Čaro internetových obchodov objavili aj starší zákazníci
Oblasť elektronického obchodu sa za posledné roky dynamicky vyvíja a pandémia koronavírusu, ktorá vypukla začiatkom minulého roka tento rast ešte zrýchlila. Zvýšil sa nielen počet zákazníkov, ale aj množstvo nákupov, ktoré ľudia na internete robia. Počas pandémie čaro internetového nakupovania objavili aj starší zákazníci nad 55 rokov. Pri nákupoch sa ale správajú inak, ako mladší zákazníci. Podľa pravidelného prieskumu spoločnosti kuriérskej spoločnosti DPD, e-shopper barometer, majú k nákupom tradičnejší prístup a ich správanie je menej impulzívne.
Nakupovanie na internete už nie je doménou iba mladších ročníkov. Po vypuknutí pandémie začali čaro internetových obchodov objavovať aj starší ľudia. „Neznamená to, že by sa starší ľudia doteraz internetovým obchodom vyhýbali. Od minulého roka sa však ich počet zvýšil natoľko, že z prieskumu vieme jasne vyčítať, ako sa seniori pri internetovom nakupovaní správajú a čo je pri ich rozhodovaní dôležité,“ vysvetľuje Peter Pavuk, generálny riaditeľ spoločnosti DPD na Slovensku.
Zákazníci internetových obchodov nad 55 rokov majú oproti mladším ľuďom k nákupom tradičnejší prístup a ich správanie je menej impulzívne. Až 90 percent z nich uprednostňuje pri nákupoch osobný počítač pred smartfónom. Reklama alebo názory na sociálnych sieťach majú minimálny vplyv na ich správanie. Spoliehajú sa viac na porovnávače cien a podrobne čítajú popisy produktov, ktoré sa chystajú kúpiť.
„Premyslené správanie sa odráža aj v tom, že ak si vybrali tovar a majú ho v nákupnom košíku, iba zriedkakedy nákup nedokončia a internetový obchod opustia,“ hovorí Peter Pavuk. Starší zákazníci pri platení za nákup uprednostňujú platbu kartou pred digitálnymi peňaženkami a až v 92-percentách prípadov si nechávajú zásielku doručiť na domácu adresu.
Viac ako 2/3 zákazníkov nad 55 rokov (68 %) považuje online nakupovanie za veľmi jednoduché. „Ani starší zákazníci dnes nemajú problém nakupovať on-line. Pre internetové obchody sa stávajú novou, zaujímavou skupinou zákazníkov. Majitelia e-shopov by však mali myslieť na to, že pri nákupoch sa správajú inak, ako mladší zákazníci a majú aj trochu iné potreby,“ dodáva Peter Pavuk.
Elektronický obchod prechádza výraznými zmenami a vypuknutie pandémie na začiatku minulého roka tieto zmeny ešte viac urýchlilo. V minulom roku v Európe pribudlo až 15 miliónov online zákazníkov. Z celkového počtu nákupov urobia zákazníci až 12 percent na internete.