Potápajúca sa nákladná loď ohrozuje morský život
Srílanské úrady už odobrali vzorky vody s cieľom zistiť, či z potápajúcej sa nákladnej lode, ktorú zničil takmer dva týždne trvajúci požiar, neuniká nafta. Vzorky odobral úrad na ochranu morského prostredia. Vykonanie testov podnietili satelitné snímky z dielne Planet Labs Inc., ktoré ukázali vo vode v okolí lode MV X-Press Pearl látku, ktorá by mohla byť nafta.
Oheň zničil väčšinu nákladu. Okrem iného obsahoval aj 25 ton kyseliny dusičnej a ďalších chemikálií. Panujú obavy, že zostávajúce chemikálie a stovky ton paliva by mohli uniknúť do mora, zničiť tamojší morský život a znečistiť pláže. Tie pritom znečistil už odpad z požiaru. Vláda preto zakázala rybolov v oblasti zhruba 80 kilometrov pozdĺž pobrežia.
Nalaka Godahewa, minister zodpovedný za ochranu pobrežia, tvrdí, že satelitné zábery môžu byť zavádzajúce a že srílanské aj indické námorníctvo mu potvrdili, že tam nie je žiadny veľký únik nafty.
Loď MV X-Press Pearl plaviaca sa pod singapurskou vlajkou začala horieť 20. mája, keď kotvila zhruba 18 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Kolombo a čakala na prístup do prístavu. Nachádzalo sa na nej do 1 500 kontajnerov, v ktorých bolo okrem iného 25 ton kyseliny dusičnej a ďalších chemikálií.
Námorníctvo predpokladá, že požiar spôsobili chemikálie. Oheň, ktorý zničil väčšinu nákladu, sa podarilo uhasiť po 12 dňoch a loď sa následne začala potápať. Úsilie dostať loď do hlbších vôd ďalej od prístavu v Kolombe zlyhalo, keď sa potopila zadná časť plavidla a zostala na morskom dne. V súčasnosti je loď stále čiastočne potopená vo vode hlbokej približne 21 metrov.
Súd v Kolombe minulý týždeň nariadil zákaz vycestovania z krajiny pre kapitána, lodného inžiniera a jeho zástupcu. Srílanská vláda plánuje proti majiteľom lode podniknúť právne kroky, aby dostala odškodnenie.