Ivan Pastier: Máme rozbehnutú najväčšiu špekulatívnu výstavbu
Rok 2021 sa síce začínal a do istej miery aj končil lockdownom, avšak neistota logistických firiem vrátane developerských bola oveľa nižšia ako pred rokom. Postupne navyše zaznamenávajú developeri zvyšujúci sa dopyt, a to najmä po moderných logistických priestoroch. Čím to je a čo prinesie budúcnosť, aj na to sme sa pýtali Ivana Pastiera, senior business development managera spoločnosti CTP pre Slovensko.
Napriek koronakríze je v súčasnosti vysoký záujem o kvalitné logistické priestory. Prečo je tomu tak?
Je to spôsobené podľa môjho názoru takzvanou Global supply chain disruption, ktorá bola spôsobená pandémiou. Tá odhalila, ako subtilné boli materiálové toky, ktoré sa potrhali, spoločnosti sa nedostávajú k vstupným materiálom, musia zastavovať výrobu a toto spomaľuje obnovu ekonomického rastu. Toto vytvára spomínaný tlak na nové logistické priestory, ale na druhej strane sme limitovaní viacerými faktormi.
Akými?
Napríklad povoľovací proces na Slovensku je jeden z najstarších a najpomalších v Eurozóne. A keď sa vám ho aj podarí získať, bojujete následne s vyššími cenami na výstavbu a výpadkami stavebných materiálov, a to z tých istých dôvodov, ako som spomínal pred chvíľou. Preto máme povolenú väčšinu našich lokalít a stavebné kapacity objednávame aj na niekoľko rokov dopredu.
Akým spôsobom chcete byť pripravení pre klientov?
Dovolím si tvrdiť, že na Slovensku máme rozbehnutú najväčšiu špekulatívnu výstavbu. Pandémia z krátkodobého hľadiska negatívne vplývala na naše plány, ale zo strednodobého a dlhodobého hľadiska má veľmi pozitívny dopad na náš business.
Spomalil vaše plány nárast cien stavebných materiálov, energií či pohonných látok?
Niektoré fázy výstavby boli mierne spomalené, ale žiadne väčšie výpadky sme nezaznamenali, ktoré by ohrozili naše plány. Najviac nás spomaľuje nekonanie stavebných úradov, ktoré sa akosi pomalšie adaptujú na nový normál.
Na akých projektoch CTP momentálne pracuje na Slovensku?
Aj nárast e-commerce zvýšil dopyt nájomcov po skladových priestoroch…
Retail bol už dávno v digitálnej premene a pandémia túto premenu len akcelerovala. Nákupy sa presúvajú do online sveta a e-commerce fulfillment čelí viacerým výzvam, napríklad ako doručenie na druhý deň, čo má významný vplyv na potrebu skladových priestorov.
Ktorý segment bol ešte pozitívne zasiahnutý?
Ďalším pozitívne zasiahnutým segmentom je určite urban logistics. Evidujeme stále viac dopytov na expresné a balíkové služby, mikro-fulfilment centrá, pick-up miesta. Je veľmi dôležité, aby boli bližšie k centru mesta, pretože last mile náklady tvoria výraznú časť nákladov na doručenie a klientom sa oplatí byt bližšie ku svojim zákazníkom.
Aké sú vaše ďalšie plány?
Náš cieľ pracovne nazývame 1023, to znamená, že do roku 2023 chceme mať 10 miliónov m2 hál. Zatiaľ všetky indikátory naznačujú, že sa nám to podarí.
Ako to vyzerá s vašim environmentálnym prístupom?
Nechceme len rásť, ale chceme mat aj pozitívny dopad na prostredie, v ktorom žijeme. Preto sme certifikovali všetky naše budovy podľa BREEAM a všetky novo postavené budovy sú v štandarde BREEAM Excellent. Na strechy našich budov inštalujeme fotovoltaické články, momentálne sme na 5800 MWh. Už teraz je celá naša CTP prevádzka „Carbon Neutral“.
Bojujete aj s klimatickými zmenami?
V roku 2023 chceme postaviť prvú uhlíkovo neutrálnu budovu a v roku 2025 budeme stavať budovy nezávislé na fosílnych palivách. Do roku 2035 chceme offsetnúť celé zabudované CO2 do lesov. Na Slovensku a Čechách je vyše 50 percent lesov monokultúrnych, čo ich robí zraniteľné voči klimatickým zmenám a podkrovným škodcom. Preto sme kúpili 5.6 miliónov metrov štvorcových lesa v Čechách. Tento les od roku 2019 revitalizujeme tým, že sme vysadili vyše 108 000 stromov v 16 rôznych druhoch.
Rozhovor pripravil Tomáš Szmrecsányi, šéfredaktor časopisu Systémy Logistiky