Dramatický rast cien dreva i drevených paliet a ich akútny nedostatok
V posledných mesiacoch môžeme vidieť trend výrazného až drastického zdražovania dreva v celom segmentu drevospracujúceho priemyslu vrátane ďalších oblastí, ktoré súvisia s paletovým „biznisom“. Vedľa rastu ceny dreva súčasne rastú aj ceny ďalších surovín, súčiastok a nástrojov, ktoré sa využívajú pri výrobe a oprave paliet. Tento trend je jasne vidieť na celosvetovom i európskom drevárskom a paletovom trhu. To sa, samozrejme, následne zásadne premieta i do trhu výroby a oprav drevených paliet v Českej a Slovenskej republike. Upozornil na to Milan Kovařík, výkonný riaditeľ European Pallet Association e. V.
Dramatický vývoj na trhu s drevom je vidieť približne od polovice minulého roku, kedy Spojené státy uvalili clo na dovoz dreva z Kanady. Do toho vstúpil výrazný rast dopytu po drevu v Číne v druhej polovine roku 2020 s tým, že tento dopyt silne rastie. Posledným krokom, ktorý spôsobuje pravidelné skokové navyšovanie cien v posledných týždňoch, je obrovská finančná podpora vlády USA na podporu domácej ekonomiky a amerických domácností vo výške približne 1,9 biliónov amerických dolárov. Dopyt po dreve v USA i Číne zásadne „vysáva“ ponuku dreva z celého európskeho priestoru a tým dochádza k drastickému navyšovaniu tejto cennej suroviny. Okrem toho všetko negatívne ovplyvnila aj pandémia koronavírusu.
„Následkom vývoja dochádzalo k mimoriadnym a neštandardným dodávkam, výraznému obmedzeniu prevádzky pri výrobe i opravách paliet z dôvodu chorôb, karantén, nedostatku pracovníkov a ďalších vládnych opatrení. Tým došlo k tomu, že užívatelia paliet (výrobné i obchodné spoločnosti), dodávatelia nových paliet aj opravcovia použitých paliet vyčerpali svoje zásoby a rezervy paliet. V posledných mesiacoch a prichádza výrazné oživenie ekonomiky a tým aj opätovný rýchly rozvoj obchodu, prepravy a skladovania tovaru. Tým logicky dramaticky rastie dopyt po nových i použitých paletách,“ vysvetľuje Milan Kovařiík.
Zásoby nových a použitých paliet však na trhu nie sú. Tento stav má dopad aj koncové ceny paliet, ktoré neustále rastú. Táto situácia má dopad aj na čoraz dlhšie dodacie lehoty paliet. Toto si musia uvedomiť aj užívatelia a odberatelia paliet. Situácia na paletovom trhu je úplne odlišná od doby pred niekoľkými mesiacmi a nedá sa porovnať so žiadnou situáciou za posledné roky. Ako upozorňuje Milan Kovařiík, to všetko nahráva nepoctivým dodávateľom paliet, ktorí zákazníkom ponúkajú veľmi nekvalitné a falošné palety, ktoré ohrozujú zdravie aj životy pracovníkov a môžu spôsobiť nemalé finančné škody v automatizovaných prevádzkach. Preto je dôležité, aby firmy spolupracovali len so spoločnosťami, ktoré dodávajú kvalitné palety a majú riadnu licenciu EPAL na výrobu alebo opravu paliet.