Erika Kraková: Diverzita robí prácu zaujímavejšou a výsledok lepším
„Mattoni už nie je!“ – hlásal nesmrteľný slogan z televíznych reklám. Dnes môžeme dodať, že Mattoni už nie je len lokálnym výrobcom minerálnych vôd, ale regionálnym lídrom vo svojom odvetví, po produktoch ktorého siahajú zákazníci z ôsmich krajín. Uchrániť ich pred zdeseným výrazom pred prázdnym barovým pultom či regálom v nákupných reťazcoch sa na Slovensku snaží riaditeľka logistiky Erika Kraková. Pomáhajú jej pri tom bohaté skúsenosti, ktoré v oblasti vedenia ľudí a riadenia logistických procesov zbierala na lokálnej aj globálnej úrovni.
„Bola to skôr náhoda ako cielená kariéra,“ hovorí o svojej práci v logistickom odvetví riaditeľka logistiky spoločnosti Mattoni Erika Kraková. Štúdium manažmentu a marketingu ju najskôr priviedlo do oblasti cestovného ruchu. Aj keď spočiatku nenápadne, kariérne kroky ju začali viesť k logistike nástupom do nadnárodnej doručovateľskej siete DHL. Práca na cestovnom oddelení síce ešte nebola v tom „správnom“ odbore, no bola príležitosťou začať pilovať manažérske zručnosti v oblasti vedenia ľudí, ktoré sa neskôr ukázali ako veľmi dôležité.
Riadenie je umením rovnováhy
Prvú reálnu skúsenosť s prácou v logistickom odvetví našla E. Kraková počas dlhodobého pobytu za hranicami. Belgickú pobočku skupiny Kraft Foods posilnila najskôr ako pracovníčka expedície a príjmu, neskôr ako plánovačka produkcie. „Prvýkrát som pocítila, že moja práca má skutočný dosah na továreň, ale aj na firmu. Dobre naplánovaná produkcia môže priniesť významnú úsporu financií,“ vysvetľuje. Rozdelenie skupiny Kraft Foods a vznik spoločnosti Mondelez posunuli Eriku Krakovú na pozíciu Business Coordinator a jej zodpovednosť sa rozšírila na projektové riadenie v oblasti produktov.
Návrat na Slovensko v roku 2013 priniesol nové výzvy. E. Kraková sa zamerala na globálne logistické projekty v spoločnosti Henkel. „Išlo o strategické projekty a iniciatívy, ktorých súčasťou boli analýzy a práca s dátami, vývoj konceptov a zlepšovanie procesov. Takéto činnosti vás nútia pochopiť detaily na rôznych úrovniach operatívy a prepojiť ich s cieľom, ktorý chce vedenie firmy dosiahnuť,“ spomína. Práca bola učením sa umeniu balansovania spoločných cieľov spoločnosti a nezriedka protichodných cieľov jednotlivých oddelení, ale aj špecifických potrieb jednotlivých regiónov sveta, v ktorých firma pôsobí.
Dobre investovaných dvadsať minút
Tohoročná jeseň bude pre Eriku Krakovú míľnikom jedenapolročného pôsobenia v slovenskom Mattoni, kde dohliada na plynulosť a efektívnosť logistiky a dodávateľskej siete. Je to práca, v ktorej je podmienkou úspechu správne nastavená komunikácia. Nie sú to len pravidelné stretnutia s kolegami doma či v zahraničí, ale aj dôraz na to, aby boli všetci členovia tímu na jednej vlne. Prvým bodom programu každého dňa je preto operatívny hovor. Oboznámenie sa s aktuálnym stavom zásob a prípadnými problémami umožňuje robiť okamžité rozhodnutia.
„Niekomu by sa mohlo zdať, že ide o hlbokú operatívu, no ide o približne dvadsať minút, ktoré mi pomôžu zostať v spojení s každodenným dianím, a tiež možnosť rozvíjať strategické myslenie tímu, vypočuť si názor z operatívnej stránky, ktorá môže byť podstatná v projektoch, na ktorých pracujem,“ vysvetľuje. Rozhodnutia totiž musia vychádzať z pochopenia stavu vecí a vzájomných vzťahov. „Verím, že nemôžem urobiť rozhodnutie, kým si nie som istá, že v E2E procese niekde nespôsobí výbuch a nenaruší celkový chod. Alebo či moje zlepšenie, či už efektivity, alebo nákladov, neprinesie inde negatívny efekt. Vždy musí byť celkový aspekt pre firmu na prvom mieste,“ dodáva.
Ľudskosť snúbená s rešpektom
Rovnako ako ostatní vedúci oddelení v spoločnosti Mattoni, aj E. Kraková kladie vo svojom tíme dôraz na prehlbovanie kultúry spolupráce, pochopenie práce iných oddelení, E2E myslenie a proaktívnu komunikáciu. Vo svojom tíme má preto jednak mladých ambicióznych ľudí s odhodlaním naberať nové skúsenosti a učiť sa zodpovednosti, ale aj skúsených kolegov, od ktorých sa môžu učiť.
Ako manažérka sa snaží byť prístupná a ľudská, no zároveň si budovať prirodzenú autoritu a rešpekt. „Moje skúsenosti mi ukázali, že rešpekt sa nebuduje tvrdosťou, ale preukázaním svojej ľudskosti, kompetencie, znalosti a schopnosti,“ hovorí. Nemenej podstatný ako pracovný život je aj ten súkromný a je dôležité, aby ľudia našli pochopenie či väčšiu dávku voľnosti a tolerancie, ak to ich aktuálna situácia vyžaduje. „V takých situáciách sa snažím vždy nájsť čas si kolegov vypočuť. Byt bližšie k ľudom mi zároveň otvára možnosť ich lepšie spoznať, odhaľovať ich vlastnosti. A keďže sa v Mattoni snažíme podporovať kariérny rast zvnútra spoločnosti, darí sa mi správne odhadnúť ľudí, ich schopnosti a ambície a posúvať ich správnym smerom,“ dodáva.
„Musím uznať, že je to veľká zmena v oblasti pracovnej náplne a úloh, ale aj prechodu z globálnej roly na vedúcu pozíciu v rámci krajiny,“ hodnotí. Ako však rýchlo dodáva, výzvy ju nedesia. „Nebáť sa zmeny a vyjsť zo svojej komfortnej zóny mi pomáha rásť, a to nielen profesijne, ale aj osobnostne.“
Prinášame vám ochutnávku z aktuálneho čísla časopisu Systémy Logistiky 96/2023.
Celý článok, ktorý bol publikovaný v rámci rubriky Žena v logistike, si môžete prečítať v časopis Systémy Logistiky 96/2023, alebo aj na našej webovej stránke.