Jozefína Tóthová: Automatizácia je potrebná pre elimináciu neefektívnych činností
Už dávno neplatí, že logistika je výsostne mužské odvetvie. Práve naopak, stále viac a viac žien pôsobí, a to veľmi úspešne v oblasti riadenia logistiky. Myslí si to Jozefína Tóthová, Logistics and CS Manager spoločnosti Tubex Slovakia a interim supply chain manager v Tubex Aluminium Tubes, ktorá osobne pozná množstvo žien, ktoré sú úspešné v tejto oblasti.
Manažérka Jozefína Tóthová v odvetví logistiky pracuje už takmer 15 rokov, takže súčasná práca jej príde ako niečo absolútne prirodzené. Navyše si myslí, že najviac dokážu benefitovať z prostredia, kde prevláda rozmanitosť, a to nielen tá rodová. „Ak svoju prácu robíte s rešpektom a dosahujete výsledky, je jedno, či ste žena alebo muž.“
Rýchle rozhodovania
Logistika je nesmierne dynamickým odvetvím s požiadavkami na rýchle rozhodovanie. Ani jeden deň nie je rovnaký. Dennodenne čelí aj Jozefína Tóthová novým výzvam ako implementácia nových technológii, digitalizácia, ale aj rastúce náklady na palivo, nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Faktory ako globálny dopyt, geopolitické napätie, ekonomické podmienky vyžadujú podľa nej rýchle reakcie na tieto zmeny a výzvy. Ako sa vlastne ocitla vo svete logistiky? Vždy inklinovala k cestovaniu, cudzím jazykom, študovala podnikanie a rozvoj v cestovnom ruchu. Jej plány boli realizovať sa v odvetví, kde by som toto mohla využiť, a tak sa uplatniť.
Po škole tak pôsobila v oblasti cestovného ruchu. Z dôvodu sťahovania sa do inej lokality riešila aj zmenu práce. V tom čase prišla príležitosť práce v logistike, v projekte „na zelenej lúke / greenfielde“ pre jednu americkú spoločnosť. „Spoločnosť, ktorá začala s výrobou medicínskych výrobkov a infúznych setov na Slovensku, mi dala priestor začať v logistike a postupne odborne a profesionálne rásť. Začínala som budovaním skladov, vytváraním skladových layoutov, nastavovaním logistických tokov, transferom výroby zo zahraničia, pričom som sa toto všetko za pochodu učila popri iných skúsených kolegoch,“ vysvetľuje Jozefína Tóthová.
Zodpovednosť za riadenie
Pracovná pozícia, na ktorej pôsobí, znamenala pre ňu v osobnom živote návrat na Slovensko po takmer dvoch rokoch pôsobenia na zahraničnej pracovnej stáži. Profesionálne to bola výzva, keďže krátko po nástupe na pozíciu manažéra logistiky bola nútená prevziať zodpovednosť za celé oddelenie riadenia Supply chain. V spoločnosti, v čase jej nástupu bol logistický systém zahltený operatívou, príjmové a expedičné plochy preplnené materiálom a tovarom, regálový systém beznádejne zaplnený.
„Preto som aj v súčasnej pozícii musela najskôr upratať. Už mám za sebou etapu, kedy sú skladové zásoby optimalizované a teraz pracujem na optimalizácii existujúcich interných procesov, aby sme boli pripravení na nárast plynúci z transferov výroby zo sesterských fabrík, ale aj zákazky od nových zákazníkov,“ hovorí manažérka s tým, že momentálne je najväčšou výzvou zastabilizovať tím a nastaviť novú organizačnú štruktúru. „Mojim cieľom je Hlavne chcem byť v pozitívnom prostredí plnom ľudí, ktorí majú nadšenie veci posúvať vpred a neboja sa inovácií.“
Inovatívne produkty
Akým spôsobom sa vzdeláva Jozefína Tóthová v oblasti, ktorej sa venuje? Hlavným zdrojom jej rozvoja je každodenná práca na aktuálnych potrebách firmy. Samozrejme, zdrojom profesionálneho rastu sú hlavne odborné články a špecifické školenia. Na spoločnosti, v ktorej aktuálne pôsobí, sa jej páči, že prichádza s inovatívnymi produktami (hliníkové tuby) orientovaných na podporu udržateľnosti životného prostredia, a tým sa snaží o minimalizáciu negatívneho dopadu vlastných aktivít na svet, v ktorom žijeme. „Vyrábame, okrem iného, aj 100% recyklované obalové materiály z odpadu z hliníkových výrobkov, ktorý sa recykluje po použití koncovými spotrebiteľmi. Vďaka recyklácii, počas ktorej sa mimochodom využíva o 95% menej energie ako pri prvovýrobe, a udržateľnému využívaniu materiálov, majú naše tuby výrazne nižšiu emisnú stopu ako klasické hliníkové tuby.“
Doteraz najväčšou skúsenosťou bola pre Jozefínu Tóthovú pôsobenie v projekte pre slovenskú spoločnosť v jej závode v Bosne a Hercegovine. Transferovali výrobné linky z iných závodov a k tomu spoločnosť investovala do novej výrobnej linky, čomu bolo potrebné prispôsobiť logistické toky a skladovanie. Pre ňu to znamenalo nielen naučiť sa nový jazyk, ale hlavne riadiť tím, ktorý je kultúrne a nastavením odlišný, ako boli moje predchádzajúce skúsenosti. „Bolo náročné nastaviť transfer a skladovanie materiálov v existujúcich priestoroch fabriky. V rámci projektu som navrhovala a riadila stavebné úpravy, dispozičné riešenia, cesty, nastavovala som proces interného transportu, zmenu toku tovarov do jednotlivých skladov,“ vymenúva Jozefína Tóthová, ktorá riešila aj implementáciu nástrojov robotizácie, automatizované balenie a následný presun hotových výrobkov do skladov.
Prinášame vám ochutnávku z aktuálneho čísla časopisu Systémy Logistiky 94/2023.
Celý článok, ktorý bol publikovaný v rámci rubriky Žena v logistike, si môžete prečítať v časopis Systémy Logistiky 94/2023, alebo aj na našej webovej stránke.