Na kafe s… Martinom Adamičkom, vedúcim oddelenia plánovanie logistiky vo Volkswagen Slovakia
Ako na efektivitu využitia IT systémov v rámci výrobnej logistiky? Prečo je dôležitá prepojenie IT systémov s výrobnými a skladovacími procesmi? Do akej miery sa dajú rôzne typy vozíkov prepojiť s IT technológiami a aké výhody vlastne prináša? A ako to vyzerá aktuálne s digitalizáciou a automatizáciou na Slovensku? Aj o tom, ako aj o ďalších nových trendoch sme hovoril pri kafe s Martinom Adamičkom, vedúcim oddelenia plánovanie logistiky vo Volkswagen Slovakia.
Priblížili by ste, ako to vyzerá vo vašom prípade s prepojením IT a manipulačnej techniky?
V súvislosti so zvyšovaním efektivity je prepojenie manipulačnej techniky s IT-komponentmi v dnešnej dobe úplným štandardom.
Prečo je dôležité prepojenie IT a manipulačnej techniky?
Ako som už spomenul v predchádzajúcej odpovedi, ide predovšetkým o zvyšovanie efektivity. Prepojenie IT s manipulačnou technikou zvyšuje rýchlosť vybavovania jednotlivých objednávok a v neposlednom rade aj presnosť.
Čo prinesie budúcnosť čo sa týka zvyšovania efektivity prostredníctvom digitalizácie procesov pri využívaní manipulačnej techniky?
Budúcnosť už prišla. Existuje niekoľko riešení, ktoré umožňujú pomocou vytvárania digitálnych máp sledovať pohyb manipulačnej techniky v reálnom čase a pomocou týchto nástrojov stanoviť vyťaženosť manipulačnej techniky, prípadne úzke miesta, alebo tiež zlepšiť bezpečnosť pri práci. Vytvorenie digitálneho dvojčaťa slúži zároveň aj ako nástroj kvalifikácie pre vodičov manipulačnej techniky.
Vedeli by ste konkretizovať, aké IT systémy najčastejšie využívate a čo vám aké benefity prinášajú?
Vo Volkswagen Slovakia využívame štandardné koncernové systémy. Benefit spočíva práve v tom, že informácie, reporting a analýzy poskytujú štandardizovanú formu, a keďže ide o koncernové riešenia, nie je potrebné vyvíjať vlastné systémy.
Do akej miery dokáže digitalizácia znižovať náklady, najmä v dnešnej dobe, kedy je inflácia taká vysoká?
Digitalizácia pomocou RPA (BOT) aj na pohľad možno triviálnych úkonov dokáže pomôcť efektívnejšie využívať čas. To znamená, že úkony, ktoré je potrebné robiť manuálne, za mňa preberie RPA (BOT), a môžem sa tak prioritne venovať úkonom s vyššou pridanou hodnotou.
V čom vidíte prínos automatizácie, a to aj čo sa týka šetrenia? Vidíte reálne nižšie náklady vďaka tomu, že ste mnohé logistické aj výrobné procesy automatizovali?
Zmysel automatizácie logistiky spočíva predovšetkým v znižovaní nákladov, inak by bola samoúčelná. Zároveň je ale automatizácia potrebná aj z pohľadu ergonómie na pracovisku.
Kde všade sa snažíte procesy vo fabrike optimalizovať, aby nebola výroba napriek vysokým cenám energií ohrozená?
V tomto mimoriadne náročnom období je veľmi dôležité sústrediť sa aj naďalej na zvyšovanie efektivity, prísnu nákladovú disciplínu a dlhodobé šetrenie zdrojmi vo všetkých oblastiach, naprieč celým podnikom. Je to nevyhnutné ako z ekonomického, tak aj z environmentálneho hľadiska.
Čo podľa vás prinesú najbližšie mesiace a budúci rok pre logistiku ako takú v automotive?
Možno očakávať, že aj naďalej budeme čeliť náročným časom. Ale ako optimista dúfam, že v dohľadnej dobe sa globálna situácia stabilizuje.
Rozhovor pripravil Tomáš Szmrecsányi, šéfredaktor časopisu Systémy Logistiky