Sustainability Star 2023: „Vyšli“ prvé české a slovenské hviezdy udržateľnosti
Dvanásť úspešne realizovaných udržateľných projektov získalo historicky prvé ocenenie Sustainability Star za rok 2023 počas slávnostného galavečera prvého ročníka Czech & Slovak Sustainability Summitu. Projekty vybrala vedecká rada summitu, ktorá sa skladá z dvanástich špičkových vedcov v oblasti udržateľnosti v Českej republike a na Slovensku. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo 20. apríla 2023 v kongresovom centre WPP Campus v Prahe a programom hostí previedol obľúbený moderátor a dramaturg Čestmír Strakatý.
Organizátorom Sustainability Star a Czech & Slovak Sustainability Summitu je ATOZ Group, popredný organizátor B2B akcií a vydavateľ odborných časopisov na českom a slovenskom trhu. Vedúci partner ATOZ Group, Jeffrey Osterroth, vysvetlil dôvody pre vznik ocenenia: „Na tunajších trhoch existuje množstvo úspešných udržateľných projektov, ktoré skutočne pomáhajú životnému prostrediu alebo spoločnosti. Týmto projektom sa však nedostáva náležitej publicity. Veríme, že je dôležité, aby ľudia a podniky, ktoré za nimi stoja, dostali uznanie, ktoré si zaslúžia, a aby ich nápady mohli inšpirovať i ďalšie firmy a manažérov pre udržateľný rozvoj.“
Ako vysvetľuje Kateřina Osterrothová, manažérka skupiny ATOZ Sustainability v spoločnosti ATOZ Group, bolo dôležité posunúť propagáciu projektov vybraných vedeckou radou summitu udržateľnosti na ďalšiu úroveň. „Zriadili sme radu plnú vedeckých kapacít, aby z 36 nominovaných projektov vybrala tie, ktoré budú prezentované v programe konferencie prvého Czech & Slovak Sustainability Summitu. Keď sme však videli kvalitu vybraných projektov, vedeli sme, že ich prezentácia na summite nestačí. Preto sme urobili niečo navyše a spustili sme nový program udeľovania cien, aby sme víťazným projektom – skutočným hviezdam udržateľnosti – poskytli čo najväčšiu propagáciu.“
Ktoré udržateľné projekty zvíťazili?
Víťazné projekty predstavujú skutočný prierez aktivitami udržateľnosti v Českej republike a na Slovensku – od veľkých až po malé spoločnosti, z rôznych sektorov a z oboch krajín. Napriek svojej rozmanitosti majú jednu vec spoločnú: všetky majú preukázateľne pozitívny vplyv na životné prostredie alebo spoločnosť a všetky sú podložené spoľahlivými údajmi a jasnými dôkazmi.
Uvádzame mená víťazných projektov, ich prihlasovateľov a stručnú charakteristiku.
Udržateľnejší variant flexibilných fólií pre samolepiace etikety
Avery Dennison Praha
Global MDO je udržateľnejšia, prispôsobiteľná samolepiaca fólia navrhnutá tak, aby zlepšila označovanie vo všetkých typoch aplikácií, od potravín po domácnosť a osobnú starostlivosť. Fólia orientovaná v smere výroby je navrhnutá tak, aby poskytovala rovnováhu tuhosti a prispôsobivosti, ktorá umožňuje optimálne aplikačné okno, a aby vyhovovala dnešným potrebám v oblasti konverzie, tlače a aplikácií. Moderné materiály podporujú čistú recykláciu plastových obalov, zvyšujú dostupnosť recyklovaných materiálov a optimalizujú náklady v celom dodávateľskom reťazci. Konkrétny príklad preukázal 82 % zníženie spotreby vody a 74 % úspora emisií oxidu uhličitého.
Ako vytvoriť svet bez odpadu v potravinách
Biopekárna Zemanka
Víziou Biopekárne Zemanka je svet, v ktorom sa podniká s rešpektom k prírodným zdrojom, ľuďom a zároveň ekonomicky úspešne. Minimalizácia odpadu je súčasťou takéhoto sveta, a preto spoločnosť vyvíja dva projekty s nasledujúcimi cieľmi: bezobalový predaj a cirkulárne pečenie. Zámerom je minimalizovať tvorbu odpadu v obalových materiáloch a potravinách. Vďaka bezobalovým dávkovačom ušetrí Biopekáreň Zemanka každoročne niekoľko kilogramov papiera a plastov, ktoré sa bežne používajú na balenie sušienok. V rámci tzv. cirkulárneho potravinárskeho priemyslu dokáže ročne spracovať asi tonu kvalitnej a výživnej suroviny, pre ktorú zatiaľ neexistovalo využitie. Cieľom spoločnosti je pokračovať v rozširovaní projektov – ponúka bezobalové systémy napríklad do kancelárskych prevádzok. Zamestnanci spoločnosti si môžu kúpiť desiatu v bezobalovom dávkovači bez vytvárania odpadu. V oblasti cirkulárnych potravín je cieľom ďalšie rozširovanie siete odberateľov tak, aby sa výrobky dostali k čo najširšiemu počtu zákazníkov a spoločnosť dokázala vo výrobe spracovať väčšie množstvo predtým nevyužitej suroviny.
Prvá plávajúca fotovoltaická elektráreň na hornej nádrži prečerpávacej elektrárne
ČEZ
Okrem konvenčných elektrární prevádzkuje spoločnosť ČEZ aj tri prečerpávacie vodné elektrárne a testuje plávajúcu fotovoltaiku na jednej z nich – v Štěchoviciach. Do prevádzky bola uvedená v januári 2022, pôvodný výkon 21,6 kWp bol na jeseň zvýšený na 87 kWp a túto jar bol „plávajúčka“ pripojená k distribučnej sieti a dodáva bezemisnú elektrickú energiu. Fotovoltaiky na vodných nádržiach nezaberajú cennú pôdu. Panely sa lepšie chladia v blízkosti vodnej hladiny, zvyšuje sa ich účinnosť, znižujú odparovanie vody a pomáhajú udržiavať a zlepšovať jej kvalitu. Doterajšia prevádzka ukazuje, že si panely netienia, na malú vodnú plochu je možné inštalovať vysoký výkon, výroba energie je rovnomerná počas celého dňa a sklon panelov je menej náročný na údržbu. Zaťaženie snehom bolo testované tiež a demontáž je jednoduchšia ako na poľnohospodárskych plochách. FVE po načerpaní vody do hornej nádrže pláva na najvyššej kvóte hladiny. Keď energetická sústava nádrže vyčerpá kapacitu, hladina vody je o 8,7 metra nižšia. Celá konštrukcia je upevnená pojazdovými koľajnicami pripevnenými k stenám nádrže.
Elektromobilita v nákladnej doprave
Dachser Czech Republic
Projekt logistickej spoločnosti Dachser Czech Republic rieši lokálne bezemisné zásobovanie centra Prahy a Hradca Králové. Od februára 2021 ako prvý logistický provider v Českej republike spustil distribúciu paletových zásielok systémom e-cargokol. V rámci projektu Dachser využíva elektrické nákladné bicykle a elektrické distribučné vozidlo na zníženie uhlíkovej stopy v centre oboch miest pri zachovaní maximálnej spoľahlivosti doručovania. Projekt je teraz tesne pred napojením na lokálne bezemisnú pravidelnú linku zbernej služby na najfrekventovanejšej trase spoločnosti, medzi pobočkami Hradec Králové a Kladno.
Udržateľnosť a tepelné čerpadlá
Daikin Airconditioning Central Europe – Czech Republic
Tepelné čerpadlá znižujú energetickú náročnosť vykurovania a chladenia budov. Pomáhajú plniť ciele dekarbonizácie a zároveň zvyšujú podiel energie z obnoviteľných zdrojov. Použité chladivá tepelných čerpadiel sú súčasťou obehového hospodárstva, pretože sa môžu opätovne použiť na konci životnosti čerpadiel. S prispením EÚ bola vytvorená medzinárodná internetová burza Retradeables, ktorej cieľom je čo najmenej použitých F-plynov likvidovať a čo najviac recyklovať. Program „L∞P by Daikin“ podporuje spätný odber chladív zo zariadení na konci životnosti, ktoré sa po recyklácii opätovne používajú v nových výrobkoch. Prípadové štúdie z Českej republiky (rodinný dom a administratívna budova) preukázali konkrétne úspory emisií CO2 tepelnými čerpadlami a možné úspory fosílneho plynu vďaka tepelným čerpadlám.
Prevenčný program pre odolnejšiu krajinu
Kooperativa pojišťovna, Pábení
Cieľom programu je zvýšiť odolnosť krajiny proti povodniam prostredníctvom krajinných opatrení blízkych prírode, a tým prispieť k adaptácii krajiny na zmenu klímy. Kooperativa ponúka vybraným obciam úhradu štúdie uskutočniteľnosti od spolku Voda, ľudia, krajina, ktorej výstupom je prehľad možných opatrení šetrných k prírode v krajine, ktoré znižujú riziko povodní. Po vykonaní opatrenia je zvýhodnená poistná zmluva obce. Do programu sú zapojení aj ďalší partneri, ako napríklad Erste Grantika a Nadácia Partnerstva. V roku 2022 sa uskutočnil pilotný projekt, do ktorého sa zapojilo sedem obcí, tento rok pribudne ďalších desať sídel.
Redukcia plastov ako krok k udržateľnejším obalom
Lidl Česká republika
V roku 2018 sa spoločnosť Lidl Česká republika zaviazala znížiť množstvo plastov v obaloch vlastnej značky o 20 % do roku 2025 v porovnaní s rokom 2017. Záväzok bol splnený už koncom roka 2022 a zmeny sa prejavili v širokej škále výrobkov – či už ide o zníženie množstva obalov, stenčovanie fólií alebo úplné odstránenie plastov. Reťazec sa tiež zaviazal, že do roku 2025 bude 25 % recyklovaného plastu v obaloch privátnych značiek. Ich podiel v sortimente teraz predstavuje 18 %. Štvrtinu rPET obsahuje 1,5 l fľaše pramenitej vody Saguaro, obaly kávových nápojov Milbona tvoria až 50 % recyklátu. Zo 100 % recyklátov sú potom väčšinou vyrobené obaly drogériových výrobkov alebo vybraný nepotravinový spotrebný tovar. Lidl v spolupráci s Kaufland spustil pilotný projekt spätného odberu PET fliaš a plechoviek vo vybraných predajniach.
Využitie vodíka pre manipuláciu s materiálom
Linde Material Handling Česká republika
Štúdia na tému využitia vodíka pre manipuláciu s materiálom sa zaoberá emisiami, druhmi pohonov a inovatívnou technológiou vodíka. Pre každé palivo sa vypočítavajú emisné faktory CO, CO2 a NOx a ceny (elektrina, plyn, nafta a vodík). Vodík je kľúčovou témou z dôvodu emisnej neutrality, ale je dôležité si uvedomiť, že nie všetok vodík je „bez emisií“ a pomáha neutralite. Spoločnosť Linde Material Handling stavila na túto technológiu a začala vyrábať vlastné palivové články. Či to bol správny krok, bude známe čoskoro. Reálny vodíkový projekt, ktorý bol realizovaný v nemeckom Linde, nám môže byť nápovedou.
Projekt záchrany vody v závode Hamé Babice
Orkla Foods Česko a Slovensko
Projekt v jednom zo závodov Orkla (Hamé Babice) rieši stabilizáciu čerpania a úpravy vody na požadované parametre vyhovujúce technológiám, využitie tepelného potenciálu týchto vôd a následné opätovné využitie pre potreby sterilizácie, kedy nakoniec neboli potrebné chladiace veže. Spolu s FVE na novej budove druhej vodárne je spotreba energie na rekuperáciu vody neutrálna. Vďaka tomu je možné chrániť vodné zdroje (potenciál zníženia až 75 % vody zo studní) a vplyvom dimenzovania technológie rekuperácia (90 m3/h) aj značné množstvo energie. Projekt ušetrí dostatok vody na pokrytie spotreby obyvateľov menšieho mesta.
Ekologický obchod Skuteč
Penny Market
Penny v Skuteči je prvou celodrevenou predajňou tohto typu v Českej republike, pri ktorej stavbe bolo použité CLT drevo, BSH trámy a drevené fasády ThermoWood. Predajňa je tiež vybavená úspornou technológiou chladenia a klimatizáciou EasyCool s ekologickým chladivom. Od jari 2023 sa o zníženie spotreby energie postará aj strešná FVE, pričom spotrebu ešte viac znížia LED svetlá pre externé a interné osvetlenie. Obchod tiež ponúkne zákazníkom nabíjanie elektromobilov na nabíjacej stanici. Zároveň sa upravilo okolie, vytvorilo sa 3 350 m2 kvetinovej lúky doplnenej kríkmi a vysadilo sa 20 nových stromov. Na podporu včelstiev a hmyzu opeľujúceho rastliny budú na jar inštalované úle a hmyzie domčeky.
Pre Chmeľ – umelá inteligencia v chmeľnici
Plzeňský Prazdroj
Projekt Pre Chmeľ, ktorý inicioval Plzeňský Prazdroj spolu so spoločnosťou Microsoft a zástupcami českej chmeľovej komunity, spojil odborníkov z celého sveta, aby pomohol českým pestovateľom chmeľu prispôsobiť sa klimatickým zmenám. Na šiestich chmeľniciach v regióne Žatec nainštalovali senzory, ktoré monitorujú klimatické podmienky, teplotu a vlhkosť pôdy a rast chmeľového poľa zvonku, ako aj chmeľ „EKG“, ktorý využíva tok živín na monitorovanie zdravia a úrovne stresu rastlín zvnútra. Zozbierané údaje, satelitné snímky a historické údaje sa analyzujú pomocou umelej inteligencie. To pomáha pochopiť, ako chmeľ reaguje na vonkajšie podmienky. Výstupom projektu bude mobilná aplikácia, ktorá bude pestovateľom radiť, ako efektívnejšie hospodáriť s vodou a inými zdrojmi.
Recyklácia zozbieraných PET fliaš a plechoviek do nových obalov
Správca zálohového systému
Slovenský zálohový systém vysoko presiahol zákonom stanovený cieľ pre mieru návratnosti už v úvodnom roku fungovania. Spoločným úsilím sa Slovákom podarilo vyzbierať viac ako 820 miliónov zálohovaných obalov, pričom na trh bolo uvedených približne 1,1 miliardy. Zálohový systém na Slovensku tak dosiahol mieru návratnosti 71 %. Pred spustením zálohového systému sa do obehu vracalo triedeným zberom iba 60 % plastových fliaš. Vďaka zavedeniu záloh došlo k poklesu nápojových obalov odhodených v prírode. Analýzy spoločnosti ENVI-PAK ukazujú, že zatiaľ, čo v roku 2020 tvorili vo vyzbieranom odpade plechovky 21 % a PET fľaše 18 %, na jeseň roku 2022 to boli už len 4 % plechoviek a 5 % PET fliaš.
Vedecká rada – garancia nezávislosti ocenenia
Projekty vybrala vedecká rada prvého ročníka Czech & Slovak Sustainability Summit, ktorá pozostávala z nasledovných odborníkov:
- Ing. Vladimír Kočí, Ph.D., MBA, Ústav udržateľnosti a produktovej ekológie VŠCHT v Prahe (predseda);
- RNDr. Tomáš Cajthaml, Ph.D., Ústav pre životné prostredie PrF UK;
- Ing. Jan Vymazal, CSc, Katedra aplikovanej ekológie, Česká poľnohospodárska univerzita v Prahe;
- Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D., Univerzitné centrum energeticky efektívnych budov ČVUT;
- Vojtěch Kotecký, Ph.D., Centrum pre otázky životného prostredia Univerzity Karlovej;
- Jan Pivoňka, Ph.D., Ústav konzervácie potravín VŠCHT v Prahe;
- Tatiana Trecáková, Ph.D., Ústav udržateľnosti a produktovej ekológie VŠCHT v Prahe;
- Petra Innemanová, Ph.D., Ústav pre životné prostredie PrF UK;
- Milan Ščasný, Ph.D., Centrum pre otázky životného prostredia Univerzity Karlovej;
- Alexander Ač, Ph.D., Ústav výskumu globálnej zmeny AV ČR;
- Anna Pasková, M.A., Ministerstvo životného prostredia ČR;
- Daniel Hájek, Ministerstvo životného prostredia ČR.
Na záver slávnostného ceremoniálu boli udelené aj špeciálne ceny trom najlepším projektom z 12 hviezd udržateľnosti, teda projektom, ktoré počas hodnotenia získali najviac bodov od porotcov. Tri najlepšie projekty roku 2023 sú:
- Elektromobilita v nákladnej doprave od spoločnosti DACHSER Czech Republic a.s.
- Prvá plávajúca fotovoltaická elektráreň na hornej nádrži prečerpávacej elektrárne od spoločnosti ČEZ, a. s.
- Projekt vodnej záchrany v závode Hamé Babice od spoločnosti Orkla Foods Česko a Slovensko a.s.
Organizátori ocenenia Sustainability Star sa snažia zabezpečiť, aby o týchto úspešných projektoch a odborníkoch, ktorí ich realizovali, vedelo čo najviac ľudí. ATOZ Group bude o projektoch komunikovať vo vlastných B2B časopisoch pre maloobchodné komunity v Českej republike a na Slovensku (Zboží&Prodej, resp. Tovar&Predaj), pre profesionálov v oblasti logistiky a prepravy (Systémy Logistiky CZ a SK) a pre obalových profesionálov (Svet balenia). Organizátori pripravili pre B2B komunikáciu aj množstvo ďalších mediálnych partnerov. V neposlednom rade sa hlavným mediálnym partnerom programu udeľovania cien stalo Active Radio, ktoré sa zaviazalo informovať o víťazných projektoch vo svojich rádiách, vrátane dvoch najpočúvanejších staníc v Českej republike, Frekvence 1 a Evropa 2. Okrem toho môžu spoločnosti používať logá Sustainability Star 2023 vo svojej vlastnej komunikácii.