Bonett posilňuje postavenie na Slovensku výstavbou L-CNG stanice pre SPP
Tretia veľkokapacitná L-CNG stanica začala svoju prevádzku na hraničnom odpočívadle Brodské. Vodičom táto nová stanica ponúkne možnosť tankovať skvapalnený zemný plyn LNG, aj stlačený CNG.
Veľkokapacitná stanica v Brodskom nadväzuje na nedávno otvorené stanice v Trnave a Prešove. Plnička poslúži ako ďalšia alternatíva nákladným automobilom aj autobusovej a osobnej doprave. Má výhodnú polohu priamo na hraničnom odpočívadle Brodské a je prístupná z oboch smerov, z Bratislavy aj z Brna.
Všetky tri L-CNG stanice otvorili v priebehu tohto roku. V Trnave prebehlo slávnostné otvorenie za účasti ministra Karla Hirmana vo februári, plnička v Prešove oficiálne začala prevádzku koncom apríla. Z technologického hľadiska sú všetky tri stanice identické a ich infaštruktúru dodávala skupina Bonett.
„S dodávkami najpokrokovejších technológií máme medzinárodné skúsenosti a som veľmi hrdý, že teraz môžeme svoje know-how priniesť aj na Slovensko. Zemný plyn je výrazne ekologickejší ako benzín alebo nafta, pritom poskytuje podobné prevádzkové a výkonové parametre. Pokiaľ navyše vzniká z biometánu, je plne obnoviteľný. Práve v ňom vidíme budúcnosť nákladnej dopravy na ďalších 10 rokov,“ hovorí Václav Holovčák, člen predstavenstva skupiny Bonett.
Bonett je najväčšia 100% česká sieť plynových čerpacích staníc a zároveň najväčší predajca bioCNG u nás. Od roku 2010 pôsobí aj na Slovensku a v ďalších rokoch vykročila k medzinárodnej expanzii. Zvíťazila napríklad v európskom tendri a pre varšavský dopravný podnik dodala technológie pre najväčšiu stanicu v Poľsku, kde sa aktuálne plní 160 autobusov denne. Skupina buduje sieť vlastných čerpacích bioCNG staníc a dodáva infraštruktúru pre ďalších prevádzkovateľov, moderné úsporné technológie sama vyvíja vo svojom inovačnom centre v Klecanoch.
Pohon na zemný plyn produkuje oproti naftovým motorom o 95 percent menej emisií pevných častíc ao 30 percent menej emisií CO2. Jeho prevádzka je tiež o 30 percent tichšia. Okrem nezanedbateľného ekologického aspektu prináša táto alternatíva aj ďalšie benefity ako napríklad úľavu z platby cestnej dane pre vozidlá na tento druh pohonu.
Sieť troch čerpacích LCNG staníc vznikla ako súčasť projektu fuelCNG, ktorého cieľom je vytvoriť pilotnú infraštruktúru troch plniacich staníc LNG umiestnených pozdĺž hlavných koridorov siete TEN-T na Slovensku. Projekt je podporovaný Európskou komisiou a spolufinancovaný z Nástroja na prepojenie Európy (CEF).
„Čerpacia stanica je svojím konceptom unikátna, pretože umožňuje autonómnu prevádzku bez pripojenia k elektrickej sieti. Okrem paliva LNG pre všetky kategórie nákladných vozidiel ponúka aj CNG. Pomocou vysokotlakového LNG čerpadla a následného zahrievania LNG vo výparníkoch vzniká CNG, ktoré je potom možné plniť do osobných a úžitkových automobilov, autobusov i nákladných vozidiel. Pre slovenský trh dodávame len tie najmodernejšie udržateľné technológie,“ uvádza Martin Andrašovský, výkonný riaditeľ Bonett Slovakia.
Skupina Bonett Group buduje na Slovensku aj vlastnú sieť CNG staníc a má navyše bohaté skúsenosti s výstavbou výkonnej vodíkovej infraštruktúry. LCNG stanica v Brodskom je samoobslužná, otvorená 24 hodín denne a platba je možná platobnou kartou, rovnako ako kartou od SPP CNG. Na plnenie je možné použiť koncovky NGV1.