Slovensko je jedenástou európskou krajinou, ktorá zaviedla zálohovanie nápojových obalov
Slovensko od začiatku januára roku 2022 spúšťa systém zálohovania plastových fliaš a plechoviek, od ktorého si sľubuje zníženie množstva odpadu a vyššiu recykláciu použitých nápojových obalov.
Zálohový systém symbolicky odštartoval 3. januára 2022 minister životného prostredia Ján Budaj spolu so zástupkyňami Správcu zálohového systému. Zálohujú sa všetky jednorazové plastové fľaše a plechovky od nápojov s objemom 0,1 l až 3 l. Na každej zálohovanej fľaši či plechovke je či ešte bude symbol „Z“ v recyklačných šípkach a text “ZÁLOHOVANÉ”. Len takto označené obaly sa zálohujú a spotrebitelia ich môžu vrátiť na odberné miesto za 15 eurocentov.
Nápoje v zálohovaných obaloch však spotrebitelia zatiaľ vo väčšine predajní nenájdu. Obchodníci majú nasledujúci polrok čas na to, aby dopredali zásoby. Následne po 30. júni 2022 bude možné uvádzať na trh iba zálohované plastové fľaše a plechovky. Vrátiť zálohovaný obal bude možné v každej predajni, ktorá je zapojená do zálohového systému. „Takýchto miest bude postupne od januára viac ako 2 000 po celom Slovensku,“ zdôraznil rezort životného prostredia.
„Už len tým, že sme sa odhodlali spustiť tento systém, ktorý je výborne nastavený, sme urobili tému očistenia Slovenska veľkou témou. Zálohový systém má za cieľ zozbierať 90 percent a viac plastových a hliníkových obalov a permanentne udržiavať na Slovensku čistotu, keďže za každý takýto obal si človek radšej zoberie 15 centov, akoby ho zahodil,“ vyhlásil Ján Budaj.
Ako podotkla generálna riaditeľka Správcu zálohového systému Mária Trčková, v súčasnosti väčšina nápojových obalov na Slovensku končí mimo triedeného zberu. „Dnes končí väčšina obalov tam, kde nemá – nevytriedené, nerecyklované a pohodené v prírode. Vďaka zálohovému systému je možné zvýšiť aktuálnu mieru zberu nápojových obalov na 90%, efektívne ich recyklovať a následne materiál využiť pri výrobe nových obalov.“
Pretože zálohovanie je zásadný pre všetky zainteresované strany – výrobcov baleného tovaru, výrobcov obalov, recyklačné spoločnosti, maloobchodníkov a, samozrejme, aj spotrebiteľov – rozhodli sme sprístupniť pre našich čitateľov a sledovateľov prezentáciu o novom systéme od Lucie Morvai, riaditeľky pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému a výkonnej riaditeľky Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku. Prezentácia zaznela na kongrese OBALKO v októbri.
Prezentáciu môžete stiahnuť ako PDF tu:
K debatě o zavedení podobného systému v České republice vyzývá například Institut Cirkulární Ekonomiky, z. ú. (Soňa Jonášová) nebo Iniciativa pro zálohování (Kristýna Havligerová) založená společnostmi Coca-Cola HBC Česko a Slovensko (Dan Timotin), The HEINEKEN Company Česká republika (Andrea Vogliazzo), Kofola ČeskoSlovensko (Jannis Samaras), Mattoni 1873 (Alessandro Pasquale) a Plzeňský Prazdroj (Dragos Constantinescu). Více o této Iniciativě pro zálohování si můžete přečíst zde:
A jaký by měl zálohovací systém v České republice dopad na maloobchodníky na tradičním trhu? O tomto se debatovalo na 26. kongresu #Samoška v inspirativní panelové diskuzi, které se zúčastnili jí Pavel Březina z Asociace českého tradičního obchodu a Skupina COOP, Daniel Buryš z Kofola ČeskoSlovensko, Daniel Dzmuran z EEIP, a.s., Josef Jukl z Plzeňský Prazdroj, Miloš Kužvart z České asociace oběhového hospodářství a Richard Piluša z GfK Czech. Panel moderoval Jeffrey Osterroth, generální ředitel společnosti Atoz Group, která kongres Samoška pravidelně pořádá.
O tom, co v debatě o #zálohování nápojových obalů mimo jiné zaznělo, si můžete přečíst v podrobném zápisu z panelu, který vyšel ve Speciálu Samoška jako příloha našeho sesterského časopisu Zboží&Prodej:
https://www.zboziaprodej.cz/wp-content/uploads/2022/01/Special-Samoska-CZ-26.pdf
Ale to není všechno. Můžete se těšit na podrobný článek o prvních měsících fungování zálohovacího systému na Slovensku, který připravujeme společně s naším dalším sesterským časopisem, Tovar&Predaj. Vyjde v naším dalším čísle v březnu.