Napriek energetickej kríze aj vyšším cenám je neustály záujem o leteckú nákladnú dopravu
Objem nákladnej prepravy začiatkom leta 2022 medziročne dosiahol vyššie hodnoty ako pred rokom, ale ešte stále nedosiahol úroveň spred pandémie. Najväčší podiel na prepravených tonách tovaru mala už klasicky cestná doprava, a to vo výške viac ako 70 %. Pokles však zaznamenala aj železničná nákladná doprava, medziročne poklesla o 5,2 %. Naopak, vzrástli tržby v leteckej nákladnej doprave medziročne viac ako štvornásobne, avšak tento druh dopravy predstavuje pomerovo iba malú zložku odvetvia. Kým vodná doprava zaznamenala rast o 22,3 %, tak letecká doprava až o 45,9 %.
Spojenie medzi Šanghajom a Frankfurtom
Ako vnímajú aktuálne leteckú dopravu logistické firmy, ktoré pôsobia aj na Slovensku? Dachser Air & Sea Logistics napríklad predlžil svoj charterový program na trase medzi Šanghajom a Frankfurtom na obdobie od mája 2022 do apríla 2024. To umožňuje poskytovateľovi logistických služieb naďalej ponúkať zákazníkom spoľahlivé prepravné kapacity.
Dachser lieta na širokotrupom lietadle medzi Áziou a Európou dva dni v týždni, pričom naraz prepraví 33 ton nákladu. Charterový program firmy ponúka zákazníkom leteckej nákladnej prepravy ďalšiu kapacitu, na ktorú sa môžu spoľahnúť pri plánovaní – najmä v aktuálnom období, keď obchodné cesty medzi Áziou a Európou tvrdo zasiahla blokáda v Šanghaji, ako aj vojna na Ukrajine a súvisiace sankcie.
„Dopyt našich zákazníkov po charterovej kapacite zostáva rovnako vysoký ako kedykoľvek predtým,“ hovorí Timo Stroh, vedúci globálnej leteckej prepravy v spoločnosti Dachser, ktorá vytvorila vlastnú dopravnú sieť s pravidelnými spojeniami medzi Áziou, Európou a Severnou Amerikou, aby bola schopná ponúkať flexibilné riešenia.
Následky náročných časov
Dnešné negatívne vplyvy na svetových trhoch pociťuje samozrejme aj letecká nákladná doprava. Hoci nedostatok kapacít bol citeľný už pred pandémiou, situácia sa v posledných mesiacoch ešte výraznejšie zhoršila.
Napríklad uzatvorenie vzdušného priestoru v dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine predĺžilo lety približne o dve a pol hodiny. To znamená, že je potrebné prevážať viac paliva, ktorého cena sa zvýšila a jeho hmotnosť znižuje možné zaťaženie nákladom.
„Prevádzka našich vlastných charterových spojení otvára možnosti pre dostatočné kapacity a dáva nám určitý stupeň nezávislosti, ak ide o manipuláciu,“ vysvetľuje Stroh s tým, že sieť leteckej nákladnej dopravy spoločnosti je úzko prepojená s jej európskou pozemnou dopravnou sieťou. Zákazníci teda profitujú z komplexnej prepravy jej leteckých nákladných zásielok medzi Európou a Áziou.
„Dokonca aj v týchto ekonomický turbulentných časoch si stojíme za našimi vlastnými chartami a zaisťujeme predvídateľné prepravné kapacity pre našich zákazníkov.“
Dopyt po leteckej doprave
Podľa posledných údajov aj poskytovateľ logistiky cargo-partner dosiahol jednociferný alebo dvojciferný rast vo všetkých oblastiach, a to z hľadiska objemu. Samozrejme, najväčším ťahúňom predaja boli historicky vysoké prepravné ceny.
Zaujímavosťou je, že najsilnejší rast bol zaznamenaný v leteckej nákladnej doprave. Podobne ako v roku 2021, kedy tonáž vzrástla z viac ako 180-tisíc ton na necelých 240-tisíc ton. Tento nárast o viac než 32 % možno pripísať najmä rozsiahlej ponuke charterových a núdzových riešení zo strany cargo-partner, po ktorých je neustále dopyt zákazníkov.
Letecké spojenie v Amerike
Medzinárodný poskytovateľ logistiky rozšíril svoju globálnu sieť o novú pobočku aj v Mexiko City, aby bol bližšie k tamojším klientom a partnerom. Tím spoločnosti cargo partner v Mexiku teraz zákazníkom v tejto krajine ponúka kompletné portfólio služieb, a to od leteckej, námornej až po cestnej dopravy, vrátane door-to-door riešenia z a do USA.
Na pozadí pretrvávajúcich logistických obmedzení, nahromadení objednávok a meškaniach v globálnych dodávateľských reťazcoch, stále viac spoločností hľadá poskytovateľov logistiky schopných ponúknuť špecializovanú lokálnu podporu. Tak je tomu u nás na Slovensku, v Európe, ale aj na severoamerickom kontinente.
Aby spoločnosť cargo-partner uspokojila potreby kľúčových zákazníkov v Mexiku a zaistila rýchle a flexibilné služby, otvorila plne funkčnú pobočku v Mexiko City, ktorá má na starosti aj leteckú nákladnú dopravu.
Tím spoločnosti cargo-partner v Mexiko City ponúka komplexné portfólio služieb leteckej, námornej a cestnej dopravy vrátane colného odbavenia pre import aj export.