukou je, že každý účastník nájde aj inšpiráciu na realizáciu vlastných projektov.
Viacej o Czech & Slovak Sustainability Summite na www.susu204.cz.