Martin Stratov: Navrhujeme optimálne riešenie v každej oblasti, a to aj v udržateľnosti
Spoločnosť Garbe Industrial Real Estate Slovakia zintenzívnila v poslednom období svoje developerské aktivity. Momentálne stavia v Piešťanoch, pričom svoju pozornosť zameriava najmä na efektívne a udržateľné riešenia, ktoré prinášajú rôzne typy benefitov nielen pre nových nájomcov, ale aj pre spoločnosť z hľadiska ekológie. Čo všetko ponúkajú záujemcom haly, aj na to sme sa pýtali Martina Stratova, riaditeľa pre rozvoj obchodu Garbe v Českej republike a na Slovensku.
Opísali by ste detailnejšie váš projekt v Piešťanoch?
Garbe Green Park Piešťany je náš pilotný projekt s prvou plne prenajatou halou, a druhou vo výstavbe. Ako názov naznačuje, ide o areál plný udržateľných riešení, k čomu nám okrem našej filozofie dopomohol aj samotný pozemok, ktorý vytvára dobré podmienky na to byť udržateľný a inovatívny. Celkovo bude mať areál 26-tisíc m2 a dokončenie je predpokladané v druhom kvartály 2023. Zatiaľ sú u nás spoločnosti Naut a Inalfa Roof Systems a ďalších nájomcov intenzívne hľadáme.
Čo sa vám už podarilo dokončiť a realizovať už doteraz?
Máme dokončenú prvú halu, ktorá má veľkosť 8-tisíc m2, a väčšinu spoločnej infraštruktúry. Druhá hala vo veľkosti 18-tisíc m2 je v štádiu oplášťovania a realizácie strešnej konštrukcie.
Prezradili by ste, čo máte ešte v pláne realizovať čo sa týka vášho projektu v Piešťanoch?
Po prenájme prvej haly sme sa špekulatívne pustili do výstavby druhej a komunikujeme s niekoľkými spoločnosťami, zväčša už etablovanými u nás na Slovensku. Veríme, že areál má čo ponúknuť z hľadiska energetiky, nakoľko nepoužívame plyn a máme tepelné čerpadlá s fotovoltaickými panelmi. V porovnaní s akoukoľvek staršou budovou vychádzame v spotrebe energeticky výrazne lepšie, a preto očakávame klientelu hlavne zo starších areálov.
Prvá hala je dokončená a máte aj nájomcov. O aké spoločnosti ide?
Ide o spoločnosť Inalfa Roof Systems Slovakia a spoločnosť Naut Group SK. Inalfa Roof Systems Slovakia sa sústreďuje na výrobu strešných okien pre známych dodávateľov nákladných vozidiel ako MAN, DAF, Scania, Daimler či Volvo. Okrem toho má klientov aj z automobilového priemyslu ako BMW, Daimler a VW.
Naut Group SK pôsobí na trhoch Slovenskej, Českej a Maďarskej republiky. Spoločnosť sa venuje stavbe a riadeniu obchodných štruktúr merchandisingu a zberu dát, skladovaniu a logistike POS materiálov a tovaru či aj e-commerce architektúre a kompletnej starostlivosti o ekosystém a integrácii ERP/WMS/CRM.
Aké výhody dokážete ponúknuť svojim partnerom oproti konkurencii? Na čo vlastne kladiete dôraz pri výstavbe svojich hál vrátane tej druhej v Piešťanoch?
Sme rodinná firma, určite osobný prístup a flexibilitu. Udržateľnosť je už taká obohraná pesnička v internetovom priestore, takže preferujeme aby za nás hovorili realizované a implementované opatrenia. Zdôrazním opäť výrobu energie a vykurovanie tepelnými čerpadlami, kde môže klient pocítiť benefity aj finančne.
Ako ste na tom čo sa týka dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050?
Verím, že smerujeme k tomu, aby bol projekt energicky autonómny a keďže sme nezávislí od plynu, našim cieľom je vyrábať viac elektriny než spotrebujeme. Chceme byť pripravení na jej predaj tretím stranám, ako napríklad pri nabíjaní elektromobilov či dodávok. Takisto máme vlastnú vodáreň, zdroj vody a areál je nezávislý na jej dodávke. Otázka je, čo urobí slovenská vláda do roku 2050, aby naše snaženie podporila.
Očakávate ekologický prístup aj od svojich klientov?
Klient sa má bezstarostne nasťahovať a nechať tieto veci na developera. Developer musí navnímať ich biznis a prevádzku tak, aby vedel navrhnúť optimálne riešenia v každej oblasti vrátane udržateľnosti. Samozrejme, na druhej strane očakávame, že klient bude zdieľať naše nadšenie a vynaloží patričné úsilie vo svojej prevádzke a činnosti na podporu našich cieľov v oblasti ekológie a udržateľnosti.
Do akej miery budú vaše budovy a ich okolie schopné využívať aj alternatívne zdroje energií?
Jednoznačne sa poďme zbaviť plynu, a tu podotýkam, že rozhodnutie urobiť areál bez plynu padol lete 2020 dávno pred vojnou na Ukrajine. Ďalej sa poďme venovať vode, jej zdrojom a opätovnému využívaniu.
Priblížili by ste vaše ďalšie plány na Slovensku?
Chceme robiť práve takéto areály ako tento Piešťanský, ale vo väčšom meradle. Neradi ohurujeme miliónmi eur a desiatkami tisíc metrov štvorcových, to prenecháme našim konkurentom. Chceme, aby tu po nás niečo zostalo, niečo zmysluplné, čo bude plniť funkciu kritickej infraštruktúry, pretože či sa nám to páči, alebo nie, už COVID-19 nás naučil, že nákupné centrá a kancelárske budovy môžeme zavrieť, ale sklady a výrobné haly nie.
Aktuálne zažívame nielen vysokú infláciu, ale aj energetickú krízu. Ako ste sa s nimi vysporiadali?
Všeobecne toto je vtipná otázka. Každý podnikateľ buď prispôsobí svoju cenovú politiku a očakávanie zisku novým podmienkam na trhu, alebo ukončí svoju činnosť. Iná odpoveď neexistuje. Bohužiaľ nepodnikáme v energetike, ani so stavebnými materiálmi, či komoditami, takže z rekordných ziskov sa tešiť nebudeme.
Čo všetko robíte v záujme dosiahnutia čo najvyššej efektivity pri realizácii vašich plánov?
Myslím, že je potrebné byť otvorený novým veciam, technológiám a inováciám. Doba ide rýchlo dopredu aj v oblasti technológií v stavebníctve a prevádzke, len treba sledovať trendy a nezaspať.
Rozhovor pripravil Tomáš Szmrecsányi, šéfredaktor časopisu Systémy Logistiky