Robotické centrum Amazon je najväčšou priemyselnou halou v Česku s top certifikátom udržateľnosti
Budova, ktorú si prenajíma spoločnosť Amazon v Panattoni Parku Kojetín, získala najvyšší stupeň hodnotenia udržateľnosti podľa BREEAM New Construction na úrovni Outstanding. Svojou podlahovou plochou 187 000 metrov štvorcových sa tak robotické centrum stalo najväčšou budovou s týmto stupňom certifikácie v Českej republike.
Panattoni si tak pripisuje už tretí projekt s najvyšším ocenením Outstanding podľa medzinárodnej certifikácie udržateľnosti BREEAM New Construction. Okrem distribučného centra v Kojetíne boli už skôr ocenené aj haly v Panattoni Parku Striebro a Panattoni Parku Cheb South. Spoločnosť Panattoni sa navyše stala prvým subjektom v Českej republike, ktorý získal BREEAM Outstanding pre novú viacpodlažnú industriálnu budovu.
Najmodernejšia priemyselná budova v Česku
Budova Amazonu zaujme na prvý pohľad svojou výškou, ktorá v miestach, kde vedú schodiskové šachty, presahuje 27 metrov. Vďaka tomu poskytuje podlahovú plochu 187 000 metrov štvorcových, pričom pôdorys zaberá menej ako tretinu plochy, teda 51 000 metrov štvorcových. Výška stavby tak priniesla významnú úsporu zastavanej plochy. Projekt sa tiež pýši statusom najmodernejšej priemyselnej budovy v Česku.
„Panattoni jednoznačne vedie rebríček priemyselných developerov, a to nielen v počte, ale aj podľa rozlohy, budov certifikovaných BREEAM New Construction. Po započítaní robotického centra Amazon v Panattoni Parku Kojetín teraz nami postavené portfólio číta 900 000 metrov štvorcových už certifikovaných budov. Som naozaj pyšný na to, že priemyselné nehnuteľnosti, ktoré staviame, spĺňajú tie najprísnejšie ekologické požiadavky,“ uviedol Jan Andrejco, Regional Development Director, Panattoni.
Použité technológie ušetria oproti bežným riešeniam až 6 310 ton CO2 ročne. To je pre predstavu také množstvo emisií, aké by vypustili nové osobné autá pri najazdení celkom 66,5 milióna kilometrov.
Energie vyrába bez fosílnych zdrojov
Projekt v Kojetíne je úplne unikátny aj s ohľadom na využitie obnoviteľných zdrojov, a to prostredníctvom energie okolitého prostredia. Budova nie je nijako pripojená k fosílnym zdrojom energie. Fotovoltaika na streche budovy je dôkazom klimatického záväzku spoločnosti Amazon stať sa do roku 2040 uhlíkovo neutrálnou. Fotovoltaika zaisťuje až 68,2% energie spotrebovanej v areáli. Výkon elektrárne je 3 951 kWp, ročne vyrobí viac ako 4 milióny kWh elektriny. To zodpovedá takému množstvu elektriny, aké spotrebuje asi 1 400 slovenských domácností s priemernou ročnou spotrebou.
Elektráreň tvorí celkom 8 590 monokryštalických panelov, každý s výkonom 460 Wp. Pre porovnanie: Fotovoltaické elektrárne z doby solárneho boomu rokov 2009 až 2010 sa skladajú z panelov s výkonom 170 až 220 wattov. Celé distribučné centrum sa namiesto plynu vykuruje tepelnými čerpadlami. Tepelné čerpadlá vzduch-voda ohrejú až 75 % teplej vody.
Nielen energetický mix vstupov, ale aj použité materiály na izoláciu opláštenia a striech sa podieľajú na extrémne nízkej energetickej náročnosti budovy. Pri dojčiatskom projekte sa podarilo dosiahnuť hodnotu uvedenú v preukaze energetickej náročnosti budovy PENB iba 4 kWh/(m2rok) primárnej energie z neobnoviteľných zdrojov. Stenové panely majú tepelnú priestupnosť len 0,189 W/m2K. Tepelná priestupnosť strechy je 0,129 W/m2K. Priemerný súčiniteľ prestupu tepla budovy je 0,16.
„Šetrnosť k životnému prostrediu u nás hrá veľkú úlohu. Napríklad na streche nie sú žiadne svetlíky, aby celá plocha mohla byť využitá pre fotovoltaiku, ktorá doteraz vyprodukovala takmer dve gigawatthodiny elektrickej energie, čo je na slovenské pomery naozaj úctyhodné množstvo. Nemenej dôležití sú pre nás však naši zamestnanci, ktorí vďaka oknám v obvodovom plášti môžu pracovať za denného svetla. Okrem kantíny, lekárskej ordinácie alebo odpočinkovej zóny majú pracovníci aj skvelé podmienky pre dopravu do zamestnania. Tí, ktorí jazdia vlastnými elektromobilmi, majú na parkovisku k dispozícii 30 nabíjacích staníc zadarmo. V blízkosti je ale aj vlak, infraštruktúra pre cyklodopravu a veľmi nás teší, že tri štvrtiny zamestnancov do práce dochádzajú jednou z našich desiatich autobusových liniek, čo šetrí ďalšie emisie z dopravy,“ hovorí Michal Šmíd, generálny riaditeľ spoločnosti Amazon v Českej republike.
Development na bývalom brownfielde
„Budova v Panattoni Parku Kojetín sa môže pochváliť aj šetrným prístupom k nakladaniu s pitnou vodou. Úspory na spotrebe dosahujú 60,8 % oproti bežným budovám. Konkrétne sa jedná o 15 140 metrov kubických ročne. To zodpovedá ročnej spotrebe viac ako stovky priemerných štvorčlenných domácností v Česku,“ dopĺňa Lenka Matějíčková z konzultantskej spoločnosti Grinity, ktorá projekt certifikovala.
Panattoni Park Kojetín sa nachádza na území bývalého brownfieldu. Celú oblasť bolo preto nutné pred zahájením stavby sanovať a odstrániť ekologické záťaže. Samotná výstavba štvorpodlažnej budovy bola v mnohých ohľadoch špecifická a náročná z hľadiska koordinácie stavebných prác i firiem na staveniskách.
Udržateľné ciele ovplyvnili stavbu budovy hneď od začiatku. Bolo recyklovaných 100% demolačného odpadu z pôvodných stavieb. Vďaka tomu, že je v blízkosti areálu železnice, bolo možné doviezť na stavbu 6 800 panelov vlakom priamo z továrne na výrobu betónových prvkov. Váha panelov presiahla 80 000 ton. Vlaky nahradili takmer 2 300 kamiónov, ktoré by bolo potrebné využiť na prepravu týchto panelov. Práve to, z akej vzdialenosti sa dováža stavebný materiál, je jedným z mnohých kritérií, ktoré sa hodnotia v priebehu certifikácie BREEAM New Construction. Súčasťou revitalizácie územia bola aj výsadba 300 stromov a 750 kríkov.
„Cieľom Českej rady pre šetrné budovy je naplnenie Vízia Nula, teda stavu, kedy budú mať budovy nulovú záťaž na životné prostredie v celom životnom cykle. Veľmi ma teší, keď vidím konkrétne snahy v praxi, ako sa k tomuto cieľu priblížiť. Spoločnosť Panattoni, ktorá patrí medzi členov Rady, buduje nielen v Česku, ale aj v ďalších krajinách portfólio moderných logistických a priemyselných parkov, čo napĺňa štandardy udržateľnosti. Ide o správnu cestu, ako minimalizovať dopady výstavby na životné prostredie,“ uzatvára Simona Kalvoda, výkonná riaditeľka Českej rady pre šetrné budovy