Logistickí profesionáli z KLM na návšteve skladov spoločnosti Hopi SK
Po letných horúčavách sa opäť stretli členovia slovenského Klubu logistických manažérov. Tentokrát sa tak stalo v spoločnosti Hopi SK v Maduniciach, kde profesionálov zo sveta logistiky privítal Péter Vörös, konateľ firmy. Podľa logistických profesionálov je vždy prínosom, keď sa fyzicky, priamo na mieste môžu pozrieť na to, čo ich spája, teda na logistiku.
Konateľ Hopi SK predstavil hosťom nielen históriu a štruktúru spoločnosti, ale oboznámil ich aj nedávnymi zmenami, úspechmi i budúcimi plánmi. Obrovský prínos a výnimočnosť vo vlastnej firme vidí najmä v extrémne silnej orientácii na potreby zákazníkov, ktorá vychádza z princípov fungovania rodinnej firmy. Ako zdôraznil Péter Vörös, zákazník je pre nich najdôležitejší. „To nie je len klišé. Je to realita. Najväčšiu radosť máme z toho, že našu pro-zákaznícku filozofiu utvrdzujeme nielen na lokálnej, ale aj na európskej úrovni už 20, resp. 30 rokov.“
Spoznanie logistiky firiem
Prečo sú dôležité stretnutia logistických manažérov aj v rôznych podnikoch? Podľa Pétera Vörösa pretože v dnešnej dobe sú osobné stretnutia vzácne. Ako podotkol, best practise sharing, teda spoznanie logistiky iných firiem a vzájomné inšpiratívne diskusie sú súčasťou týchto stretnutí.
„Prvotným cieľom nás všetkých je, aby sme neustále optimalizovali a zefektívňovali tzv. E2E Supply chain flow – čiže dodávateľsko-odberateľský reťazec. Networking, inšpirácia a spoločnosť príjemných ľudí na týchto stretnutiach je navyše čerešničkou na torte,“ zdôrazňuje konateľ Hopi SK.
Jeho slová potvrdzuje aj Ľuboš Imre, generálny riaditeľ spoločnosti Toyota Material Handling Slovensko, podľa ktorého nič nemôže nahradiť osobnú návštevu v prevádzke u zákazníkov alebo dodávateľov. „Takže je to jedinečný spôsob ako si pozrieť na vlastné oči to, čo zaujíma práve vás, a zároveň sa dá na mieste skonzultovať množstvo otázok k rôznym témam, ktoré sa objavia v rámci prehliadky.“
Podobné stretnutia, aké sa konalo v Hopi Sk, vytvárajú podľa Kataríny Dobišovej, manažérky distribúcie CZ & SK spoločnosti Nestlé, príležitosť vidieť logistiku z inej perspektívy. „Alebo vidíme inú časť logistiky ako práve tú, ktorej sa venujeme my. Prípadne vidíme, že iné spoločnosti riešia veľmi podobné situácie, ako my a môžeme sa inšpirovať ich riešeniami či prístupom.“
„Podobné stretnutia vo firmách sú určite dobré pre výmenu Best practice, a tým pádom sa všetci členovia klubu navzájom ťahajú vpred. Máme síce naštudované špecifikácie týchto typov prevádzok, ale fyzická prítomnosť na mieste činu je vždy na nezaplatenie,“ dodal Ivan Pastier, senior business development manager spoločnosti CTP.
Inovácie sú nevyhnutné
Z pandémie vyšlo Hopi SK posilnené. „Ukázali sme, že okrem fungujúcich systémov máme okolo nás aj zrelý a dobre fungujúci tím ľudí, ktorý dokázal svoju profesionalitu a oddanosť aj v tých najťažších časoch. Evidujeme vnútornú stabilitu s veľkou chuťou do ďalšieho rozvoja našej firmy vo všetkom čo robíme a aj niečo navyše. Spoliehame sa na holdingovú štruktúru, na náš stredoeurópsky rozmer a tiež na veľmi silný lokálny rastový potenciál,“ hovorí Péter Vörös s tým, že počas pandémie preorganizovali sklady v Maduniciach.
Na trhu podľa neho vidieť, že sa logistika prudko zrýchľuje. Všetky inovácie v skladoch, či už v prípade skladovacej techniky, baliacej techniky alebo podporných vnútorných procesov, robili preto, aby logistiku zrýchlili a zefektívnili.
„Teraz s odstupom času vidíme a máme radosť z toho, že sa nám to podarilo. Aj toto nám dáva sebaistotu do budúceho obdobia. Príjmový dopravník, široké uličky, expedičný dopravník ani automatické baliace zariadenia by samé o sebe nemali dostatočný efekt. Avšak zosúladenie systémov fungovania všetkých týchto noviniek pomohlo zefektívniť fungovanie skladu na všetkých jeho úsekoch.“
Okrem toho, že v Hopi SK pokračujú v nastavenom trende vývoja, vidia určitý priestor aj v plne automatických zariadeniach. „Napríklad v AGV alebo Cobotoch. Rovnako dôležitá je pre nás tiež automatizácia a robotizácia vnútropodnikových procesov.“
Diskusia o fotovoltaike
Počas stretnutia v Maduniciach sa diskutovalo aj o využívaní fotovoltaiky, do ktorej investovala aj spoločnosť Hopi SK. Viedlo ich k tomu presvedčenie o tom, že fotovoltaika je ich budúcnosť na ceste k trvalo udržateľnej logistike. Charakter ich mraziarní im ponúka možnosť vyrobenú elektrickú energiu zúročiť priamo v chladiarenských zariadeniach.
„Máme v pláne rozšíriť našu fotovoltaickú elektráreň a budeme radi, keď sa v budúcnosti celý logistický sektor dostane do kategórie oprávnených uchádzačov o dotácie EÚ na tento účel. Tento krok by v budúcnosti uľahčil rozhodovací proces nielen nám,“ zdôrazňuje Péter Vörös.
Mrazené a chladené výrobky
„V prvom rade obdivujem ľudí, ktorí pracujú celý deň v mraze -18°C. Tiež ma potešilo stretnutie s ostatnými kolegami z KLM. A v neposlednom rade ma viedol do Hopi SK profesný záujem, keďže Nestlé plánuje otvoriť výberové konanie na HUB, ktorý bude zásobovať mrazenými a chladenými výrobkami zákazníkov v niekoľkých krajinách v rámci Európy,“ podotkla Katarína Dobišová, manažérka distribúcie CZ & SK Nestlé.
Stretnutie vyzdvihol aj Tomáš Ostatník, director business development GO ASSET Development. „Pri týchto stretnutiach máme príležitosť vidieť na živo procesy kolegov a vymeniť si navzájom skúsenosti. Zároveň nám tieto stretnutia umožňujú „nasať atmosféru (firemnú kultúru)” hostiteľskej spoločnosti. Zaujala ma komplexnosť skladovania pri nízkych teplotách a s tým spojené procesy. Najviac pozitívne šokujúca bola živá skúsenosť na obhliadke pri výške skladov až 17,5 metrov a teplote v mraziacej časti -18°C.“
Automatizácia manipulácie
„Ako dlhoročný dodávateľ manipulačnej techniky pre Hopi SK poznáme ich prevádzky, ale pri stretnutí KLM boli diskutované aj iné témy ako potreba manipulačnej techniky, takže som sa dozvedel aj nové zaujímavé informácie o fungovaní nášho dôležitého obchodného partnera. Pre nás, samozrejme, najviac rezonuje najmä deklarovaný záujem o automatizáciu manipulácie, ktorý je trendom posledného obdobia,“ zdôraznil Ľuboš Imre, generálny riaditeľ Toyota Material Handling Slovensko.
Návštevu v Hopi SK privítal aj Tomáš Šuhányi, konateľ Tirex, podľa ktorého stretnutia členov KLM aj v podnikoch prinášajú networking, brainstorming, informácie o dianí v branži, inšpirácie z prostredia mimo obvyklý okruh činnosti. „Zaujala ma najmä dynamika rozvoja firmy Hopi SK, expanzia mimo logistiku. Ako aj doprava či medzinárodná štruktúra spoločnosti.“
Pochopiť aj užšie súvislosti
Peter Ballay, supply chain director spoločnosti MECOM GROUP, je názoru, že raz videné je ďaleko viac ako sto krát počuté. Návšteva v Hopi SK poskytuje podľa neho možnosť pochopiť aj užšie súvislosti a prípadný potenciál využitia videného vo vlastných procesoch.
„Zároveň benefitom pre hostiteľa je priestor na spätnú väzbu a výmenu skúseností použiteľných na zlepšenie. Aj za najlepším procesom je človek, v Hopi SK sme mali možnosť spoznať tím motivovaných ľudí s ´drivom´ robiť veci inak, lepšie, čo je asi najväčšou devízou každej spoločnosti. Rovnako je Hopi SK pekným príkladom, ako sa dá popri funkčnej logistike venovať dôraz aj na ekológiu, používaním obnoviteľných zdrojov,“ dodal Peter Ballay.
Súhlasí s tým aj konateľka firmy Allmonta Zuzana Kubicová, podľa ktorej každá prevádzka má svoje špecifiká a je veľmi zaujímavé vidieť v praxi, ako funguje. „V rámci návštevy príde na dotazy a informácie, ktoré by nás pri teoretickej prezentácii pri stole asi ani len nenapadli,“ podotkne Zuzana Kubicová a dodáva: „Návšteva v Hopi SK bola naozaj výnimočná – skvelo zorganizované, veľmi zaujímavá prezentácia, ako aj samotná návšteva skladu. Mňa osobne zaujali práve osobité požiadavky, ktoré vyžaduje stavba mraziarenského skladu a debata ohľadom použitia fotovoltaiky pre skladové budovy.“
Ako pripomenie Jozef Holota, corporate logistics – process and systems development manager Agrana Beteiligungs AG, Slovenské cukrovary, pri reálnej návšteve prevádzky majú logistickí profesionáli možnosť pozorovať a pýtať sa na detaily, ktoré nikdy neuvidia v žiadnej oficiálnej prezentácii. „Uvedomovať si vďaka takejto priamej konfrontácii a vlastnej skúsenosti dôležité súvislosti, ktoré ovplyvňujú usporiadanie a výkonnosť rôznych logistických systémov často umožňuje lepšie pochopiť a reagovať na výzvy, s ktorými sa logistici v praxi stretávajú,“ zdôrazňuje Jozef Holota a podotkne: „Bol to veľmi zaujímavý dielik do obrazu FMCG logistiky s tepelným režimom v prostredí špecializovaného poskytovateľa služieb. Odniesol som si niekoľko technických detailov, ale takisto lepšie chápanie dynamiky a hlavných výziev prevádzky Hopi SK.“
Článok pripravil Tomáš Szmrecsányi, šéfredaktor časopisu Systémy Logistiky