Martin Baláž: Segment logistických nehnuteľností aj počas pandémie ďalej prekvital
„Značný vplyv na logistické nehnuteľnosti mal rýchly rast e-commerce. Tovar, ktorý sa pred pandémiou predával predovšetkým v kamenných predajniach, napríklad potreby do domácnosti, lieky či potraviny, sa dostal do e-shopov. Prechod na online nakupovanie tak vytvoril dodatočný dopyt po našich priestoroch, keďže e-commerce si vyžaduje trojnásobok logistických priestorov v porovnaní s tradičným retailom. Aj vďaka tomu zostáva obsadenosť nášho slovenského portfólia na veľmi vysokej úrovni,“ hovorí v rozhovore Martin Baláž, viceprezident a country manager spoločnosti Prologis pre Českú republiku a Slovensko.
Ako vnímate súčasnú ekonomickú situáciu a vývoj na trhu?
Vo všeobecnosti je situácia pre trh logistických nehnuteľností priaznivá, keďže dopyt po našich priestoroch je silný a ďalej stúpa. Na strane novej ponuky je však situácia o niečo komplikovanejšia. Nový development obmedzuje niekoľko faktorov – napríklad nedostatok vhodných pozemkov či zdĺhavé schvaľovacie procesy. Na trhu je predovšetkým nedostatok pozemkov vhodných na výstavbu budov, ktoré by vyhovovali požiadavkám budúcnosti. Čo sa týka povoľovacích procesov, tie sú čoraz časovo náročnejšie a nákladnejšie.
Spoločne s tlakom na modernú a udržateľnú výstavbu sa táto situácia premieta do rastúcich cien nehnuteľností. My zákazníkom na oplátku ponúkame prvotriedne služby, ktoré vytvárajú skvelé podmienky pre rast ich podnikania.
Do akej miery vás zasiahla pandémia koronavírusu? Spomalila plány vašej spoločnosti? Alebo naopak, zrýchlila, zintenzívnila?
Pandémia je výzvou pre ľudí po celom svete, avšak segment logistických nehnuteľností aj v tomto období ďalej prekvital. Mnoho našich zákazníkov predĺžilo svoje nájomné zmluvy, aby si zaistili stabilitu a rast svojho podnikania v nadchádzajúcom období.
Netreba pripomínať, že značný vplyv na logistické nehnuteľnosti mal rýchly rast e-commerce. Tovar, ktorý sa pred pandémiou predával predovšetkým v kamenných predajniach, napríklad potreby do domácnosti, lieky či potraviny, sa dostal do e-shopov. Prechod na online nakupovanie tak vytvoril dodatočný dopyt po našich priestoroch, keďže e-commerce si vyžaduje trojnásobok logistických priestorov v porovnaní s tradičným retailom. Aj vďaka tomu zostáva obsadenosť nášho slovenského portfólia na veľmi vysokej úrovni – v závere prvého štvrťroku 2021 dosiahla 95,4 %. Stále však vlastníme dostatok pozemkov na dodatočný rozvoj nášho kľúčového slovenského projektu – Prologis Park Bratislava, vďaka čomu môžeme reagovať na potreby svojich súčasných aj potenciálnych zákazníkov.
Ako vnímate napredovanie firiem vďaka automatizácii, digitalizácii?
Budovy vybavené modernými technológiami sú čoraz žiadanejšie, pretože vďaka nim môžu naši zákazníci optimalizovať svoje prevádzky. Takto vybavené budovy majú navyše potenciál sprístupniť viac logistických priestorov v žiadaných lokalitách.
Spomenuli by ste inováciu, ktorá pomohla vám, alebo niekomu z vašich partnerov k rýchlejšiemu rastu a k posilneniu na trhu?
Aby sme dokázali našim zákazníkom ponúknuť riešenia, ktoré zefektívnia ich prevádzky, dbáme na to, aby sme dôkladne pochopili ich špecifické potreby a podnikanie. Na tieto potreby reagujeme riešeniami, ako je napríklad dodatočná nabíjacia kapacita pre elektromobily, či pre e-commerce zákazníkov dôležitá zvýšená nosnosť podláh a vyššia svetlá výška budov, prípadne komplexné regálové systémy na mieru. Naše budovy sú vhodné na inštaláciu technológií, ktoré pomáhajú zákazníkom čeliť ich podnikateľským výzvam, akou je napríklad nedostatok pracovnej sily a potreba obslúžiť čoraz viac zákazníkov v čoraz kratšom čase. Investície do takýchto riešení prinášajú to, čo nazývame hodnotou nad rámec nehnuteľností.
Čo si myslíte o dôležitosti automatizácie, digitalizácie a robotizácie logistických a výrobných procesov v súčasnej dobe, ktorý výrazne ovplyvnila pandémia?
Zo zistení nášho výskumného oddelenia Prologis Research vyplýva, že pandémia zdôraznila potrebu zrýchliť tempo automatizácie prevádzok obzvlášť v prípade rýchlo rastúcich segmentov, akým je e-commerce. Očakávame však, že jeho rast bude pokračovať aj v období po pandémii.
Aby prevádzkovatelia e-shopov dokázali obslúžiť čo najviac zákazníkov, potrebujú nutne zvýšiť svoje kapacity. Avšak nedostatok priestorov a pracovnej sily ich núti hľadať inovatívne spôsoby, ako sa dostať bližšie ku koncovým spotrebiteľom a doručiť im čo najviac tovaru efektívne a včas. Automatizácia je kľúčovým prostriedkom, ako tento cieľ dosiahnuť a naše tímy radi poskytnú asistenciu zákazníkom pri hľadaní tých najvhodnejších riešení.
Ako vidíte ďalší vývoj vašej spoločnosti v tomto aj v ďalšom roku?
Očakávame, že rast e-commerce bude pokračovať aj napriek znovuotvoreniu kamenných obchodov. Okrem toho budú v našom podnikaní dominovať oblasti ochrany životného prostredia, sociálnej zodpovednosti a riadenia (ESG), keďže stav svetovej klímy je čoraz alarmujúcejší. Tieto oblasti berieme veľmi vážne, o čom svedčí aj naša aktuálna správa o udržateľnosti za rok 2020. Neustále si stanovujeme nové, ambiciózne a vedecky podložené ciele v oblastiach ESG – napríklad do roku 2025 chceme 100 % globálneho portfólia osvetliť vysokokvalitnými energeticky úspornými LED systémami. Ochrana životného prostredia a podpora miestnych komunít je niečo, na čom pracujeme už roky a čo nás bude zamestnávať aj počas nasledujúcich rokov.
Čo je najtrendovejšie v developmente?
Súčasné trendy boli ovplyvnené pandémiou, ale mnohé z nich boli pozorované už pred vypuknutím COVID-19. Napríklad rast elektronického obchodu alebo zavádzanie riešení, ktoré zvyšujú úroveň automatizácie a udržateľnosti skladových operácií. Treba však poznamenať, že tieto trendy rástli v období pred pandémiou pomerne pomaly a navždy zmenená situácia na trhu len výrazne podčiarkla ich význam. Okrem toho sa ciele ESG stávajú mimoriadne dôležitými v celom odvetví, ale my ich nevnímame ako trend, ale ako náš dlhodobý záväzok voči miestnym komunitám a celej planéte.
Aký má vlastne v dnešnej dobe význam logistika?
Logistika bola vždy kostrou ekonomiky. Funkčnosť dodávateľských reťazcov má priamy vplyv na dostatok zásob výrobných materiálov aj spotrebného tovaru. Súčasná situácia tiež ukázala, aká dôležitá je logistika aj pri distribúcii zdravotníckeho materiálu a vakcín.
Ako developer logistických nehnuteľností robíme všetko pre to, aby sme zabezpečili plynulé fungovanie dodávateľských reťazcov. Neustále zlepšujeme naše budovy a poskytujeme našim zákazníkom a partnerom služby nad rámec nehnuteľností, ktoré im umožňujú podnikať plynulo a efektívne.
Čo si myslíte o logistickej knihe zoznamov kontaktov SLBOOK? Ako vnímate túto publikáciu, do akej miery môže pomôcť firmám v oblasti developmentu, logistiky?
SLBOOK vnímam ako užitočný katalóg kontaktov pre každého, kto pracuje v logistike alebo sa o tento segment aspoň zaujíma. Vzhľadom na jeho tradíciu a reputáciu vydavateľa ho považujem za dôveryhodný a spoľahlivý zdroj informácií.
Rozhovor pripravil Tomáš Szmrecsányi