Pavol Opatovský: Nové možnosti sa otvárajú v oblasti automatizácie, digitalizácie či využitia ekologických zdrojov energie
„Úspešné inštalácie robotických vozíkov a skúsenosti s ich prevádzkou potvrdzujú vysokú spoľahlivosť týchto riešení. Využitie vozíkov Linde je vďaka geonavigácii výrazne variabilné a nezávislé na infraštruktúre prevádzky,“ hovorí v rozhovore Pavol Opatovský, generálny riaditeľ Linde Material Handling Slovenská republika.
Čo si myslíte o aktuálnej ekonomickej situácii a vývoji na trhu?
Aktuálna ekonomická situácia vykazuje určité znaky oživenia, zvyšuje sa dopyt a rastú toky materiálu. Na druhej strane stále cítime váhanie zákazníkov nad investíciami a dlhodobými záväzkami. Na tento stav sa snažíme reagovať zvýšenou aktivitou v oblasti krátkodobých prenájmov manipulačnej techniky.
Ako sa môže prejaviť vo vašom podnikaní postupné uvoľňovanie opatrení, ktoré boli prijaté štátom v súvislosti s pandémiou koronavírusu?
Sme radi, že sa pandemická situácia zlepšuje a postupne sa uvoľňujú reštrikčné opatrenia. Pre ekonomiku to znamená návrat k normálnemu fungovaniu a obnovovanie zastavených a narušených väzieb medzi dodávateľmi a odberateľmi. Očakávame postupné obnovenie investícií do manipulačnej techniky a obnovu firemných flotíl vozíkov.
Aké máte plány čo sa týka rozvoja v tomto aj v nasledujúcom roku? Kde všade vidíte nové možnosti a príležitosti?
Nové možnosti sa otvárajú hlavne v oblasti automatizácie, digitalizácie, využitia ekologických zdrojov energie a optimalizácie skladovacích procesov. Linde Material Handling ponúka okrem toho riešenia na zvýšenie bezpečnosti prevádzky techniky aj osôb.
Čo je z vášho uhľa pohľadu najtrendovejšie?
Silným trendom súčasnosti je požiadavka na komplexnosť dodávky tovarov a služieb v oblasti intralogistiky. Naši zákazníci si už zvykli, že sme sa od dodávok priemyselných vozíkov posunuli do pozície dodávateľa logistických riešení. Dnes vieme zákazníkom ponúknuť napríklad automatizovaný sklad na kľúč od projektu až po finálnu dodávku.
Ako vnímate „zelenú logistiku“?
Zelená logistika by mama mať čo najmenší dopad na životné prostredie, jej procesy by mali byť optimalizované a trvale udržateľné. Okrem využitia „zelených“ zdrojov energie by teda mala mať optimalizované trasy a toky tovarov, aby spotreba energie na prepravu bola čo najnižšia. To predpokladá vysokú mieru automatizácie procesov a spracovanie veľkého objemu dát.
Do akej miery pomáhajú firmám, s ktorými spolupracujete, rôzne inovácie i automatizácia?
Úspešné inštalácie robotických vozíkov a skúsenosti s ich prevádzkou potvrdzujú vysokú spoľahlivosť týchto riešení. Využitie vozíkov Linde je vďaka geonavigácii výrazne variabilné a nezávislé na infraštruktúre prevádzky. Nemenej dôležitým faktorom je aj zvýšenie bezpečnosti prevádzky a eliminácia pracovných úrazov pri obsluhe manipulačnej techniky.
Autor: Tomáš Szmrecsányi, šéfredaktor časopisu Systémy Logistiky SK